Najlepšie domáce kváskové makovky. Ďalší skvelý recept z kvásku na úžasné makové briošky so značkou Ženy v meste. Makovky sú aj výživnejšie, zo špaldovej hladkej a špaldovej celozrnnej múky. Čo ešte dodať? Chutia fantasticky. Zdravé sladké pečivo pre celú rodinu. 

Domáce kváskové makovky a briošky - fotorecept kliknite

Máte doma ražný kvások, kváskujete? Stále hľadáte a skúšate nové recepty? Vyskúšajte aj novinku z našej kuchyne na najlepšie domáce makovky a briošky z kvásku. Chutia neodolateľne.

Každý deň pre vás s láskou pripravujeme ďalšie recepty z kvásku. Nesmie chýbať ani pizza, vianočka, pečené buchty a mnohé iné. Máte sa na čo tešiť. Kváskové pečenie so značkou Ženy v meste.

Prečo práve ražný kvások? Ražný kvások je veľmi zdravý, pretože je prírodný. Skladá sa len z vody a ražnej múky. Pri jeho kvasení vzniká iný druh kvasenia ako pri droždí, ide o mliečne kvasenie.

Jeho kvasinky pomáhajú rozložiť v múke lepok a iné ťažšie rozložiteľné zložky obilia. Práve to je veľmi prospešné pre naše trávenie, ale aj imunitu. Pečivo a chlieb z kvásku nepodlieha ani plesni. Ražný kvások je jednoducho dokonalý.

Obľúbený recept z kvásku najlepšie kváskové palacinky, ktoré si zamilujete

 

Najlepšie kváskové makovky, recept z kvásku na makové briošky

  • Čas prípravy: 30 minút
  • Čas kysnutia (kvasenia): cca 16 hodín 
  • Čas pečenia: 20-25 minút 
  • Počet kusov: 12

Domáce kváskové makovky alebo briošky - ingrediencie

  • na rozkvas:
  • 150 g hladká špaldová múka
  • 150 g vlažná voda
  • 1 polievková lyžica ražného kvásu
  • na kváskové cesto: 
  • 400 g hladká špaldová múka
  • 20 g celozrnná špaldová múka
  • 50 g bravčovej masti (50 g roztopené vlažné maslo alebo 8 polievkových lyžíc oleja)
  • 120 ml vlažné mlieko
  • 1 ks vajce
  • 1 kávová lyžička vanilkovej esencie (1 ks vanilínový cukor)
  • 2 polievkové lyžice medu
  • 3 polievkové lyžice trstinového (kryštálového) cukru
  • štipka soli
  • polievková lyžica citrónovej šťavy alebo nastrúhaná citrónová kôra (dodá na výbornej chuti)
  • na potretie makoviek: 1 ks rozšľahané vajce
  • na posypanie makoviek: celý alebo mletý mak podľa potreby

 

 

Najlepšie kváskové makovky a briošky. Foto - Nela

 

Domáce kváskové makovky alebo briošky - postup receptu 

  1. Najprv si pripravíme rozkvas, najlepšie večer. Rozkvas musí kysnúť 9-12 hodín. K múke pridáme aj vlažnú vodu a jednu polievkovú lyžicu ražného kvásku, dobre premiešame. Misku uzavrieme krytom, fóliou, môžeme aj tanierom. Necháme kysnúť pri izbovej teplote. Keď má rozkvas plno bubliniek, vtedy je správne vykvasený.
  2. K pripravenému rozkvasu pridáme obe múky, bravčovú masť (roztopené vlažné maslo alebo olej), vlažné mlieko, vajce, vanilku, med, cukor, soľ a citrónovú šťavu, kôru. Vymiesime si cesto, ktoré sa bude oddeľovať od nádoby. Môžeme to robiť ručne, keď však zvolíme robot s hákom, hnetacími metličkami, ušetríme si kopec času.
  3. Vymiesené kváskové cesto prikryjeme a necháme pri izbovej teplote kysnúť ďalšie 2-3 hodiny. Cesto počas kysnutia 3x poprekladáme. Kváskové cesto sa tak nielen prevzdušní, získa aj na pevnosti. Čas kysnutia záleží od teploty v miestnosti, ak je teplejšie, kváskové cesto sa skôr vykvasí. Po vykysnutí cesto preložíme na dosku.
  4. Cesto zo špaldovej múky je elastické, veľmi dobre sa s ním pracuje. Ak máme pocit, že sa lepí, pomôžme si ďalšou múkou. Celé cesto na domáce makovky a briošky odvážime, celkovú gramáž vydelíme počtom 12. Záleží však, aké veľké sladké lúpačky si chceme upiecť. Mne vznikli 86 g bochníčky, ktoré som premiesila, prikryla fóliou.
  5. Ak nemáte fóliu, môžete použiť aj väčšie mikroténové vrecká. Je potrebné, aby sa bochníčky spotili, podporuje to kvasenie. Bochníčky necháme kvasiť aspoň 20 minút. Z bochníčkov si môžeme upiecť nielen rožky, briošky, slimáky, pokojne aj najjednoduchšie žemličky. Rožky pripravíme tak, že si bochníček vyvaľkáme do trojuholníka.
  6. Trojuholník zrolujeme, jemne vyformujeme do tvaru rožka. Plech na pečenie vystelieme papierom na pečenie. Na takto pripravený plech ukladáme makové rožky, nie však príliš blízko vedľa seba, pretože ešte zväčšia svoj tvar, a to dvojnásobne. Aj pri pečení ešte narastú. Z tejto dávky budeme piecť dva väčšie plechy. Ukážeme si iné tvary.
  7. Z vykysnutého bochníčka urobíme 20 cm šúľok, z ktorého urobíme uzol. Vznikne nám brioška. Ak šúľok budeme točiť do tvaru slimáka, budeme mať opäť iný tvar. Bochníček môžeme aj premiesiť a položiť ho na plech iba tak. Upečieme si jednoduché makové žemle, na chuti to neuberie. Doma budete za hviezdu, čo všetko dokážete. 
  8. Takto pripravené sladké kváskové pečivo opäť prikryjeme fóliou. Teraz nasleduje posledná, už finálna fáza kysnutia. Trvá to približne 1,5-2 hodiny. Záleží to od teploty v miestnosti. Plechy môžeme uložiť aj do rúry (vypnutej), je tam stabilná teplota. Ak budú rožky, žemle, briošky, slimáky vykysnuté skôr, môžeme ich pripraviť na pečenie.
  9. Pred pečením opatrne odstránime fóliu, sladké pečivo bude omnoho väčšie. Vajce si rozšľaháme vidličkou. Týmto vajíčkom opatrne potrieme naše rožky a briošky. Domáce raňajkové pečivo tak získa po upečení nádhernú farbu. Makovky a briošky posypeme ešte aj celým makom. Ak nemáme mak celý, posypeme ich makom mletým.
  10. Sladké kváskové pečivo pečieme najskôr pri teplote 180 oC 15 minút, potom teplotu zvýšime na 200 oC. Domáce makovky a briošky dopekáme 5-10 minút, aby získali peknú farbu. Ku koncu sledujeme, aby sa nepripálili. Necháme vychladúť. Cítite tú vôňu? Najlepšie domáce kváskové makovky a briošky. Ich úžasná chuť vám prekvapí.

Tip na záver: Domáce makovky či briošky z kvásku sú skvelé. Stačí ich natrieť maslom, ale aj obľúbeným džemom. Dokonalá chuť. Výborné sladké raňajky či desiata pre celú rodinu. Ak vám prídu makovky málo sladké, nabudúce pridajte do cesta viac medu a cukru.

Zdravšie pečenie.

 

 

Pochúťka z kvásku najlepšie jablkové lievance z kvásku, jednoduché a zdravé