Množstvo múky potrebné na prípravu palaciniek závisí od požadovanej konzistencie cesta a počtu palaciniek, ktoré chcete urobiť. Zákaldný prepočet však je, že na prípravu cca 8 palaciniek potrebujete 125 gramov hladkej múky.

Koľko múky na palacinky?

Tu je základný recept na cesto pre palacinky, ktorý by mal poskytnúť dobrý východiskový bod.

Základný recept na palacinky (pre približne 8-10 palaciniek)

Suroviny - 1 šálka (125 g) hladkej múky - 2 vajcia - 1 a 1/2 šálky (360 ml) mlieka - štipka soli - 1 polievková lyžica cukru (voliteľné, najmä ak robíte sladké palacinky) - 2 polievkové lyžice rozpusteného masla alebo oleja - ďalší olej na pečenie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. V miske zmiešajte múku, soľ a cukor.
  2. Pridajte vajcia a mlieko a dobre premiešajte, aby ste vytvorili hladké cesto. Ak máte šľahač, použite ho na dosiahnutie rovnomernej a hladkej zmesi bez hrudiek.
  3. Pridajte rozpustené maslo alebo olej a ešte raz dobre premiešajte.
  4. Nechajte cesto odstáť aspoň 30 minút pred pečením, ak máte čas – to pomôže zmesi, aby sa ingrediencie lepšie spojili a zlepšiť výslednú textúru palaciniek.
  5. Na panvici rozohrejte trochu oleja a vylejte primerané množstvo cesta, aby pokrylo dno panvice tenkou vrstvou. Pečte z každej strany dozlatista.

Dobrú chuť. Tento recept je flexibilný, takže môžete pridať alebo odobrať niektoré ingrediencie podľa vašej chuti alebo potrieb. Môžete napríklad použiť vodu namiesto mlieka pre ľahšie palacinky alebo pridať vanilkový extrakt pre príjemnú arómu. Tu sú aj luxusné palacinky.