Návaly tepla pociťujete ako návaly paniky, máte depresívne pocity, trápi vás nízke sebavedomie a netešíte sa z bežných vecí? Dôvodov nepríjemných zmien nálad môže byť viac, ak ale ide o hormonálne zmeny počas menopauzy, pripomínajte si, že to je dočasný stav, s ktorým si viete poradiť.

Je za tým strata estrogénu, ktorý ovplyvňuje aj hladiny sérotonínu – chemickej látky, ktorá prispieva k pocitu pohody a šťastia. A tiež strata progesterónu (PROG), najvýznamnejšieho ženského pohlavného hormónu. Hormonálne zmeny sprevádzajú tak obdobie perimenopauzy, ako aj obdobie menopauzy,

Perimenopauza, menopauza a hormonálne zmeny

Aký je medzi nimi rozdiel? Menopauzou sa nazýva posledné menštruačné krvácanie, ktoré hovorí o vyhasnutí činnosti vaječníkov ako producentov hormónov. Ide o trvalé zastavenie menštruačného cyklu a hodnotiteľné je to po roku nemenštruovania. A práve to obdobie pred a rok po zastavení pravidelného menštruačného cyklu nazývame perimenopauza.

“Je to obdobie výrazných hormonálnych zmien, ktoré sú pre ženy viac alebo menej nepríjemné. Veľmi významným pre toto obdobie je chýbanie hormónu druhej fázy cyklu - progesterónu. Je to zapríčinené anovulačnými cyklami, ktoré sú prítomné ako v puberte - teda na začiatku fertilného veku, tak v perimenopauze, čiže na konci plodného obdobia života,” hovorí pre Ženy v meste gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková.

Pripomína, že ženy fyziologicky potrebujú dva typy hormónov - estrogény, ktorých produkciu zabezpečuje dozrievajúce vajíčko (folikul) a progesterón, ktorý je produkovaný žltým telieskom vznikajúcim po ovulácii z prasknutého folikulu. Blížiaca sa menopauza znamená, že nie vždy dochádza k ovulácii, takže žena nemá ovuláciu, nevytvorí sa žlté teliesko a teda vzniká nedostatok progesterónu.

Chýba estrogén a progesterón

Progesterón zohráva významnú úlohu v menštruačnom cykle - buď pripraví sliznicu maternice na prijatie oplodneného vajíčka, alebo sliznicu zmení tak, aby mohla krvácať. Teda, ak žena v perimenopauze nemá progesterón, tak krváca veľmi často.

Druhou variantou je, že nekrváca niekoľko mesiacov, ale stále  pod vplyvom estrogénov narastá sliznica, ktorá sa  po niekoľkých mesiacoch  sama začne odlupovať a spôsobí veľmi silné krvácanie, s ktorým ženy končia na kyretáži.

“Obdobie nedostatku progesterónu je sprevádzané aj nepríjemnosťami vo forme návalov, nespavosti a nervozity. Tento stav potrvá až do obdobia menopauzy, čo je vyhasnutie funkcie vaječníkov a je charakteristické nedostatkom estrogénu,” hovorí Sládičeková.

Príznaky a pomoc genekológov

Príznaky nedostatku estrogénov delí na akútne, subakútne a chronické. K akútnym patria návaly, potenie, nervozita, depresivita, či plačlivosť. Ich trvanie a intenzita je veľmi individuálna.

Strednodobé príznaky (subakútne) sa začínajú po menopauze a trvajú až do neskorej postmenopauzy. Ak ženy nie sú adekvátne liečené, žene výrazne ovplyvňujú a znižujú kvalitu života.

“Sú to príznaky poškodenia tkanív atrofizáciou z nedostatku estrogénov. Postihnuté sú sliznice pošvy, močovej rúry, močového mechúra, oka, dutiny ústnej, nosa, hrtana, hrubého čreva. Nedostatkom estrogénov je postihnutá aj koža a kožné adnexa - nechty a vlasy,” hovorí.

Chronické príznaky sa vyskytujú niekoľko rokov po menopauze a sú výsledkom porúch metabolizmu tukov, uhľovodíkov a poruchy metabolizmu kostí.

“Následkom sú vážne diagnózy ako hypertenzia, ateroskleróza, osteopénia až osteoporóza,” varuje gynekologička Sládičeková. Obdobie výkyvov nálad u žien je zväčša dočasný stav, ignorovať príznaky perimenopauzy a menopauzy a iba ich pretrpieť, však nie je dobré riešenie.

“Je to iba špička ľadovca. Mali by sme sa pozrieť na skutočnosť, že v roku 1900 dosahovala priemerná dĺžka života ženy okolo 50 rokov. V roku 2000 to už bolo 82 rokov. Vek nástupu menopauzy sa však nemení, a tak v súčasnosti žena prežije tretinu života v estrogénnom deficite - to znamená s chorobami a zníženou kvalitou života,” hovorí Sládičeková a odporúča ženám, aby sa obracali na svojich gynekológov, ktorí vedia s hormónmi pracovať, dávkovať ich a pomôcť ženám žiť kvalitný život aj v tomto období.