Klasické kokosky, hoci vyžadujú viac času a trpezlivosti, vás odmenia svojou jedinečnou chut'ou a vzhľadom. Pripravte si skvelý vianočný koláč so ženami v meste.

Klasické kokosky

Klasické plnené kokosky sú jedným z typických dezertov podávaných na Vianoce. Ide o kombináciu krehkého lineckého kolieska s čokoládovo-maslovým krémom, džemom a na vrchu umiestnenou kokosovou pusinkou. Spodky sú máčané v čokoláde.

Koláčik je hlavne časovo náročnejší na prípravu a odporúčame si naň vyhradiť dva dni, aby ste ho urobili bez stresu a ponáhľania. Najskôr sa pustite do prípravy lineckého pečiva, ktoré je dobré nechať uležať v chladničke aspoň 12-24 hodín.

Potom rátajte aj s tuhnutím maslového krému a čokoládovej polevy. Vo výsledku však tento lahodný koláčik stojí naozaj za to a môže sa stať aj vašou každoročnou sviatočnou klasikou, rodina si ho zamiluje.

Prečo je to dobrý nápad?

Pripravovanie klasických kokosiek môže byť skvelý nápad z niekoľkých dôvodov. Vybrali sme viaceré z nich.

 • Unikátna kombinácia chutí: Klasické kokosky ponúkajú lahodnú kombináciu krehkého lineckého cesta, čokoládovo-maslovej náplne, džemu a kokosovej pusinky. Táto zmes chutí a textúr je pre mnohých neodolateľná.
 • Sviatočná atmosféra: Ich príprava a vôňa počas pečenia vytvára typickú vianočnú atmosféru v domácnosti, čo prispieva k sviatočnému pocitu.
 • Osobný dotyk: Domáca príprava kokosiek umožňuje prispôsobiť recept podľa osobných preferencií - od množstva džemu až po typ čokolády použitej v náplni.
 • Výzva v pečení: Pre tých, ktorí majú radi výzvy v kuchyni, ponúkajú klasické kokosky príležitosť preukázať svoje kulinárske zručnosti.
 • Potešenie pre blízkych: Tento sladký koláčik je vynikajúci spôsob, ako potešiť rodinu a priateľov počas sviatočnej sezóny, a je dokonalým darčekom pre milovníkov sladkostí.
 • Spoločné rodinné aktivity: Príprava kokosiek môže byť zábavnou aktivitou pre celú rodinu, najmä ak sa do procesu zapoja aj deti.
 • Dlhšia trvanlivosť: Vzhľadom na ich zloženie a spôsob prípravy, plnené kokosky vydržia dlhšie čerstvé, čo ich robí ideálnymi na prípravu v predstihu pred sviatkami.
 • Vizuálny pôvab: S ich atraktívnym vzhľadom môžu byť klasické kokosky krásnou ozdobou vianočného stola alebo sladkého bufetu.
 • Variabilita: Recept umožňuje experimentovanie s rôznymi druhmi džemu, čokolády alebo pridaním iných ingrediencií, čo dodáva každej dávke osobitý charakter.

Budete mať úspech. Pridajte tento recept na klasické kokosky do svojho vianočného repertoáru a prekvapte svojich blízkych týmto neodolateľným potešením. A určite skúste aj recept na jednoduchú marlenku. Tu je náš recept na najlepšie snehové pusinky.

Čo potrebujeme?

 • Čas prípravy: 60 min.
 • Čas pečenia: 60 min.
 • Porcie: 30 kúskov (priemer 3,5 cm)

Ingrediencie

 • Linecké cesto: 125 g maslo, 1 žĺtok, 1 čl pomarančová kôra (voliteľné), 1/2 čl mletá vanilka (semienka z polovice lusku), 60 g krupicový cukor, 200 g hladká múka,
 • Kokosové pusinky: 2 ks bielka (cca 70 g), 150 g práškový cukor, 1 čl citrónová šťava, 90 g strúhaný kokos, štipka soli,
 • Krém: 120 g maslo, 60 g horká čokoláda, 4 PL ľubovoľný džem,
 • Čokoládová poleva: 120 g horká čokoláda, 1 PL kokosový olej,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup prípravy

Linecké kolieska

 1. Maslo izbovej teploty krátko prešľaháme mixérom (alebo robotom) do krému. Pridáme semienka z vanilky a kôru a žĺtok. Dobre zašľaháme, aby sa všetko spojilo.


   
 2. Pridáme cukor a opäť zašľaháme.


   
 3. K maslovej zmesi prisypeme múku a rukami spracujeme drobivé cesto. Zabalíme do fólie necháme uležať do druhého dňa. (Zatiaľ si môžeme pripraviť kokosové pusinky a na druhý deň už len pripravíme krém, pospájame necháme zatuhnúť a budeme namáčať do polevy.)


   
 4. Na druhý deň vyberieme cesto z chladničky aspoň 30 minút pred jeho spracovaním. Vyvaľkáme na 3 mm hrubý plát a vykrajujeme kolieska s priemerom okolo 3,5 cm (podľa formičky). Ukladám na plech vystlaný papierom na pečenie. Rúru dáme vyhrievať na 180 stupňov. Pred vložením koláčikov do rúry ich na plechu dáme na 5 minút do chladničky (alebo na balkón ak je zima), aby cesto vychladlo a stuhlo, zaistí to rovnomerný tvar koláčikov. Pečieme asi 4-7 min. závisí od rúry, teplotu znížime na 160 stupňov. Vyberieme a necháme úplne vychladnúť na plechu.

Kokosové pusinky

 1. Sneh s cukrom, soľou a šťavou z citróna šľaháme nad parou asi 5-7 minút, začíname na najnižších otáčkach a postupne zvyšujeme. Dôležité je, aby sa miska so snehom nedotýkala vriacej vody.


   
 2. Sneh šľaháme, kým nebude tuhý a lesklý, na zdvihnutej metličke musí držať pevná špička.


   
 3. Do snehu prisypme strúhaný kokos a opatrne stierkou zamiešame.


   
 4. Do cukrárenského vrecka naplníme kokosový sneh a striekame pusinky na papier na pečenie. TIP: Obkreslite formičku z lineckého kolieska ceruzkou na papier (z opačnej strany), aby ste nastriekali správnu veľkosť. Pusinky mierne nafúknu, takže ich robte o 1-2 mm menšie než méte nakreslený krúžok.


   
 5. Sušíme v rúre na 100 stupňoch okolo 45 min. Kontrolujeme. Pečieme bez horko-vzduchu! Po upečení necháme vychladnúť a skladujeme vo vzduchotesnej nádobe na chladnom mieste do druhého dňa.

Krém

 1. Maslo necháme v miske povoliť na izbovú teplotu, asi 1 hodinu. Potom ho stierkou rozmažeme na hladký krém. Zatiaľ si roztopíme čokoládu nad parou a necháme chladnúť na izbovú teplotu. Po častiach prilievame čokoládu k maslu. Zakaždým dôkladne zamiešame so stierkou.


   
 2. Krémom naplníme cukrárske vrecko a striekame na linecké kolieska, v strede necháme priestor na džem.


   
 3. Do stredu lyžičkou dáme ovocný džem. Na krém položíme kokosovú pusinku, len jemnučko pritlačíme a necháme zatuhnúť aspoň 4 hodiny.

Poleva

 1. Nad parou roztopíme čokoládu, keď je už roztopená dáme mimo zdroj tepla a pridáme lyžicu kokosového oleja zamiešame kým sa nerozpustí. Necháme vychladnúť na izbovú teplotu.


   
 2. Stuhnuté kokosky namáčame po spodok pusinky v roztopenej vychladnutej čokoláde a ukladáme na mriežku (ak nemáte použite napr. špajle uložené na okrajoch plechu alebo na grilovacej tácke.) Opäť necháme tuhnúť aspoň 3-4 hodiny. Plnené klasické kokosky vydržia v chlade vo vzduchotesnej nádobe aj 2-3 týždne.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na jednoduché kokosky.

Videorecept