Študentka umenia Nia Imani Franklinová sa stala prvou Američankou, ktorá vyhrala súťaž krásy Miss America bez toho, aby sa ukázala v plavkách. Organizátori prvýkrát v 98-ročnej histórie súťaže zrušili tradičnú promenádu v plavkách na podporu hnutia #MeToo, ktoré bojuje proti sexuálnemu obťažovaniu žien.

 

Prečítajte si

Na Miss America už nebude promenáda v plavkách

 

Miss sa mohla najesť

Rozhodnutie zrušiť promenádu v plavkách bolo reakciou na incident, ktorý zažila v decembri minulého roka aj samotná súťaž Miss America. Vyšlo totiž na povrch, že viacerí organizátori sa znevažujúco vyjadrovali o niekdajších víťazkách súťaže. Škandál otriasol vedením súťaže, v ktorom následne došlo k personálnym zmenám, pričom tri najvyššie posty momentálne zastávajú ženy. 

„Myslím si, že tieto zmeny sú skvelé. Už počas súťaže Miss New York som dostávala veľa odkazov od žien, ktoré sa teraz cítia oveľa komfortnejšie, keď sa nemusia predvádzať v plavkách,“ povedala podľa ČTK 25-ročná Franklinová po svojom víťazstve novinárom. Mohla sa vraj najesť a získal pocit, že jej osobnosť je dôležitejšie než jej postava.

 

Miss America Nia Imani Franklinová.  Foto - TASR/AP

 

Získala štipendium 

Do finále postúpila ako Miss New Yorku. „Ako Newyorčanka viem, čo to znamená tvrdo pracovať. Ako umelkyňa chcem prispieť k tomu, aby študenti mali prístup ku kvalitnému vzdelaniu,“ povedala podľa DPA Franklinová, ktorá ako cenu získala štipendium vo výške 50-tisíc dolárov.

O titul Miss America 2018 sa uchádzalo 51 žien za každý americký štát. Na umiestnenie kandidátok nemalo vplyv ani oblečenie, v ktorom sa predstavili.