Ženy v meste
Kde sa najlepšie podniká na Slovensku? Na východe

Kde sa najlepšie podniká na Slovensku? Na východe

Ak by sa v Bratislave uplatňoval úspešný prístup, aký sa používa v regiónoch, Slovensko by sa podľa Svetovej banky v rebríčku zlepšilo až o 9 miest.

Redakcia Žien v meste · 7. júla 2018 · 2 min čítania

 

BRATISLAVA. Podľa štúdie Svetovej banky by sa malo najjednoduchšie podnikať v Prešove. Za ním sa umiestnili Košice, Žilina, Trnava a Bratislava. Banka na základe zadania od Európskej komisie vypracovala štúdiu Doing Business v Európskej únii 2018: Chorvátsko, Česká republika, Portugalsko a Slovensko. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

V jej rámci porovnávali 25 vybraných miest v týchto krajinách podľa podmienok pre podnikanie malých a stredných firiem. „MH SR pripravuje ďalší balíček, ktorý zlepší podnikanie a odstráni zbytočnú byrokraciu. Ak by sa v Bratislave uplatňoval úspešný prístup, aký sa používa v regiónoch, Slovensko by sa podľa Svetovej banky v rebríčku zlepšilo až o 9 miest,“ priblížil rezort.
 

Prečítajte si

Mama dáva dcére skúsenosti, dcéra mame energiu a nápady. Spolu vedú úspešnú firmu

 

Bratislava sa musí zlepšiť 

Svetová banka predstavila štúdiu 3. júla v chorvátskom Záhrebe. Výsledky ukazujú, že podobné rozdiely medzi regiónmi a hlavným mestom sú aj v Chorvátsku a Portugalsku. Slovensko zastupovala generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Miriam Letašiová, ktorá vyzdvihla prínos štúdie pre lepšie pochopenie silných a slabých stránok Slovenska a ich vnímanie podnikateľmi v SR. Predstavila najmä balíčky opatrení pre zlepšenie podnikateľského prostredia a činnosť Medzirezortnej pracovnej skupiny pre Doing Business.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už avizoval, že rezort chystá v poradí tretí antibyrokratický balíček. „Intenzívne pracujeme na razantnom zlepšení podmienok pre podnikanie, redukcii zbytočných povolení a potvrdení či kontrol. Rozdielne výsledky prístupu v regiónoch poukazujú na to, že pre hlavné mesto existuje veľký priestor pre zlepšenie procesov. Mali by byť efektívnejšie a transparentnejšie, s vyššou mierou elektronizácie,“ zdôraznil minister. 
 

Prečítajte si

Tu je šesť vecí, ktoré vám naznačia, že treba zmeniť prácu​​​​​​​

 

Slovensko má druhé najnižšie rozdiely v regiónoch 

Generálna riaditeľka Letašiová v Záhrebe okrem iného upozornila na fakt, že metodológia Doing Business má svoje limity, čo priznáva aj Svetová banka. Podmienky prípadových štúdií, ktoré sú spoločné pre všetky krajiny a tvoria základ hodnotenia, nie vždy zodpovedajú podnikateľskej praxi v SR. „Ak by sme dokonca v niektorých prípadoch prijímali zmeny iba pre zlepšenie nášho umiestnenia v Doing Business, prišlo by naopak k zvýšeniu byrokracie a zhoršeniu podnikateľského prostredia,“ uvádza odbor komunikácie a zdôrazňuje, že dôležité je uplatňovanie smart prístupu k zvyšovaniu kvality podnikateľského prostredia na regionálnej, národnej, ale i na medzinárodnej úrovni. MH SR dlhodobo komunikuje so Svetovou bankou a poskytuje jej informácie a štatistické údaje o praxi podnikania na Slovensku, pričom v tejto spolupráci plánuje pokračovať.

Štúdia porovnávala vybrané mestá v piatich indikátoroch: Začatie podnikania, Získavanie stavebných povolení, Prístup k elektrickej energii, Registrácia majetku a Vymáhateľnosť zmlúv. 

Cieľom výskumu bolo poskytnúť odporúčania na základe príkladov dobrej praxe z regiónov, ktoré by sa mohli uplatniť aj na celoštátnej úrovni. Slovensko je krajinou s druhými najmenšími regionálnymi rozdielmi zo sledovaných štyroch štátov. Najlepšie čiastkové umiestnenie spomedzi slovenských miest dosiahla Žilina, ktorej patrí tretia priečka v indikátore Prístup k elektrickej energii, uzatvára odbor komunikácie MH SR.

Zdieľať

Mohlo by vás zaujímať

Zistite po lete, či sa vraciate do práce alebo len do zvyku, radí koučka a mentorka Ivana Havranová

Po lete zažívame tzv. efekt nového začiatku, čo je čas zistiť, či nám oddych pomohol alebo cítime nepokoj z návratu do práce. Nespokojnosť v práci pritom nemusí automaticky znamenať zmenu zamestnania. Niekedy stačí zmeniť spôsob, akým v práci fungujeme. Koučka, mentorka a spíkerka IVANA HAVRANOVÁ radí, akú otázku si po lete treba položiť. Ivana Havranová

Miriam Zsilleová · 27. augusta 2026

Chcete v práci niečo zmeniť? 5 otázok, ktoré si položte ešte pred septembrom

Leto nám spomaľuje tempo a dáva odstup od každodennej pracovnej rutiny. Práve preto môže byť koniec prázdnin dobrým momentom zamyslieť sa, či sa po lete chceme vrátiť do práce presne tak, ako sme z nej odchádzali. Niekedy pritom netreba meniť prácu. Stačí zmeniť spôsob, akým v nej fungujeme. “September je zaujímavý mesiac, akoby prišiel nový

Miriam Zsilleova · 24. augusta 2026