Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová zomrela vo veku 84 rokov, oznámila v stredu jej rodina. TASR túto informáciu prevzala z agentúry AFP.

Madeleine Albrightová zomrela

Jej rodina vo vyhlásení uviedla, že "milujúca matka, stará mama, sestra a priateľka", ako aj "neúnavná bojovníčka za demokraciu a ľudské práva" zomrela v kruhu rodiny a priateľov.

Albrightová, ktorá ministerstvu zahraničných vecí šéfovala v rokoch 1997 – 2001 ako vôbec prvá žena v dejinách USA, zomrela v dôsledku rakovinového ochorenia.

Albrightová sa narodila v Prahe

Albrightová sa stala šéfkou americkej diplomacie 23. januára 1997 v administratíve prezidenta Billa Clintona. V tom čase bola najvyššie postavenou ženou v americkej vláde. Ministerstvu zahraničných vecí šéfovala do 20. januára 2001.

"Len málo lídrov sa tak dokonale hodilo do čias, v ktorých slúžili... Vedela z prvej ruky, že politické rozhodnutia Ameriky majú moc meniť životy ľudí po celom svete, preto vnímala svoje funkcie ako povinnosť aj ako príležitosť... A napriek všetkému, až do nášho posledného rozhovoru len pred dvoma týždňami, nestratila svoj veľký zmysel pre humor ani svoje odhodlanie ísť s kožou na trh a podporila Ukrajinu v jej boji za uchovanie slobody a demokracie," povedal bývalý prezident USA Bill Clinton, ktorý vymenoval Albrightovú do funkcie.

"Madeleine Albrightová bola silou. Obrátila tok histórie. Osobne poznala nebezpečenstvá autokracie a pôsobivo o nich písala. Amerika nemala oddanejšieho obrancu demokracie a ľudských práv než ministerku Albrightovú. Keď budem myslieť na Madeleine, vždy si budem pamätať jej vášnivú vieru, že Amerika je nenahraditeľný národ," povedal prezident USA Joe Biden:

Českí politici o Albrightovej

Madeleine Albrightová sa narodila 15. mája 1937 v Prahe. Českí politici spomínali v stredu na zosnulú bývalú americkú ministerku zahraničných vecí a rodáčku z Prahy Madeleine Albrightovú ako na noblesnú dámu a zásadového človeka. Pripomínali jej zásluhy na prijatí Českej republiky do NATO.

Podľa českého europoslanca a bývalého ministra zahraničných vecí Alexandra Vondru nikto neurobil pre Česko v USA toľko, čo Albrightová. "Na našom ˇSlavíne´ máš miesto isté," napísal.

Premiér Petr Fiala uviedol, že bývalá šéfka americkej diplomacie patrí k veľkým svetovým štátnikom. Podľa jeho slov má mimoriadne zásluhy o Českú republiku a zaslúžila sa aj o to, že Česko je vo väčšom bezpečí vďaka členstvu v Severoatlantickej aliancii. "To je niečo, za čo si zaslúži náš veľký obdiv a hlbokú úctu. Skláňame sa pred jej pamiatkou," povedal.

Poslanec Marek Výborný pripomenul, že jej židovská rodina mala korene v meste Letohrad v okrese Ústí nad Orlicí. Tamojším rodákom bol Albrightovej otec Josef Korbel. Rodisko svojho otca navštívila Albrightová v júni 2015, pripomenul portál iDNES.cz.