BRATISLAVA. Ženám, ktoré majú originálny podnikateľský zámer, môžu pomôcť tzv. podnikateľskí anjeli. Podporiť podnikanie žien na Slovensku sa snaží projekt spolufinancovaný z Európskej únie (EÚ), ktorý ponúka možnosť spojiť sa so skúseným podnikateľom. Ten do nápadu, v ktorom vidí potenciál, môže vložiť svoje znalosti, ale aj finančný kapitál. Partnerom projektu realizovaného na Slovensku je Slovak Business Agency (SBA).

 

Prečítajte si

V porovnaní s EÚ podniká na Slovensku podpriemerný počet žien

 

Desiatky tisíc eur

Začínajúce podnikateľky musia svoje projekty odprezentovať pred odbornou komisiou, ktorá následne vyberie najlepšie startupy, a tie môžu svoje nápady predstaviť pred investormi, podnikateľskými anjelmi. "Pokiaľ niektorého z podnikateľských anjelov projekt zaujme, nasleduje hlbšia previerka biznis plánu, poznávanie tímu a samotné rokovanie o podmienkach investície," ozrejmila fungovanie celého procesu manažérka medzinárodných aktivít SBA Katarína Gavalcová.

Výška poskytnutého kapitálu je predmetom dohody medzi podnikateľským anjelom a začínajúcou podnikateľkou a závisí aj od štádia projektu a jeho povahy. "Štandardná výška anjelských investícií v stredoeurópskom regióne sa pohybuje rádovo v desiatkach tisíc eur," spresnila Gavalcová.

SBA ako partner projektu s názvom CrossEUWBA (Enhancing the cross-sector emergence of new women business angels across Europe) nevstupuje do rokovaní medzi investormi a podnikateľmi. "Partneri projektu CrossEUWBA iniciujú stretnutia investorov, ktorí majú záujem o investovanie a spoluprácu so startupmi. Zúčastňujú sa na projekte ako nezávislá podpora ich prepájania a vzniku nových partnerstiev," priblížila úlohu SBA jej manažérka s tým, že partnermi projektu sú okrem Slovenska aj odborníci v oblasti podpory podnikania žien z Poľska, Nemecka, Španielska a Grécka.

 

 

Peniaze, čas a know-how

Podnikateľským anjelom sa môže stať individuálny investor, ktorý disponuje voľným finančným kapitálom a zhodnocuje ho tým, že investuje do podnikateľských projektov v ich ranom štádiu. "Podnikateľskí anjeli spravidla investujú do zámerov s výrazným rastovým potenciálom, pričom okrem financií poskytujú podnikateľom aj svoj čas, know-how a kontakty," vymenovala Gavalcová.

EÚ podľa nej stále vidí v podnikaní žien nevyužitý potenciál a priestor pre zlepšenie, preto sa projekt zameriava práve na ženy. "Projekt CrossEUWBA je spolufinancovaný z EÚ do výšky 70 percent, čo konkrétne pre SBA predstavuje 86.135,22 eura. Projekt je podporovaný Rámcovým programom EÚ pre výskum a inovácie HORIZON 2020," doplnila.