Skvelý nápad, pesto z mrkvovej vňate. Recept, čo s mrkvou. Mrkvová vňať je totiž naozaj domácim liečiteľom a má viac životne dôležitých látok ako samotná mrkva.

Pesto z mrkvovej vňate. Čo s mrkvou - fotorecept kliknite

Kým na Slovensku je bežnou praxou, že vňať z mrkvy vyhodíme, v prímorských krajinách si takýto prepych nedovolia. Vňať je totiž naozaj domácim liečiteľom a má viac životne dôležitých látok ako samotná mrkva.

Kedysi , keď som bola ešte dieťa, končila mrkvová vňať u zajaca v klietke, korytnačky, alebo si na nej pochutnalo iné zviera z mojej detskej ZOO. Čo však s vňaťou z mrkvy, keď mám po štyridsiatke?! Určite nevyhadzovať. Dá sa z nej totiž urobiť jedinečné pesto! Neveríte? Vyskúšajte.

Kým na Slovensku je bežnou praxou, že vňať z mrkvy vyhodíme, v prímorských krajinách si takýto prepych nedovolia. Vňať je totiž naozaj domácim liečiteľom, preto jednoznačne nepatrí do smetného koša. Je to naozaj veľká chyba z nevedomosti. Má totiž viac životne dôležitých látok ako samotná mrkva. 🥕

Vybrali sme pre vás aj recept na výborné bazalkové pesto, RECEPT s chuťou Provensálska 🇫🇷

 

 

Dokonca mrkvová vňať má aj veľmi príjemnú chuť. Keď ju správne ochutíte a zmixujete, veľmi jednoducho si doma vyrobíte jednu skvelú delikatesu do šalátov, polievok, k mäsu, cestovinám, či ako nátierku na chlieb.

A ešte sa budete pri jedení aj liečiť. Vňať je totiž močovopudná, čo prečisťuje nie len cievy, ale aj obličky, pomáha pri infekcii močových ciest, regeneruje pečeň, upokojuje tráviaci trakt a zabraňuje zadržiavaniu vody v tele. Ešte máte chuť vyhodiť vňať pri varení do koša?

Pesto z mrkvovej vňate, čo s mrkvou - ingrediencie

 • vňať z jedného zväzku mrkvy
 • 3PL lupienkov mandlí
 • 3PL strúhaných lieskových orechov
 • 1 PL pažítky
 • 1 čili
 • strúčik cesnaku
 • šťava z ½ citrónu
 • ochutená bylinná soľ
 • olivový olej

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

 

Skvelý nápad, pesto z mrkvovej vňate. Recept na to, čo s mrkvou. Foto - Lucia Tomečková

 

Pesto z mrkvovej vňate - postup receptu

 1. Vňať zbavíme dlhých prebytočných stoniek . Pridáme všetky zvyšné ingrediencie a za postupného prilievania oleja mixujeme ručných mixérom do konzistencie, ktorá nám vyhovuje.
 2. Samozrejme, ak máte radšej pálivejšie, pridajte viac papričiek čili.  To je všetko. Nič jednoduchšie nepoznám.

Pesto z mrkvovej vňate - rada: Ak máte vňate viac, nevyhadzujte ju určite. Bez problémov si pesta urobte viac. Ak ho v poháriku zalejete tesne nad povrchom olejom, zatvoríte a uskladníte v chladničke, pesto vám v chladničke v chladničke vydrží až dovtedy, kým naň nedostanete chuť.

Dobrú chuť! 🥕

Vyskúšajte aj recept na výborné hráškové pesto, RECEPT sa osvedčil