NOVÁ ĽUBOVŇA. Celoročnú snahu školákov odmení Ľubovnianske múzeum bezplatným vstupom na Ľubovniansky hrad a do skanzenu v Starej Ľubovni aj počas tohtoročných prázdnin. Podmienkou je, aby sa žiaci preukázali aktuálnym koncoročným vysvedčením. Informuje o tom obec Nová Ľubovňa na svojej internetovej stránke.

 

La famme fatale hradu

V rámci prehliadky Hradu Ľubovňa sa vďaka sokoliarskym vystúpeniam budú môcť školáci oboznámiť s výcvikom pernatých dravcov. Majú možnosť navštíviť aj výstavu "La famme fatale hradu Ľubovňa", ktorá zachytáva osudy žien. Približuje ich vo svetle rôznych etáp života, ako roztomilé dieťa, milujúcu matku, dokonalú manželku a ozdobu svojho muža alebo ako dôstojnú dámu a vdovu.

"Ženy od nepamäti tvorili súčasť dejín hradu Ľubovňa, hoci ich miesto v dejinách sa veľa ráz opomínalo. Dejiny hradu boli doteraz venované predovšetkým mužom, majiteľom, správcom, potomkom, väzňom. I keď boli všade prítomné ženy, ich prítomnosť bola väčšinou zahalená rúškom tajomstva. Bol to však osud, ktorý ich často privial na Ľubovniansky hrad," informuje o výstave Hrad Ľubovňa na svojom webovom sídle. 

 

Hradný parfum

Súčasťou výstavy je aj predstavenie prvých piatich vzoriek hradného parfumu. Návštevníci môžu za svoj "naj" zahlasovať. Ľubovnianske múzeum 15. augusta slávnostne parfum predstaví verejnosti. 

V skanzene pod hradom čaká na návštevníkov nová celosezónna výstava s názvom "Od zrnka k chlebu". Prezentuje činnosť, ktorá bola zdrojom obživy vidieckej rodiny, dorábanie chleba.