Minulý týždeň žilo Poľsko návštevou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželky. Spravodajské televízie odrátavali čas do pristátia prezidentovho lietadla Air Force One. Okolo varšavského letiska Okęcie bolo rušno a to nielen kvôli policajtom a všetkým ostatným službám, novinárom, kameramanom, fotografom.

Plné ruky práce mala aj odťahová služba, lebo musela odpratať všetky autá, ktoré stáli v ceste prezidentskej limuzíny, ktorá Trumpa viezla do centra Varšavy. Analytici, komentátori, politológovia tipovali, o čom prejav amerického prezidenta bude. Ten bol nakoniec vo veľkej miere o dejinách Poľska a o odvahe Poliakov, o bezpečností a solidarite. Trump si u viacerých Poliakov prejavom šplhol.

Ako to väčšinou počas takýchto návštev býva, objektívy kamier sú uprené aj na prvú dámu, ktorá manžela sprevádza. V tom prípade si viacerí zgustli na Melánii Trumpovej, ale aj na Ivanke – dcére prezidenta, ktorá so svojím manželom robila spoločnosť otcovi.

No a začalo sa hodnotiť, ako je ktorá dáma oblečená. Pri výstupe z lietadla vizáž oboch žien očarila, ale ďalší deň, keď sa dámy zúčastňovali rôznych oficialít, ich šaty si zobrali na mušku odborníci, módna polícia, tí, ktorí ovládajú protokol atď. Všetci sa zhodli, že šaty jednej aj druhej boli veľmi pekné, ale... podľa viacerých príliš sexi. Mediálni komentátori dámam vytkli, že na tento druh oficialít odhalené ramena nepatria, lebo to zakazuje diplomatický protokol.

Ale aj tak všetkých „tromfla“ prvá dáma Poľska - Agata Kornhauser-Duda. Nie však oblečením – to bolo hodnotené ako excelentné, ale tým, že odmietla (alebo si nevšimla?) natiahnutú ruku prezidenta Spojených štátov a ako prvej podala ruku Melanie. Prekvapená tvár prezidenta Trumpa hovorí za všetko a ten krátky,  pár sekundový záber už asi obletel celý svet.

No to by ste mali vidieť, ako táto krátka situácia spustila celú lavínu komentárov na internete. Jedni si domýšľali, že Dudová to urobila naschvál, lebo nemá rada Trumpa a že tak mu treba, lebo konečne mu niekto ukázal, kde je jeho miesto. Iní ju kritizovali, že ako sa opovážila! Zrejme nepozná diplomatický protokol, ktorý káže reagovať na natiahnutú ruku hlavy štátu. Iní odborníci protokolu hovorili, že v čase, keď si podávajú ruky prezidenti, ruky si môžu podávať ich manželky a Trump natiahnutím svojej ruky smerom k Agate Dude ukázal, že protokol neovláda.

Krátka chvíľa a toľko diskusií, kto by to bol povedal?

A myslím si, že tým sa to neskonči. Uhorková sezóna v Poľsku totiž bude toto leto bohatá, pretože už o niekoľko dní tam pristane lietadlo s princom Wiliamom a jeho manželkou Kate. Aj keby sa nestal žiaden trapas, tak určite aspoň budeme zažívať módnu šou.

Teroristi? Utečenci? Globálne otepľovanie? Anexia Krymu a vojna na Ukrajine? Fašisti? Vystrájanie Severnej Kórey? Povodne? Požiare? Hladujúce deti v Afrike? Summit G20 v Hamburgu?

Och, keby sme museli rozoberať len to, kto komu mal v akom dlhom rukáve podať ruku, tak by sme boli najšťastnejší pod slnkom. A toto si želajme.

 

 

Prečítajte si aj Chlap na materskej? Len pre silné osobnosti