Pripravte si doma jednoduchý korpus na tortu a urobte si radosť dokonalým domácim koláčikom. Skúste to tentoraz so ženami v meste.

Jednoduchý korpus na tortu

Tento základný recept na korpus je veľmi univerzálny a môžete ho použiť ako základ pre rôzne torty, od jednoduchých s ovocím až po bohaté krémové. Môžete ho tiež prispôsobiť pridaním kakaového prášku pre čokoládový korpus, alebo iných aróm podľa vašej chuti.

Pripraviť jednoduchý korpus na tortu môžete rýchlo a efektívne s použitím základných surovín, ktoré máte zvyčajne už doma. Tu je jednoduchý recept:

Suroviny

 • 200 g kryštálového cukru - 200 g polohrubej múky - 4 veľké vajcia - 1/2 balíčka prášku do pečiva (približne 1 lyžička) - 1/2 balenia vanilkového cukru, alebo 1/2 lyžičky vanilkového extraktu (voliteľné) - štipka soli,

Postup receptu

 1. Vajcia a cukor: Do veľkej misy dajte vajcia a cukor. S použitím elektrického mixéra ich vyšľahajte na vysokú rýchlosť, kým zmes nezhustne a nezbledne, približne 5 minút. Tento krok je dôležitý, pretože vzduch natiahnutý do vajec pomôže korpusu nabrať objem.
 2. Pridanie suchých surovín: Polohrubú múku premiešajte s práškom do pečiva a štipkou soli. Postupne ju preosejte do zmesi vajec a cukru, pričom opatrne premiešavajte s pomocou silikónovej špachtle alebo veľkej lyžice. Robte to jemne.
 3. Predhrejte rúru na 180 °C a vymastite alebo vyložte papierom na pečenie okrúhlu formy na tortu (jednu, alebo dve, podľa toho, aký chcete korpus vysoký). Ak používate, vmiešajte do cesta vanilkový extrakt, alebo pridajte vanilkový cukor.
 4. Pečenie: Cesto rovnomerne rozlejeme medzi pripravené formy (alebo formu). Pečte v predhriatej rúre cca 25 minút, alebo kým korpus nie je pevný na dotyk a špajdľa vložená do stredu nezostane čistá.
 5. Chladnutie: Nechajte korpusy chvíľu vychladnúť vo forme, potom ho opatrne vyklopte na mriežku a nechajte úplne vychladnúť pred ďalšou úpravou, prerezaním alebo potieraním krémom.


  Jednoduchý korpus na tortu. Foto - Slávka

Dobrú chuť. Držíme palce, aby sa vám tento jednoduchý korpus na tortu podaril. Skúste aj recept na nepečenú tortu s jahodami.

Videorecept

Ako vylepšiť jednoduchý korpus na tortu

Na vylepšenie tohto základného receptu na korpus torty existuje niekoľko trikov a tipov, ktoré môžete využiť, aby váš korpus bol ešte chutnejší a prispôsobený rôznym príležitostiam:

Prispôsobenie chuti

 • Aromatizácia: Okrem vanilky môžete experimentovať s rôznymi arómami, ako sú citrónová alebo pomarančová kôra, ktoré dodajú korpusu sviežu chuť. Aj pridanie likérov alebo esencií, ako je mandľový extrakt alebo rum, môže korpus obohatiť o zaujímavé chute...
 • Kakao alebo čokoláda: Pre milovníkov čokolády môžete do cesta pridať niekoľko lyžíc kvalitného kakaa alebo rozpustenej čokolády, čím vytvoríte bohatý čokoládový korpus. Toto je obzvlášť dobrý nápad, ak plánujete tortu kombinovať s čokoládovou alebo karamelovou plnkou.

Techniky a postupy pre dokonalú textúru

 • Šľahanie vajec a cukru: Skutočne dôkladné vyšľahanie vajec s cukrom je kľúčové. Čím dlhšie budete šľahať, tým viac vzduchu do zmesi zapracujete, čo prispeje k ľahkej a nadýchannej textúre korpusu.
 • Opatrné pridávanie suchých surovín: Preosejte múku a prášok do pečiva priamo do zmesi a jemne ich vmiešajte, aby ste nevyšľahali vzduch z cesta. Použitie silikónovej špachtle na jemné zafoldovanie surovín môže pomôcť udržať korpus ľahký a vzdušný.
 • Pečenie a chladnutie: Uistite sa, že rúra je správne predhriata a sledujte čas pečenia, aby korpus nebol suchý. Po pečení nechajte korpus chvíľu odpočívať vo forme, aby ste predišli jeho zbytočnému spadnutiu, a potom ho nechajte úplne vychladnúť na mriežke, čo zabezpečí, že sa stane pevnejším a ľahšie sa s ním bude ďalej pracovať.

Použitím týchto tipov a trikov môžete zabezpečiť, že váš korpus bude nielen chutný, ale aj vizuálne príťažlivý a ľahko sa bude dať kombinovať s rôznymi druhmi plní a polev. Nebojte sa experimentovať a prispôsobiť tento recept podľa vlastných preferencií a potrieb, čím vytvoríte dokonalý základ pre vaše tortové majstrovské diela.