Výsledkom prezidentských volieb na Slovensku sa venovali mnohé zahraničné médiá. Vybrali sme najzaujímavejšie komentáre.

 

Čaputová ďakovala v jazykoch menšín

Rakúska agentúra APA označila víťazstvo Zuzany Čaputovej za „senzáciu“, i keď píše aj to, že sa výhra dala očakávať. Do značnej miery konzervatívne a kresťansky orientovaná krajina bude mať po prvý raz vo svojich dejinách na poste hlavy štátu ženu, čo sa ešte pred niekoľkými mesiacmi zdalo nemožné, komentuje APA.

Správy o tom, že Slovensko bude mať prvú prezidentku, priniesli aj početné nemecké médiá. Všímajú si, že Čaputová sa voličom poďakovala aj v jazykoch menšín, čo označili za signál zmeny, pričom občanov vyzvala na jednotu. 

Nemecký týždenník Die Zeit píše, že právnička zastáva postoje, ktoré dosiaľ vo väčšine štátov východnej Európy dosiaľ sotva našli väčšinovú podporu – žiada lepšiu ochranu životného prostredia, chce bojovať proti korupcii a vyslovuje sa za právo na interrupciu. Opisuje tiež ako Čaputovú presviedčali kolegovia z Progresívneho Slovenska, aby kandidovala. Ponuku prijala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a následných protestoch Za Slušné Slovensko.

 

Slovenská Erin Brokovichová

Agentúra Reuters opísala Čaputovú ako proeurópsky orientovaného nováčika v politike. Ďalej podrobnejšie opisuje kauzu Pezinská skládka, kde Čaputová viedla 14-ročný súdny boj proti spoločnosti podnikateľa Mariána Kočnera, v súčasnosti obvineného z objednania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Kočnerova firma chcela vybudovať ilegálnu skládku odpadu v Čaputovej domovskom meste Pezinok. Čaputová nakoniec prípad vyhrala, čím si vyslúžila prezývku "slovenská Erin Brokovichová" podľa americkej bojovníčky za životné prostredie, ktorú vo filme z roku 2000 stvárnila Julia Robertsová.

 

 

O Čaputovej aj na Havaji

Víťazstvo prvej slovenskej prezidentky si všimli aj médiá na amerických Havajských ostrovoch. Televízna stanica KITV Island News zverejnila článok denníka Financial Times s titulkom „Zuzana Čaputová vynesená k moci znechutením z vraždy novinára a jeho snúbenice“. Najväčší havajský denník Star-Advertiser uverejnil materiál spravodajskej agentúry Associated Press s titulkom "Slovenskí občania si práve zvolili svoju prvú prezidentku". Denník písal o Čaputovej aj po prvom kole volieb, informovala korešpondentka TASR.

 

 

Zázrak nad Tatrami – Zuzana Čaputová

Poľské periodikum Gazeta Wyborcza malo priamo v Starej tržnici, volebnej centrále Zuzany Čaputovej, svojho korešpondenta Łukasz Grzesiczak. V článku  s názvom Zázrak nad Tatrami novinár sa píše aj to, že Slováci hromadne cestovali zo zahraničia, aby mohli odvoliť. Autor popisuje aj dueal so Šefčovičom, kde nevedel vymenoval 10 božích prikázaní, napriek tomu, že sa snažil vzbudiť obraz konzervatívneho kresťana. Spisovateľ a novinár Adam Wajrak zdieľal článok s komentárom: Nech je to začiatok. Dnes Slovensko, zajtra Poľsko a ako dezert – Maďarsko! To Vám aj sebe želám.

 

 

Portál iDNES.cz – Čaputová a nový štýl politiky

Aj české médiá vo veľkej miery komentovali výsledky prezidentských volieb na Slovensku. Podľa spravodajského servera iDNES.cz budúca slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prináša nový štýl politiky. Reflektuje situáciu, keď v lete Čaputovú nepoznalo veľa obyvateľstva a ešte pred pár mesiacmi neviedla v prezidentských prieskumoch verejnej mienky. „Napriek tomu táto právnička a občianska aktivistka suverénne prešla prvým kolom prezidentských volieb a víťazom nad eurokomisárom Marošom Šefčovičom v druhom kole ukázala, že slovenské politika sa mení a môže v nej uspieť ten, kto nevyhľadáva konfrontáciu a namiesto útokov ponúka svoj program.“ Hodnotí portál.

 

 

Presvedčivé víťazstvo Čaputovej

Popredný denník Financial Times píše, že protikorupčná politička, ktorá vstúpila do politiky len pred rokom, dosiahla v prezidentských voľbách v strednej Európe presvedčivé víťazstvo. Denník dodáva, že do popredia sa Čaputová dostala do popredia najmä 15-ročným bojom proti rozšíreniu toxickej skládky odpadu v rodnom meste Pezinok. V kampani sľubovala bojovať proti korupcii, zneužívaniu moci, extrémizmu.