1. Nechuť ísť ráno do práce

Netešíte sa, keď idete ráno do práce, už keď vstupujete do budovy zamestnávateľa, cítite sa zle, možno vás až napína, máte pocit, že by ste najradšej cúvli a odišli. Zvlášť sa to prejavuje po dovolenke, keď sa na návrat netešíte, ale až s hrôzou nastupujete do zamestnania.

 

2. Nepríjemný šéf či kolektív

Rodine alebo ľuďom vo svojom blízkom okolí hovoríte samé negatívna, keď príde reč na šéfa, ohovárate firmu, pre ktorú pracujete a veľmi negatívne sa vyjadrujete o práci, o svojej náplni. Prekáža vám kolektív, možno len jeden kolega či kolegyňa, ktorí vám pijú krv. Život vám komplikuje šéf, ktorý všetko prehnane kontroluje, má až hysterické emočné výkyvy a vylieva si svoje problémy na vás, prípadne má problémy s egom a kompenzuje si to na svojich zamestnancoch.

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

3. Chýba odmena a uznanie

Ak vám šéf neprejavuje záujem, ak berie vašu prácu ako nepodstatnú, ak ste len číslo v organizácie, tam nemáte žiadne uznanie práce – nemáte pocit zadosťučinenie, nedostanete ani ústnu ani finančnú odmenu. To všetko sú dôvody rozmýšľať o zmene, pretože každý potrebuje isté uznanie za to, čo robí.

 

4. O práci hovoríte stručne

Ak na otázku, čo robíte, odpoviete len jednou neurčitou vetou, mali by ste zmeniť prácu. Ak odpovedáte stručne a s nechuťou, nie je tam naplnenie, zápal či vášeň, tak je to zamestnanie, ktoré vás nenapĺňa. Ak ste schopný či schopná o svojej práci rozprávať viac ako pol minúty, alebo ste na nezastavenie – tak máte skvelú prácu  môžete sa z nej tešiť.

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

5. Prostredie a zdravotné problémy:

Veľký vplyv na prácu má aj prostredie, ak vám nevyhovuje, možno je stiesnené, je tam nedostatok svetla, celý deň je zapnutá klíma alebo nie je žiadna, dlhodobo vám to vyvoláva nepríjemne stavy a spôsobuje zdravotné problémy. Zmena je potrebná, aj keď dlhodobo cítite stres, tlačia vás mimoriadne do výkonov, uzávierok a zdravotne to nezvládate. Potom tam môžu dochádzať k pravidelným až chronickým ochoreniam, prípadne môže dôjsť až k vyhoreniu.

 

6. Práca na úkor voľna:

Ak trávite v práci priveľa času a neteší vás to, pretože nemáte čas na rodinu a blízkych, tak to nie je vhodná práca. Ak máte prácu snov a nevadí vám, že trávite v práci aj 12 hodín v práci a naplňa vás to, je to vaše poslanie. Ale ak pozeráte na hodinky a predstvauje si, že by už chcel byť s rodinou a mať nejaké zážitky. 

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

Pozrite si rady Zuzany Zahradníkovej na videu Michala Trška: