Výborný levanduľový sirup, overený recept.  Skúste si urobiť levanduľový sirup podľa nášho receptu. Levanduľu máme radi nielen pre krásnu farbu kvetov a príjemnú vôňu. Pomáha aj pri bolestiach hlavy či strese. A levanduľový sirup chutí naozaj výborne.

Výborný levanduľový sirup - fotorecept kliknite

Uvidíte, že levanduľa vám bude robiť radosť, teda jej kvety. Leto je presne ten správny čas na jej spracovanie. Okrem klasiky, ako dekorácie, levanduľového oleja do kúpeľa, či vysušených kvetov na čaj či proti molám sa hodí aj na sirup.

Levanduľa je známa aj ako zdroj pre výborný, hoci trošku menej známy levanduľový sirup. Robievam ho viac, aby ostalo aj na zimu. 🍹 Tento recept je overený v našej domácnosti, takže sa nemusíte báť, že by ste ho nezvládli. Pôjde vám to jedna radosť.

Vyskúšajte aj skvelý recept na bazový sirup od mamy 👵- kliknite

Levanduľový sirup - účinky

 • Upokojuje, dezinfikuje, potláča bolesť hlavy a stres.
 • Zmierňuje napätie, ale aj prechladnutie.
 • Pôsobí aj pri liečbe žalúdočných a črevných chorôb z nervozity a kladne pôsobí aj na spánok.
 • Podporuje tvorbu žlče, moču a zlepšuje aj trávenie.

 

 

Obľúbený levanduľový sirup - Ingrediencie

 •  Cca 1 kg kvetov aj s krátkymi stopkami
 •  4 citróny
 •  2 kg kryštálového cukru
 •  voda

 

 

Recept na výborný levanduľový sirup. Foto - Lucia Tomečková

 

Výborný levanduľový sirup - postup receptu

 1. Kvety sa snažím zbierať po daždi, aby som ich nemusela umývať a tým ich oberať o živiny. Zalejem ich vodou tesne nad kvetmi, pridáme umyté citróny aj so šupkou nakrájané na kolieska. Privedieme do varu a varíme asi 20 minút. Odstavíme a necháme na sporáku lúhovať 24 hodín.
 2. Na druhý deň kvety poriadne v rukách vyžmýkame a scedíme. Pridáme cukor a necháme zovrieť. Za stáleho miešania varíme asi 30 minút, podľa hustoty sirupu, aký nám vyhovuje. Nalejeme do zaváracích fliaš, otočíme hore dnom a necháme takto 20 minút. Po otočení je sirup sterilizovaný.
 3. Niekto dáva aj škoricu, ale pre mňa je výrazná vôňa a chuť levandule tak charakteristická, že mi to príde až nevhodné ju potláčať celou škoricou.

Dobrú chuť. 🍹

Vybrali sme pre vás aj recept na zázračný žihľavový sirup - kliknite