Rozhovor s primárom Pavlom Valáškom sme si dohodli o 9,45 na veterinárnej poliklinike. Už vtedy teplomer v aute ukazoval 31 stupňov celzia a teploty sa  ešte majú šplhať vyššie.

Poliklinika bola plná. Napriek dohode som musela na primára takmer hodinu čakať. Urgentné hospitalizácie nepočkajú. Extrémne horúčavy si vyberajú svoju daň nielen u ľudí, ale aj zvierat.

 

 

 

Na vine sú majitelia

„Na rozdiel od ľudí, ktorí sa sami môžu chrániť pred kolapsom z tepla, zvieratá sú úplne odkázané na  majiteľov. Chodia k nám v katastrofálnom stave, doslova na pokraji smrti. Našťastie sa nám zatiaľ podarilo zachrániť všetky zvieratá, ale považujem to za zázrak,“ víta ma veterinárny primár Pavol Valášek, ktorý si pred rozhovorom musel ísť prezliecť prepotené nemocničné oblečenie. Na poliklinike klímu majú, ale musia sa prispôsobiť pacientom.

„Psy majú všeobecne o 1,5 stupňa vyššiu teplotu ako ľudia a ak to s klímou preženiete, reagujú na ňu rovnako zle ako ľudia. Takže ju dobre strážime. Radšej sa budeme potiť my,“ hovorí primár, ktorý si od skorého rána nestihol ešte dať ani kávu.

Napriek tomu, že psy a mačky príroda veľmi dobre nastavila na to, aby zvládali horúčavy, majú ich plnú nemocnicu. „Zvieratá si samé nikdy nespôsobia úpal, ani dehydratáciu. O to sa im vždy postarajú iba majitelia. Uvarené zviera v aute? Bežná záležitosť,“ zahľadí sa do hrnčeka s kávou primár.

„Toto sa nedá ani nazvať dobrá viera majiteľa, keď ho v tomto pekle zoberie na hrádzu sa korčuľovať. To je jednoznačne jeho blbosť. Veď to je normálny sedliacky rozum, na to netreba mať ani vysoké školy, že to to zviera nezvládne,“ s rozhorčením povie veterinárny lekár.

Ako príklad uviedol prípady detí, ktoré rodičia nechali v horúčavách v aute. Keď to neprežije dieťa, ani zviera. Zvieratá v horúčavách nemajú čo vonku robiť ani na obed.

 

Nelly v horúčavách. 

 

Obávajú sa víkendov

Psov im do ambulancie prinášajú priamo z hrádze v ťažkých kŕčových deficitoch a prehriatych na 42 stupňov. To je stav, ktorý ak pes prežije, ide o zázrak.  

Keď SHMÚ vydá najvyššiu výstrahu pred horúčavami, 3. stupeň, musia posilniť aj služby.

„Chalanisko zobral boxeríka na bicykel, a potom sa čudoval, prečo mu skolaboval,“ nahnevane zvýši hlas Pavol Valášek. Najviac sú totiž na prehriatie citlivé práve plemená s krátkymi dýchacími cestami. Potom veľké a tmavé plemená. Psy si vymieňajú teplo s prostredím vyparovaním. Schopnosť výmeny tepla sa zmenšuje aj vekom, presne ako u ľudí.

 

Bruno sa osviežuje.     Foto - Bibiana Bukovčáková

 

Prechádzky ráno 

Zvieratá nemusia mať vždy čerstvú vodu. Stačí, aby jej mali dostatok a nebola ľadová, aby im neuškodila. Rovnako ako u ľudí. Veterinárny lekár upozorňuje, že ak sa pes prehreje, určite ho v panike nehádžte do vody. Pre zviera je to posledný klinec do rakvy.

„Zviera potrebuje efektívne vydávať teplo. Ak skolabuje, nie je schopné to robiť dýchacími cestami. Rovnako je to u človeka. Ak nám je teplo, máme porozťahované cievy. Fungujú ako radiátorové trubky. To teplo odchádza cez ne a kožou. Pes sa nepotí, ale to teplo z neho sála. Ak ho skolabovaného prudko schladíme, reflexne sa cievy stiahnu a psovi zoberieme poslednú možnosť, ktorú má na výdaj tepla. Dostane sa do šoku. A to je konečná. Ak ho chceme ochladiť, tak vlažným uterákom po čo najviac celom tele. Hlava, či slabiny nestačia. Len tak cievy horúčavu odovzdajú. Pozor, nie však studený uterák,“ upozorňuje veterinár.

Neodporúča cez deň ani prechádzky lesom. Ale ráno, keď padne rosa a ochladí povrch zeme. To je najlepšie, čo chovateľ pre psa môže urobiť. Večer je už zem opäť rozpálená a pes to až tak neocení.

Ak sa chystáte so psom k moru, veterinár v tom problém nevidí. Dokonca ani vtedy, ak sa pes rád vyhrieva na slnku. Musí mať však po neďaleko aj tieň, zo slnka ho nasilu ťahať nemusíme. Funguje to rovnako ako u mačiek.

 

 

Voda vo viac miskách

„Mačky sú rovnakí flákači pitného režimu ako my ľudia. Sú permanentne dehydrované, takže v horúčavách musíme na ne dávať väčší pozor. Porozkladať viac misiek s vodou, aj keď do pitia ju neprinútite. Ale môžete ju oklamať, napríklad v teple ju kŕmiť kapsičkami, ktoré majú viac vody.“

Aj počas horúčav však zvieratá musia chodiť na očkovania. Pavol Valášek upozorňuje, že po vakcinácii zviera potrebuje 24 hodín pokoj a byť mimo slnka. Vakcíny totiž štartujú imunitný systém a v kombinácii so slnkom nemusia robiť dobrotu.

A ešte jedno dôležité upozornenie od veterinára. Nie každé osvieženie  je vhodné pre psa. Niektoré ovocie dokonca zviera usmrtí. Už pri menšom množstve. Pozor si dávajte nielen na akékoľvek jadierka, ale najmä hrozno, avokádo, čokoládu, žuvačky, cesnak, cibuľa a alkohol. Ak psovi chutí melón, môže, ale bez jadierok.

 

Foto - Andrea Grossmannová

 

Prečítajte si aj V horúcich dňoch treba vypiť liter vody navyše