Známy podnikateľ Ivan Štefunko sa pred rokmi ocitol v nezávideniahodnej situácii. Veľké bolesti hlavy ho dohnali až k lekárovi a po absolvovaní MRI a CT vyšetrenia mozgu mu oznámili, že má v hlave cievnu malformáciu (spleť abnormálne prepojených tepien a žíl) vo veľkosti pingpongovej loptičky. Kým jeden odborník radil ihneď operovať, druhý špecialista hovoril skôr nie, pretože operácia prinášala so sebou mnohé riziká.

V tejto situácii Štefunka napadlo osloviť zahraničných odborníkov, aby sa na jeho prípad pozreli a povedali mu, ako by postupovali oni.  Preto vzal cédečka so skenom svojho mozgu a rozposlal ich viacerým lekárom spolu s opisom diagnózy. A čakal na odpoveď.

 

Ilustračné foto - pexels.com

 

Osem mesiacov v neistote 

Neodpísal mu však nikto. Dlhých osem mesiacov prežil v neistote, až sa nakoniec rozhodol vycestovať za lekárom do Ameriky osobne. Odborník na základe cédečka, ktoré priniesol so sebou, potvrdil nevyhnutnosť operácie a hoci po nej Štefunko čiastočne stratil pamäť aj reč, postupne sa naplno vrátil do života aj do práce. Táto situácia ho poznačila natoľko, že sa spolu s Lukášom Alnerom rozhodli pred štyrmi rokmi založiť online platformu Diagnose.me. Vďaka nej dnes môžu pacienti požiadať o konzultáciu špecialistov z rôznych krajín sveta a do troch až päť dní majú detailný posudok aj s odporúčanou liečbou.

Samozrejme, nie je to zadarmo. I tak táto možnosť oslovila toľko ľudí, že sa poisťovňa UNIQA rozhodla zaradiť ako jediná službu Diagnose.me do rozšírenej asistenčnej služby v rámci životného poistenia UNIQÁT.

„Zmyslom životného poistenia je pomáhať človeku prekonávať ťažké obdobia, keď sa pre zdravotné problémy dostane do zložitej životnej situácie. My sa snažíme nepozerať na tieto udalosti  iba z poistného hľadiska, ale naozaj zhodnotiť konkrétny dopad  na  človeka a čo najviac mu pomôcť aj nad rámec finančnej kompenzácie pri chorobe, hospitalizácii či invalidite. Aj preto sme medzi rozšírené asistenčné služby zaradili konzultáciu druhého lekárskeho názoru od svetovej lekárskej kapacity. Vieme, že táto služba už mnohým zachránila život a preto ju ponúkame v rámci komplexnej asistencie životného poistenia,“  povedala pre Ženy v meste Silvia Vlasková, riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne.

 

Silvia Vlasková, riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne. FOTO - UNIQA

 

Ľudia riešia rakovinu aj chronické choroby

„Väčšina ľudí sa na nás obráti krátko po tom, ako im zistia vážnu diagnózu alebo prekonajú ťažký úraz a potrebujú okamžite riešiť ďalšiu liečbu. Zhruba 25 až 30 percent prípadov tvoria onkologické diagnózy. No a druhú veľkú skupinu prípadov tvoria konzultácie týkajúce sa chronických chorôb,“ hovorí Miro Skovajsa, prevádzkový a finančný riaditeľ Diagnose.me. 

Uvádza prípad pacienta s rakovinou pažeráka. Jeho lekár odporučil operáciu, pri ktorej by mu chirurgicky odstránili pažerák, hltan aj hrtan. Pre pacienta by to znamenalo vážne problémy s dýchaním a náročné stravovanie cez hadičku. Konzultačný tím Diagnose.me, ktorý pozostával z rádiológa, chirurga a onkológa sa však vyslovil proti takémuto postupu, pretože by pacientovi priniesol drastické vedľajšie účinky a pritom by nijako nezlepšil odhadovanú mieru prežitia. Pacientovi odporúčali radšej rádioterapiu.

Konzultácie zahraničných odborníkov vyhľadal aj štyridsiatnik, ktorý mal nepríjemné pocity v ramenách. Magnetická rezonancia ukázala, že príčinou je osteoartritída kĺbu a ošetrujúci lekár odporučil operáciu. Dvaja odborníci Diagnose.me ale nezávisle odporučili konzervatívnu liečbu a pacient sa tak operácii úspešne vyhol.

 

Ilustračné foto - TASR

 

Špecialisti vidia aj to, čo všeobecný lekár nezbadá

„V 70 – 80 percentách prípadov potvrdíme diagnózu, ktorú určil prvý lekár. Náš špecialista má buď úplne rovnaký názor ako ošetrujúci lekár alebo môže ešte doplniť liečbu, prípadne ponúknuť inú, alternatívnu možnosť liečby. No ale potom je tu 20 až 30 percent prípadov, pri ktorých náš špecialista nesúhlasí buď s liečbou alebo s diagnózou,“ hovorí Miro Skovajsa.

Dôvod, prečo sa lekári nezhodnú, je podľa neho rôzny. „Niekedy je to najmä preto, že naši lekári sú vysoko špecializovaní. Snažíme sa na spoluprácu oslovovať najmä ľudí, ktorí sa v rámci medicíny špecializujú len na jednu vec. Keď lekár dvadsať rokov vyšetruje napríklad len pečeň a zaoberá sa iba chorobami pečene, bude o nej vedieť viac ako internista, ktorý vyšetruje celé telo a nemá také skúsenosti so špecifickými alebo raritnými chorobami alebo si niektoré veci nevie dať do súvislostí. Druhá vec je, že v každej krajine sú iné postupy. Na Slovensku sa pri onkologických chorobách veľmi často odporúča chirurgické riešenie, kým v niektorých zahraničných krajinách majú na to iný pohľad a môžu navrhnúť skôr inú liečbu.“

 

Ilustračné foto - TASR

 

Platíte za lekára aj preklady

Ako to celé funguje? Zo zoznamu vyše 100 odborníkov si najskôr vyhľadáte lekára, ktorý svojou špecializáciou a praxou najviac vyhovuje pre váš zdravotný problém. Ak sa neviete rozhodnúť sami, poradia vám cez živý chat alebo telefón. Potom opíšete svoje problémy, nahráte vyšetrenia (výsledky krvných vyšetrení, MRI, CT, lekárske správy) a môžete pridať svoje špecifické otázky. A počkáte 3 až 5 dní na odborný posudok (v zložitých prípadoch aj trochu dlhšie), ktorý ešte overí odborná lekárska komisia. Potom môžete poslať lekárovi ešte doplňujúce otázky. 

Priemerná cena posudku je podľa Skovajsa okolo 200 eur, no väčšinou sa pohybuje v rozpätí 100 až 500 eur. Multidisciplinárny posudok, na ktorom sa podieľajú viacerí lekári rôznych špecializácií, však môže vyjsť až na 1500 eur. Pacient platí jednak lekárovi za samotnú konzultáciu a tiež za preklad.         

Skovajsa hovorí, že najčastejšie službu využívajú rodičia malých detí a pacienti nad 50 rokov. „Prvá skupina je početná preto, lebo pri deťoch chceme to najlepšie. No a ľudia nad 50 rokov majú už prirodzene vyššiu chorobnosť a rôzne pridružené diagnózy, preto konzultujú častejšie. Máme však široké spektrum pacientov a rovnako aj lekárov. Keď sa nám stane, že nejaký špecialista chýba, naši lekári sa nám snažia niekoho nájsť a odporučiť a my si s ním potom dohodneme spoluprácu. Niekedy je ťažšie nájsť špecialistov v oblasti pediatrie. U dospelých ľudí máte napríklad onko-hematológov, ale u detí nájdete pediatrického hematológa alebo onkológa, onko-hematológa už ťažko. Najmä špecialistov, ktorí sa venujú zriedkavým diagnózam je skutočne málo, pretože aj tých prípadov je menej, no zatiaľ sme vždy vedeli pacientom poradiť.“

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Keď ste PN, aj 200 eur je veľa

Možno sa vám zdá, že priemerná cena 200 eur za posudok od svetového špecialistu, nie je až tak veľa. Ale keď ste kvôli chorobe dlhodobo PN a viete, že ešte dlho nebudete naplno zarábať, zrazu to môžu byť obrovské peniaze. Rovnako, ako aj v prípade, že pomoc potrebuje vaše dieťa, s ktorým ste na rodičovskej dovolenke a žijete tak len z jedného platu.

Ak máte životné poistenie UNIQÁT od životnej poisťovne UNIQA, cena za lekársky posudok cez službu Diagnose.me vás nemusí trápiť. Poisťovňa vám poskytnutie druhého lekárskeho názoru preplatí.

V rámci rozšírených asistenčných služieb životného poistenia UNIQÁT je poistnou udalosťou aj potreba poisteného konzultovať svoj zdravotný stav alebo zdravotný stav jedného spolupoisteného dieťaťa s iným odborníkom v oblasti medicíny, ako je jeho ošetrujúci lekár. Poistený si vyberá špecialistu na základe vlastnej preferencie z poskytnutého zoznamu špecialistov, ktorý vyhotoví tím Diagnose.me na základe konkrétneho zdravotného prípadu.

„Poisťovňa preplatí poskytnutie druhého lekárskeho názoru vo forme lekárskej správy od odborníka z oblasti medicíny a podľa zadania poisteného aj preklad lekárskej správy do slovenského jazyka. Poistený má nárok na dva posudky vo forme lekárskej správy za rok a môže tiež položiť k posudku on-line dodatočné otázky,“ dodáva  Silvia Vlasková, riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne.

 

Prečítajte si aj Po infarkte znovu skončila v nemocnici. Blanke pomohli prežiť jej deti