BOJNICE. So štvoricou rozprávok českej spisovateľky Boženy Němcovej sa môžu návštevníci zoznámiť na Bojnickom zámku od dnešného dňa. Podujatie Rozprávkový zámok potrvá do 18. júna, budúci týždeň bude prebiehať od 21. do 25. júna. 

 

Rozprávky na Bojnickom zámku.  Ilustračné foto - TASR

 

Čas na rozprávky 

"Dvadsiaty prvý ročník je venovaný Božene Němcovej, vybrali sme z jej krásnych knižiek štyri rozprávky - Múdra žena, Soľ nad zlato, Čert a Káča a Popolvár. Snažili sme sa deťom ukázať to najpodstatnejšie, ako majú investovať svoj čas. Venovať ho rozprávke, čítaniu rozprávok," povedala pre TASR organizátorka podujatia Petra Roháčová. 

Návštevníci sa podľa nej stretnú na zámku opäť s niečím novým. "Každý rok sa snažíme obnovovať naše kostýmy a kulisy, takže v počte 85 účinkujúcich máme viac ako 60 kostýmov nových. Okrem kostýmov, rekvizít a kulís máme novú trasu. Je to výnimočné, prechádzame balkónom za Huňadyho sálou. Cez túto trasu, čo si pamätám, sa nikdy cez rozprávky nešlo," priblížila. 

 

Bojnický zámok.  Foto - TASR

 

K rozprávkam tanec i spev

Rozprávkové príbehy podľa Roháčovej ponúknu i tanec a piesne, ktoré pripravil Róbert Mankovecký. "Deti na začiatku tiež získajú hodiny, do ktorých získavajú čas - štvrť, pol, trištvrte, celá, toľko trvajú naše rozprávky. Ale, samozrejme, musia im venovať svoj čas, aby získali naše zázračné hodiny," dodala. 

Program bude počas víkendových dní prebiehať i v hradnej priekope. Predstavia sa v ňom regionálni umelci, divadelníci, speváci a tanečníci. Deti sa tam zároveň naučia separovať odpad, zahrať sa na malých reportérov. Budúci víkend si tiež budú môcť napísať svoju vlastnú knihu. 

.

Prečítajte si aj Štyri mladé ženy zachránili viac než 1100 životov