Prvý koniec sveta prežívala ako maturantka. Podala si prihlášku na päť vysokých škôl na Slovensku i v Česku a ani na jednu ju neprijali. Netušila, čo bude ďalej, pretože nikdy nerozmýšľala, čo sa stane, keď veci nepôjdu podľa plánu.

Druhý koniec sveta prežila, keď sa ako 28-ročná rozišla s partnerom a musela sa vrátiť bývať domov k rodičom, lebo nemala vlastný byt. Vo veku, keď sa jej bývalé spolužiačky vydávali a rodili deti, ona nič z toho nemala a netušila či ešte niečo z toho bude mať.

Tretí koniec sveta prišiel, keď jej gynekológ povedal, že šanca na materstvo je veľmi nízka. To už mala vyštudovanú vysokú školu, skvelú prácu a partnera, lepšieho, než bol ten predtým. Bola šťastná, ale chcela mať deti.

Pred rokom porodila dvojičky a užíva si to.

Stretli sme sa v momente, keď som koniec sveta prežívala ja. Nie za seba, ale za moju dcéru, ktorej v jeden deň dve školy oznámili, že prijímacie skúšky urobila, ale pre nedostatok miesta ju neprijali. Plakala a ja som jej nemohla vysvetliť, že to koniec sveta nie je.

Preto mi tak dobre padlo počuť, že koniec sveta nie je taký definitívne ako sa nám zdá. Na chvíľu nás to zlomí a vydesí, ale potom nazbierame sily a príde úspech. Aj v situáciách, keď sú vyhliadky mizivé.

Napokon neúspechy nás robia ľudskejšími a vieme pochopiť bolesti iných. Naše spoločné rozprávanie mi v ten deň veľmi pomohlo a dodalo silu, aby som vedela lepšie pomôcť mojej dcére.

O dva týždne neskôr došiel papier, že ju na osemročné gymnázium prijali. Prvý koniec sveta v šťastí prežila a ja budem veriť, že ju vyzbrojil na tie ďalšie.

  .

Prečítajte si aj Putin nemá menštruáciu. To fakt?