María Lorena Ramírezová nemá žiadneho trénera, skupinové ani individuálne tréningy. Mladá Mexičanka z indiánskeho kmeňa Tarahumarov sa už 22 rokov sa živý chovom dobytka a kôz. Pri práci urodí denne 10 až 15 kilometrov.

I tak sa postavila na štart 50-kilometrového ultramaratónu. Na seba mala sukňu a na nohách sandále, vyrobené zo starej pneumatiky.

Behala aj s bratom

Ramírezová nechala za sebou 500 bežcov z 12 krajín, ktorí mali profesionálnu výbavu a ultramaratón vyhrala. Ako napísal mexický portál El Debate zvíťazila s časom 7 hodín a 3 minúty. Behal aj jej brat, ktorý skončil na desiatom mieste.

V meste Pueblo v centrálnom Mexiku sa postavila na stupeň víťazov a vyhrala 6000 pesos, čo je asi 320 dolárov. To bolo 29. apríla, ale až teraz sa správa dostala do médií, z ktorých cituje BBC.

Médiá pripomínajú, že kmeň Tarahumarov vychováva excelentným bežcov už svojím životným štýlom. Behajú v skupinách, podporujú najmladších, aby držali krok. Behajú, keď lovia, keď obchodujú alebo bežia z jednej dediny do druhej,a by navštívili známych. Energiu čerpajú z obilného piva, ktoré je bohaté na sacharidy.

Zrodení k behu

O schopnostiach tohoto kmeňa písal už Christopher McDougall v knižnom bestselleri Zrodení k behu (Born tu Run) ako o zabudnutom národe a ich tajomstve najlepších a najšťastnejších bežcov sveta.

María Lorena Ramírezová začala pretekať minulý rok. Prihlásila sa na Caballo Blanco Ultramarathon a na stokilometrovej trati skončila druhá.