Kapustnica so smotanou sa u náš pripravuje podľa desiatky rokov starého rodinného receptu, ktorý moja mama vyčítala niekde z časopisu. Výstrižok sa stratil, ale recept už s nami zostal. Vyskúšajte si túto obľúbenú polievku pripraviť s nami aj vy.

Kapustnica so smotanou

Kapustnica so smotanou je skvelý nápad z niekoľkých dôvodov, ktoré prispievajú k jej jedinečnej chuti a konzistencii. Prvým a najdôležitejším aspektom je smotana sama, ktorá dodáva kapustnici bohatú a hladkú textúru. Smotana tiež zmierňuje kyslosť kyslej kapusty, čím vytvára dokonale vyváženú chuť. To je obzvlášť príjemné v chladnejších mesiacoch, keď hľadáme jedlo, ktoré nás zahreje a poteší.

Ďalším plusom kapustnice so smotanou je, že je to variácia tradičného slovenského receptu kapustnicu, ktorý môže priniesť novú chuťovú skúsenosť. Prídavok smotany môže byť pre niektorých ľudí príjemnou zmenou, najmä pre tých, ktorí majú radi miernejšie a krémové polievky. Táto verzia kapustnice je vhodná aj pre slávnostné príležitosti alebo rodinné stretnutia, pretože ponúka bohatší a luxusnejší pocit.

Kombinácia surovín ako je kyslá kapusta, údené mäso, klobása a sušené huby vytvára v kapustnici bohatú paletu chutí a aróm, ktoré sú ešte viac umocnené pridaním smotany. Táto kapustnica je dokonalou harmoniou slaných, kyslých, dymových a krémových tónov, čo ju robí vyhľadávaným jedlom pre mnohých gurmánov.

Napokon, kapustnica so smotanou je relatívne jednoduchá na prípravu, čo je dôležité pre tých, ktorí chcú vytvoriť lahodné jedlo bez zbytočného stresu v kuchyni. Všetky ingrediencie sa pomaly varia dohromady, čo umožňuje, aby sa chute a arómy pekne prepojili. Tento proces tiež zabezpečuje, že každý sústo je plné bohatých a uspokojivých chutí.

V závere, kapustnica so smotanou je nádherným príkladom toho, ako môžu tradičné recepty byť obohatené a modernizované, a zároveň si zachovať svoju srdcovú podstatu a lákavosť. Tu je zase Oravská kapustnica. A tu je naša silvestrovská kapustnica. A tu je zase naša domáca kapustnica s mäsom.

Ingrediencie

 • 1 kg kyslá kapusta, 2 neúdené klobásy, 300 g bravčového mäsa (plece, alebo krkovička), 300 g údeného mäsa, alebo šunky, 2 hrste sušených húb, kúsok masla,
 • Na dochutenie: 2-3 bobkové listy, mleté čierne korenie, 1 zarovnanú lyžicu mletej červenej papriky, vegeta, soľ, kryštálový cukor,
 • Smotanová zátriepka: 1 balenie smotany na varenie, 2 dcl mlieka, 2 PL hladkej múky,
 • Voliteľné: smotana na šľahanie, 1 údená klobása na opraženie a servírovanie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Ocedíme si kyslú kapustu a pokrájame ju na menšie kúsky. Šťavu si odložíme, ak by bolo treba na neskôr. Ak by bola kapusta kyslá, je dobré ju premyť.
 2. Kapustu dáme do hrnca, zalejeme ju vodou. Pridáme koreniny, soľ zatiaľ nie, kapusta je zvyčajne dosť slaná už sama. Pridáme mleté čierne korenie, 2 až 3 bobkové listy a vegetu. Pridáme ešte aj čerstvé bravčové mäso (kúsok krkovičky, alebo pleca), údené mäso a klobásu. Všetko dáme pomaly variť.


   
 3. Sušené huby premyjeme a zalejeme horúcou vodou. Necháme ich postáť asi 10 minúť. Huby z vody vyberieme a opražíme ich na masle na panvici a vložíme ich do kapustnice. Vodu rovnako vlejeme do kapustnice.
 4. Kapustnicu varíme asi 45 minút, až kým nie je mäso mäkké. Všetko mäso vyberieme a pokrájame na menšie a vrátime do kapustnice.
 5. Pripravíme si smotanovú zátriepku. Smotanu na varenie vymiešame s trochou mlieka a dvoma lyžicami hladkej múky, aby nevznikli hrudky. Smotanovú zátriepku pridáme do kapustnice, premiešame a ďalej pomaly varíme. Pre ešte smotanovejšiu chuť pridávame doma do kapustnice aj smotanu na šľahanie.
 6. Na tuku, alebo oleji si opražíme lyžicu červenej papriky, chvíľku ju zamiešame a hneď pridáme do kapustnice. 
 7. Ochutnajte kapustnicu a podľa chuti ju prisoľte, alebo prípadne pridajte trošku kryštálového cukru. Chuť ešte môžete doladiť aj kyslou kapustovou vodou, ktorú sme si na úvod odložili. Kapustnica je hotová.
 8. Podávame napríklad s údenou klobásou pokrájanou na kolieska a opraženou na oleji.

Dobrú chuť. Tu je aj naša jednoduchá vianočná kapustnica. Skúste aj naše nápady ako zahustiť kapustnicu.

Videorecept