BRATISLAVA. Krvi je akútny nedostatok. Každý, kto ju daruje, môže zachrániť život niekomu inému. Uvádza to hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) a Detského kardiocentra Dobroslava Krajačičová–Lauková v súvislosti s tretím ročníkom odberu krvi od dobrovoľných darcov, ktorý sa bude konať už o pár dní v Bratislave. 

Môžete sa naraňajkovať

Možnosť darovať krv budú mať všetci, ktorí okrem záujmu spĺňajú podmienky. Darovať ju môže každý zdravý človek vo veku od 18 až 60 rokov, ak daruje pravidelne, tak až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nemôže mať menštruačný cyklus a byť po pôrode. Obmedzením môže byť aj návšteva niektorých krajín v nedávnej minulosti či operácia. Po darovaní je dobré oddýchnuť si jednu až dve hodiny, poriadne sa najesť a napiť.

Darca krvi si nemusí pred odberom odoprieť raňajky, odpustiť by si však mal cigaretu či alkohol. Ráno sa možno najesť, malo by ísť však o ľahšie jedlá, aby to telo dokázalo rýchlo spracovať. 

Štyristopäťdesiat mililitrov pomoci

V rámci pitného režimu je pri darovaní krvi povolená voda, čaj, džús. Zdravotníci odporúčajú vypiť v deň odberu aspoň pol litra tekutín, deň pred odberom by to mali byť asi tri litre. Darca by nemal fajčiť aspoň šesť hodín pred odberom, piť alkohol osem až desať hodín.

Jeden odber trvá asi 15 minút, vezme sa pri ňom približne 450 mililitrov krvi. Ženy môžu darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok. Na Slovensku je vyše 112.000 pravidelných darcov. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi.

Ďalší ročník odberu krvi sa uskutoční prostredníctvom mobilnej odberovej jednotky Národnej transfúznej služby SR 16. októbra od 8.00 do 11.00 h v telocvični Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia NÚSCH. 

 

Prečítajte si aj Choré obličky môžu komplikovať tehotenstvo i pôrod