Medvedí cesnak rastie a je najlepšie ho zbierať na jar, zvyčajne od marca do mája, predtým, ako rastlina kvitne. Presný termín kedy ho môžete nájsť sa môže mierne líšiť v závislosti od lokality a aktuálnych klimatických podmienok.

Kedy rastie medvedí cesnak

Medvedí cesnak (Allium ursinum) je sezónna rastlina, ktorá vo voľnej prírode rastie a kvitne na jar. Jeho rastová sezóna sa začína v skorom jari, keď sa začnú objavovať prvé teplejšie dňoch a pôda je dostatočne vlhká.

V závislosti od klimatických podmienok a geografickej polohy sa toto obdobie môže líšiť, ale obvykle to býva od marca do mája alebo začiatku júna.

Medvedí cesnak kvitne približne od apríla do júna, pričom najlepší čas na zber listov je skôr, predtým, ako rastlina kvitne, keď sú listy najmäkšie a najaromatickejšie.

Po odkvitnutí listy začnú strácať svoju charakteristickú chuť a môžu sa stať tuhšie a menej chutné.

Dajte si pozor, aby ste zbierali medvedí cesnak len v oblastiach, kde je to povolené (naprklad v Tatrách za jeho zber hrozí pokuta cez 3000 eur), a s dôkladným poznaním jeho identifikácie.

Najmä si dajte pozor pri zámene s podobne vyzerajúcimi, ale potenciálne jedovatými rastlinami, ako je konvalinka majová (Convallaria majalis) alebo jesienka obyčajná (Colchicum autumnale).

Skvelý zdroj vitamínov

Listy medvedieho cesnaku sa môžu jesť surové alebo varené a často sa používajú v šalátoch, pestech a polievkach z medvedieho cesnaku. Táto bylinka je dobrým zdrojom vitamínov A a C, ako aj železa a vápnika. Má tiež niekoľko liečivých vlastností, vrátane antibakteriálnych, antivírusových a protizápalových vlastností. Skúste aj kedy rastie medvedí cesnak.

Tu je niekoľko tipov na zber medvedieho cesnaku:

  • Hľadajte ho vo vlhkých, tienistých oblastiach lesov.
  • Zbierajte listy, keď sú mladé a jemné.
  • Vyhnite sa zberu listov, ktoré sú hnedé alebo škvrnité.
  • Medvedí cesnak môžete sušiť alebo zmraziť na neskoršie použitie.

Ak hľadáte chutnú a zdravú jarnú bylinku, medvedí cesnak je skvelou voľbou. Je ľahké ho nájsť a zbierať a má množstvo kulinárskych a liečivých použití. Tu sú recepty z medvedieho cesnaku.

Skúste aj polievku z medvedieho cesnaku bez smotany. Vyskúšajte aj dva jednoduché spôsoby ako naložiť medvedí cesnak. Alebo recepty ako sušiť medvedí cesnak. Tu je zase pasta z medvedieho cesnaku.