Prečo pridať minerálku do cesta na palacinky? Pretože to zlepšuje ich nadýchanosť a krehkosť vďaka bublinkám oxidu uhličitého a môže tiež obohatiť chuť cesta vďaka minerálom a stopovým prvkom obsiahnutým v minerálnej vode.

Prečo pridať minerálku do cesta na palacinky

Hľadáte spôsob, ako pripraviť dokonale nadýchané a ľahké palacinky? Kľúčom k úspechu môže byť pridanie jednej nie celkom tradičnej ingrediencie – minerálky. V nasledujúcom texte vám vysvetlíme, prečo je minerálka v ceste na palacinky takým dobrým nápadom.

Odvíja sa to od niekoľkých dôležitých aspektov, ktoré zahŕňajú jej vplyv na textúru, chuť a celkovú kvalitu cesta. Minerálka pridáva do palaciniek vzdušnosť, krehkosť a môže dokonca obísť potrebu použitia kypriacich prísad.

Taktiež niektoré minerálky môžu obohatiť chuť cesta vďaka svojmu zloženiu minerálov a stopových prvkov. Poďme sa bližšie pozrieť na to, ako všetky tieto faktory prispievajú k vytvoreniu perfektných palaciniek. Tu je kompletný recept na palacinky s minerálkou. Skúste aj recept na palacinky 321. Tu je zase recept na fit palacinky bez pridaného cukru.

Palacinky s minerálkou. Foto - Kristýna

Minerálka je dobrý nápad

Pridanie minerálky do cesta na palacinky je dobrý nápad z niekoľkých dôvodov:

  1. Nadýchanosť a ľahkosť: Minerálna voda obsahuje bublinky (oxid uhličitý), ktoré pri pečení pomáhajú vytvoriť nadýchanú a ľahkú štruktúru palaciniek. Teplo spôsobuje expanziu bubliniek, čo pridáva palacinkám vzdušnosť a lepšiu textúru.
  2. Krehkosť: Použitie minerálky môže tiež prispieť k jemnejším a krehkejším okrajom palaciniek, čo je často žiadúca vlastnosť pre tých, ktorí preferujú určitú textúru svojich palaciniek.
  3. Nenáročnosť na kypriace prísady: V niektorých receptoch môže minerálka nahradiť kypriace prášky, pretože oxid uhličitý v minerálke pôsobí ako prírodný kypriaci prostriedok, čo je výhodné pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné ingrediencie
  4.  Chuť: Niektoré minerálky môžu taktiež pridať jemnú a unikátnu chuť do cesta na palacinky, v závislosti od minerálov a stopových prvkov, ktoré sú obsiahnuté vo vode.

Pridanie minerálky do cesta teda môže vylepšiť textúru a chuť vašich palaciniek, robí ich ľahšími, nadýchanejšími a príjemnejšími na konzumáciu.

Ingrediencie na 10 - 12 kusov palaciniek

  • (hrnček 250 ml) 1 hrnček hladká múka, 1,5 hrnček mlieka (najlepšie plnotučné), 0,5 hrnček minerálky (perlivej vody), 2 ks vajce, 5 polievkových lyžíc rozpusteného masla (oleja), štipka soli, 1 vanilínový cukor, na pečenie - olej, na plnenie - džem, lekvár, čokoláda, nutella, kakao, na ozdobenie - šľahačka alebo jogurt, čokoláda, ovocie,

Postup receptu

  1. Vymiešame všetky suroviny na cesto. Do mlieka s minerálkou postupne zapracujeme múku, vanilínový cukor a štipku soli. Nakoniec pridáme rozpustené maslo a vajíčka. Malo by nám vzniknúť vláčne redšie cesto, ktoré necháme postáť aspoň 10 minút
  2. Panvicu si potrieme troškou oleja. Na rozpálenú panvicu nalejeme 1 naberačku cesta a cesto necháme rozliať po celej ploche, aby nám vznikli tenké palacinky. Pečieme z oboch strán do zlatista.
  3. Ešte teplé palacinky naplníme obľúbeným džemom, rozpustenou čokoládou alebo kakaom zmiešaným s cukrom (vanilínovým alebo práškovým), nutellou s tvarohom. Zrolujeme.
  4. Podávame samé, so šľahačkou, zdravšia verzia je s bielym jogurtom a ovocím. Môžeme ich ešte vylepšiť rozpustenou čokoládou. Vynikajúco chutia aj so slanou plnkou, napríklad bryndza s opečenou slaninkou. Tu sú aj luxusné palacinky.

Videorecept