V marci to bude dvadsať rokov, odkedy sme sa s manželom spoznali v klube Lávka v Prahe. Naše manželstvo nie je prechádzka ružovým sadom, ale vzťahu bez problémov by chýbala iskra.

V živote potrebujem výzvy, a to nielen v práci ako partnerka v medzinárodnej právnej kancelárii. Najväčšou výzvou doma je nájsť energiu na udržanie spokojného vzťahu s milovaným manželom v rámci neutíchajúceho boja medzi časom, ktorý trávim s dcérkami a prácou, kvôli ktorej často cestujem.

A tu je každá rada drahá... za posledné roky som narazila na pár zaujímavých knižiek, ktoré na stovkách strán radili, ako si udržať vnútorný pokoj vo víre každodenných starostí. Ale nad každou z nich som večer v posteli zaspala a ani jednu nemala čas, ani silu dočítať. Preto som sa rozhodla napísať niečo krátke a praktické – Desatoro spokojného vzťahu.

Pravidlo, ktoré by nemal žiaden pár vynechať je, minimálne jedenkrát do týždňa sex. Niekto sa usmeje, že tak málo? Bohužiaľ, často sa stretávam s pármi, ktoré vynechali intimitu z partnerského života týždne, mesiace, aj roky. Čím dlhšia je pauza, tým ťažšie sa vám toto pravidlo bude uvádzať do života. Ale verte mi, tá námaha stojí za to. Po sexe ste si s partnerom bližší, uvoľnenejší a problémy riešite s väčším nadhľadom.

Mojím obľúbeným pravidlom sú víkendy s manželom bez detí. Okrem toho, že si doprajeme dostatok prvého pravidla, v pokoji sa porozprávame, najeme, oddýchneme si a nazbierame silu. Aby ste si navzájom venovali 100% vašej pozornosti, choďte občas na víkend sami, bez kamarátov. A mobily nechajte aspoň občas na izbe.

Hádky vzťahom prospievajú, samozrejme, v rozumných medziach. Uvoľní sa napätie a pokiaľ sa budete držať ďalšej rady, tak aj niečo vyriešite. Moja rada znie, keď sa hádate, držte sa dôvodu, kvôli ktorému ste sa začali hádať, a nevťahujte do hádky krivdy minulosti. Keď sme nahnevaní, je veľmi ľahké skĺznuť k zveličovaniu a generalizovaniu ako, „ty nikdy neprídeš včas,“ „na všetko som sama.“ Ale vyrieši sa tým niečo? Ten problém, kvôli ktorému ste sa začali hádať, určite nie.

Ďalšia rada znie, doprajte si navzájom. Verím, že nikto na svete vám nedopraje tak, ako vaša mama a váš partner. Vaša mama preto, lebo vás priviedla na svet, a váš partner preto, lebo chce mať doma spokojnú a šťastnú partnerku. Stačia maličkosti, ktorými ho potešíte vo všedný deň - karta, kde napíšete, prečo je pre vás dôležitý, a prečo ho stále ľúbite, lístky na hokej, či do divadla, alebo pozvanie na obľúbený zákusok. So spokojným partnerom sa ľahšie riešia problémy a zvláda každodenný stres v práci a s deťmi. A hlavne, každá z nás sa rada vracia ku partnerovi, ktorý vás doma privíta s úsmevom.