V bratislavskom Národnom tenisovom centre včera stovky žien oslavovali Medzinárodný deň žien. Akciu, ktorú už niekoľko rokov organizuje pre ženy Smer-SD, napriek udalostiam posledných dní, nezrušili.

 

Prišiel sám

V čase, keď celým Slovenskom otriasa brutálna vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a vo viac než 50 slovenských, ale aj zahraničných mestách sa organizujú spomienkové pochody, premiér Robert Fico vystúpil pred davmi žien. Ako obvykle so slovami, že by všetky vybozkával. V jeho vystúpení však bolo vidieť zmenu. Už nevtipkoval. Už nerecitoval úryvky z básne francúzskeho autora Jacquesa Préverta o pojašených ženách. Prišiel sám bez svojich ministrov, a tak vtipy o ženách v kuchyni či o domácom násilí neodzneli.

„Za iných okolností by tu vystúpilo niekoľko predstaviteľov Smeru, možno by sme povedali pár vtipov alebo veselých príbehov, ale nechceme to, lebo si uvedomujeme vážnosť situácie,“ reagoval na situáciu premiér Robert Fico.

 

Šialená atmosféra

Zdôraznil, že sa stretávajú v neľahkých časoch nielen pre stranu SMER-SD, ale aj pre celú republiku. Niekoľkokrát sa v prejave vrátil k zavraždenému páru. V prejave zdôraznil, že chce, aby sa úkladná vražda vyšetrila a aby sa zistilo, kto za ňou bol a kto ju vykonal.  „Atmosféra je teraz šialená, vážim si, že ste v tejto situácii prišli,“ povedal s tým, že je to preňho neuveriteľná podpora.

V prejave obvinil opozíciu, že využíva vraždu na to, aby destabilizovala štát. Zdôraznil, že chce vyhrať ďalšie voľby. V tom čase prebiehalo stretnutie poslancov Mostu-HID o tom, za akých podmienok budú pokračovať v koalícií so Smerom-SD.

Premiér potom ocenil päť dôchodkýň za ich aktivity a z osláv odišiel. Program pokračoval vystúpeniami spevákov Pavla Hammela, Sama Tomečka a speváčky Marie Rotrovej.

AKTUALIZOVANÉ 14:45
Smer ruší oslavy MDŽ, ktoré dnes mali byť v Trnave a v sobotu v Námestove. Dôvodom sú pohreby, dnes je posledná rozlúčka so zavraždenou Martinou Kušnírovou, zajtra pochovajú novinára Jána Kuciaka.