Táto polievka z medvedieho cesnaku bez smotany je naozaj dobrý nápad. Rozmixujte si v polievke jednoducho iba zeleninu na ktorú máte chuť.

Polievka z medvedieho cesnaku bez smotany

Príprava polievky z medvedieho cesnaku bez smotany je nielen zdravou, ale aj chutnou voľbou, ktorá umožňuje ľuďom s rôznymi dietetickými obmedzeniami vychutnať si lahodné a výživné jedlo.

Polievka z medvedieho cesnaku bez smotany je dobrý nápad hneď z niekoľkých dôvodov:

 1. Zdravotné prínosy: Medvedí cesnak je známy svojimi detoxikačnými vlastnosťami a obsahom vitamínov a minerálov, ako sú vitamín C, železo a horčík. Jeho konzumácia môže podporiť imunitný systém a celkové zdravie.
 2. Nižší obsah tuku a kalórií: Vylúčenie smotany z receptu zníži celkový obsah tuku a kalórií v polievke, čo je vhodné pre ľudí sledujúcich svoju hmotnosť alebo tých, ktorí preferujú ľahšie jedlá.
 3. Vhodné pre ľudí s intoleranciou na laktózu: Bez použitia smotany je polievka vhodná pre ľudí s intoleranciou na laktózu alebo pre tých, ktorí dodržiavajú bezmliečnu diétu.
 4. Flexibilita pri príprave: Nahradiť smotanu inými ingredienciami, ako je olivový olej, umožňuje experimentovanie s rôznymi chutiami a textúrami. Olivový olej, alebo maslo pridáva zdravé tuky a jemnú chuť bez zbytočného zvyšovania kalórií.
 5. Ekologický aspekt: Medvedí cesnak sa dá ľahko nájsť v prírode počas jeho sezóny, čo umožňuje vhodne využívať lokálne a sezónne suroviny. Týmto prístupom podporujete udržateľnosť a znižujete svoju uhlíkovú stopu.
 6. Univerzálnosť: Polievku bez smotany prispôsobiť podľa individuálnych dietetických potrieb, vrátane veganstva alebo vegetariánstva, jednoducho vylúčením alebo náhradou zvieracích produktov. Skúste aj iné nápady ako spracovať medvedí cesnak. Tu je aj 10 najlepších receptov na medvedí cesnak.

Polievka z medvedieho cesnaku bez smotany. Foto - Michal Trško

Skúste aj ďalšie recepty z medvedieho cesnaku. Tu je však recept na krémovú polievku z medvedieho cesnaku bez smotany.

Ingrediencie

 • 5-6 hrstí čerstvého medvedieho cesnaku - 5 stredných zemiakov - 1 väčšia cibuľa - plátok masla (alebo olivový olej pre bezmliečnu verziu) - 2 lyžice polohrubej múky - pol lyžičky sladkej mletej papriky - 3,5 až 4 l vody - 3 strúčiky klasického cesnaku - soľ, podľa výberu a chuti - mleté čierne korenie, kurkuma (ak chcete vegetu) - chlieb na opečenie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Príprava základu: V hrnci na miernom ohni rozpustite maslo, pridajte na drobno nakrájanú cibuľu a jemne osmažte. K cibuľke pridajte múku, premiešajte a varte do zlatista. Pridajte mletú papriku, zase jemne premiešajte a zalejte vodou.
 2. Medvedí cesnak a korenie: Listy medvedieho cesnaku opláchnite, nakrájajte a pridajte do vody so zápražkou. Polievku je teraz dobré dochutiť soľou, korením, prípadne petržlenovou vňaťou a roztlačeným cesnakom.
 3. Varenie zemiakov: Pridajte nakrájané zemiaky a varte, kým nebudú mäkké. V závislosti od stupňa varu by to malo trvať cca 25 minút.
 4. Krémovanie: Odstavte polievku zo sporáka, nechajte chvíľu ochladnúť a rozmixujte zeleninu ponorným mixérom na hladko. Podávajte s chrumkavým opečeným chlebíkom.

Tip na zvýšenie nutričnej hodnoty: Pridajte 2-3 hrste červenej šošovice spolu so zemiakmi pre zvýšenie nutričnej hodnoty. Šošovica je hotová za 15 minút a po rozmixovaní nebude v polievke viditeľná, ale výživovo obohatí tvoje jedlo.

Tu je aj klasická krémová polievka z medvedieho cesnaku. Vyskúšajte aj dva jednoduché spôsoby ako naložiť medvedí cesnak. A tu je recept na krém z medvedieho cesnaku.