Milujem december, lebo obsahuje adventné obdobie, moje meniny a Vianoce. Je celý voňavý a plný sladkostí, vaječného likéru, stretávania sa s rodinou, vianočných večierkov a lásky. Vianoce prinášajú všetky tie magické okamihy, rozprávky, nakupovanie a balenie darčekov, vianočné trhy…

A po nich príde studený január a február. Dva najmenej štýlové mesiace roku, s ktorými si nikdy neviem poradiť. Neviem, na čo sa mám tešiť. Okrem možnosti lyžovania (ak sa vydáte niekam za snehom) prinášajú len šedú, šedú, šedú šeď. Dni sú ešte stále krátke, v kinách som už videla skoro všetky filmy, prečítala som knihy z Vianoc a slnko je niečo, čo sa ma navštevuje oveľa menej ako lekár.

Osobitou kapitolou je obliekanie. Neviem, ako to máte vy, ale môj šatník je v januári a februári v depresii. Pestré veci v ňom smutne visia a čakajú na svoje jarné obdobie. Potrebovali by vyvenčiť. V momente, keď si dám na seba niečo pekné, farebné a veselé, zničím to hrubým svetrom a kabátom, do ktorého sa musím zabaliť, aby som neprimrzla k chodníku. Vyriešia to ženské časopisy! Nájdem spôsob ako vyzerať štýlovo aj v momente, keď chlad a vlhkosť prenikajú do každej vrstvy.

Smola. Ženské časopisy sú síce plné nádherných kombinácií, ale žiaľ nenositeľných. Ponúkajú totiž outfity, ktoré vyzerajú dobre len na lesklých stránkach. Kabátik, ktorý je tak tenký, že si pod neho naozaj nemôžete dať šifónovú blúzočku a presúvať sa 40 minút MHD-čkou po Bratislave. Kotníkové nohavice, poltopánky a holé členky? Ak žijete v L. A., tak áno. Navštívim obchody a ponuka je podobná. Buď kabátiky, ktoré potrebujú ešte tri svetríky a vašu siluetu zmenia na matriošku, alebo hrubé prešívané bundy, ktoré ja osobne nazývam fusak a so štýlovosťou nemajú nič spoločné.

Vyrážam teda von vo fusaku a snažím sa to doladiť aspoň novými koženými čižmami. O chvíľu sú špinavé od soli a zaprskané od plačkanice. Ďalším problémom sú vlasy. Keďže mi je stále zima, čiapka je nutnosť. Tým pádom, je môj účes minulosťou. Aj keď ráno po vyfúkaní sú moje vlasy fajn, kým dorazím do práce vyzerám, že som si ich tri dni neumyla. Modelka v časopise sa mi smeje do tváre.

Uvažujem o tom, pre koho sú teda zimné módne outfity v časopisoch určené? Kto chodí v zime von v nepodšitých kabátoch, vyblýskaných poltopánkach, kotníkových nohaviciach, šifónových, či hodvábnych šatoch? Jedine niekto, kto netrávi žiaden čas vonku. Viem si predstaviť presúvanie autom z garáže domu do garáže v práci. Ale čo vzduch? Prechádzka cestou na obed? Naozaj sa kvôli štýlu musíme vzdať pobytu vonku?

Veľmi sa teším, že január je už za mnou a verím, že ma čaká menej dní strávených vo fusaku, bez slnka a tepla. Som jednoducho jarno - letný typ a zimu ťažko znášam. Ideálne by bolo ju prespať. Zavriem oči a predstavím si prvé jarné lúče a prvú kávu v kaviarni na terase. Už len 30 až 60 dní. Vydržať!

 

Prečítajte si aj Chorá ženy, chorý muž