Veľa vecí je urobených raz-dva. Za päť minút to máš hotové. Stačí päť-desať minút a je to. Deň sa však skladá zo stoviek päťminútoviek. A z tých päťminútoviek sa dá zosypať.

Deti majú mať dostatočný počet hodín spánku, ale zároveň učiteľ dejepisu upozorní, že o deviatej večer je v televízii program, ktorý musia povinne všetci pozerať. Deviataci majú každý deň sledovať správy, športovať, čítať, vo francúzštine, angličtine, tí, čo sa učia aj nemčinu pár viet aj v nemčine, rozprávať sa s rodičmi o spoločenskom a politickom dianí. Samozrejme nezabúdať aj na materinský jazyk rodičov, moje deti by mali denne hovoriť aj slovensky, čítať aj písať slovenské diktáty.

Učiteľka harfy sa na sociálnej sieti sťažovala, že jedna jej žiačka na viacero hodín prišla nepripravená, pretože jej doma nevymenili prasknutú strunu na harfe. Mama žiačky povedala, že struny vymieňa jej manžel a ona ju už z princípu nevymení. Má tri deti, pracuje a nevie čo skôr a ona struny jednoducho nevymieňa. Pred učiteľkou hreší dcéru, že prečo otcovi nepovedala, že treba strunu vymeniť.

Vo chvíli, keď som sa chcela pohoršiť nad mamou, ktorá z princípu nechce vymeniť strunu na harfe, som si spomenula na nahnevanú tvár zubárky, keď, dívajúc sa na mňa, hrešila mojich synov, že strojčeky na rozšírenie chrupu nosia málo a nepriťahujú ich tak, ako treba. Tiež som jej povedala, že viete ja mám tri deti, pracujem a strojčeky aktivuje môj manžel. A tiež som pred ňou chlapcov vyhrešila, že prečo to otcovi nepripomenuli.

Aj u nás býva doma krik kvôli vymieňaniu prasknutej struny na harfe.

 

 

Všetci máme so svojimi profesiami svoje role a uhly pohľadu. Matematikárka bazíruje na úlohách z matematiky a cvičeniach navyše, ktoré treba denne robiť v špeciálnom programe na počítači, učiteľ huslí prízvukuje, že husľové cvičenia treba robiť denne aspoň desať minúť, tréner na tenise pokladá za najdôležitejšie v programe detí jeho tréningy, ktoré nemožno vynechať, profesorka baletu svoje večerné hodiny trikrát do týždňa a repetície na predstavenie, bez ktorých sa jej nepodarí koncoročné predstavenie.

Rodičovský uhol pohľadu musí mať veľmi široký záber, musí obsiahnuť všetky uhly pohľadu, aj koncerty aj zubné strojčeky, desať hodín spánku aj známky v škole, rozlúčkové mejdánky s učiteľkami, predstavenia a politické dianie, prasknuté struny a pokazené klávesy, denne aspoň pár minút nech počúvajú anglické vysielanie, aj nemecké, každodenný diktát z francúzštiny im určite tento rok pomôže, pár cvičení denne z matematiky a uvidíte aké automatizmy získajú, tej choreografii sa venujte pár minút denne, nech si ju dieťa rýchlejšie osvojí, citáty nech si vypisujú, aj nové slovíčka do špeciálneho zošita, skúste s ním denne desať minút písať, aby si zvykol písať menším písmom.

Raz za pol roka sa dostanem ku kaderníčke, ktorá mi poradí, že takto si to môžete ráno za desať minút vyfénovať. Aj kineziterapeutka mi povedala, že na tie cvičenia na krčnú chrbticu stačí desať minút ráno a desať minút večer.

Cestou do práce počúvam v metre telefonát muža v približne mojom veku. Očividne komunikuje s dieťaťom, ktoré sa samo chystá do školy, možno po prvýkrát. « Máš dobre obuté topanky? Šnúrky máš zaviazané? Na ktorej minúte je hodinová ručička? 28? Tak dve minúty počkaj a potom vyraz. » O dve minúty mu otec volá opäť. « Máš ruksak  na chrbte? Dobre, tak teraz choď. Zamknutie dverí ti potrvá minútu.»

A vlastne na všetko ostatné cez deň stačí päť-desať minút a je to.