LONDÝN, BRATISLAVA. Mesiace pred smrťou hľadala na internete informácie o kryonike, vede, ktorá sa zaoberá uchovaním ľudských tiel v pôvodnom stave pomocou chladu. Pre nevyliečiteľné chorých je to nádej, že ich rozmrazia a vyliečia v čase, keď na ich choroby nájdu lieky.

Štrnásťročné dievča, ktorého meno britské médiá neuviedli a používajú len skratku JS, preto napísalo krátko pred smrťou sudcovi. Prosila ho, aby jej dal „šancu na dlhší život“ a dovolil jej telo po smrti zmraziť. Verila, že na jej zriedkavý druh rakoviny v budúcnosti nájdu liek.  

 

 

Chcem šancu napísala

„Mám len 14 rokov a nechcem zomrieť, ale viem, že umieram. Kryoprezervácia  mi však dáva šancu, že budem vyliečená a že ma prebudia, aj keď to bude o sto rokov,“ napísalo podľa britských médií dievča, ktoré trpela nevyliečiteľnou formou rakoviny a lekári boj s chorobou vzdali. „Nechcem byť pochovaná pod zemou. Chcem žiť. Chcem mať túto šancu. To je moje želanie,“ napísalo dievča. Sudca Peter Jackson ju pred smrťou v nemocnici navštívil, pretože sama sa už na na súdnom vypočutí zúčastniť nemohla.

Dievča bolo maloleté, preto žiadalo, aby o jej tele po smrti rozhodovala len mama. Otec, s ktorým sa mama rozviedla a dcéru nevidel od roku 2008, bol proti.  

„Aj keby bolo vyliečenie možné a opäť by ju prebudili k životu, povedzme o 200 rokov, nebude mať už žiadnych príbuzných a nebude si vedieť na nič spomenúť,“ citoval názor otca Daily Mail.

 

Sudca Peter Jackson.

 

Rodinný konflikt 

Sudca Peter Jackson v októbri dievčaťu vyhovel, na jej želanie verdikt zverejnili až v piatok. Telo dievčaťa je už v Spojených štátoch amerických a bolo zmrazené.  Stálo to 43 300 eur, ktoré jej pomohla vyzbierať mama.

Sudca v prípade nerozhodoval o zmrazení alebo nezmrazení tela. Prípad označil za „tragickú kombináciu“ rodinného konfliktu a smrteľne chorého dieťaťa.

Napokon určil, že rozhodnutie ostáva len na matke, lebo tá sa o dcéru väčšinu života sama starala. Dcéra kontakt s otcom odmietala. Ten napokon zmenil názor. „Rešpektujem dcérino rozhodnutie, toto je posledná a jediná vec, ktorú odo mňa žiadala,“ citoval otca Guardian.

Advokátka dievčaťa pre BBC povedala, že 14-ročné dievča označilo sudcu za “hrdinu“. Ona sama sa cítila poctená, že mohla dievča zastupovať. „Bola obdivuhodne rozhodná.“

Sudca jej vyhovel bez toho, aby jednoznačne súhlasil s metódou zmrazovania tela. „Vedecká teória je pri tejto téme veľmi nejednoznačná a veľa sa diskutuje o etických následkoch,“ povedal sudca Jackson.

 

Vrchný súd v Londýne rozhodol v prospech dievčaťa. 

 

Dnes nevieme ľudí oživiť

Kryoprezervácia ľudí je momentálne nezvratný proces, čo znamená, že zmrazeného človeka dnes nevieme opäť oživiť. Zástancovia tejto metódy, ktorá sa úspešne používa pri skladovaní spermií, však veria, že to v budúcnosti bude možné. Prvé zmrazenie tela sa uskutočnilo ešte v 60. rokoch minulého storočia, dodnes kryoprezerváciu postúpili iba stovky ľudí.

Niektoré krajiny zmrazenie považujú za nelegálne nakladanie s ľudskými pozostatkami, zástancami tejto metódy sú Veľká Británia a Spojené štáty. Uchovať sa dá nielen celé telo, ale napríklad len hlava s mozgom.

 

Prečítajte si aj Desana Borecká: Na onkológii zažívam aj skvelé dni