PARÍŽ, BRATISLAVA. Staré nechala radnica v Paríži odstrániť a nové symboly lásky si už páry na most nebudú môcť zavesiť. Zámky lásky, ktoré si zamilovaní na most dávali a kľúče od nich hádzali do Seiny, hnevali ekológov a výrazne zaťažovali konštrukciu mosta Pont des Artes (Most umenia).   

Na moste bolo 45 ton zámkov, pre ktoré museli minulý rok v júni Most umenia na niekoľko hodín uzatvoriť. Zrútila sa vtedy časť zábradlia, ktorá nezvládla ich váhu. 

Parížska starostka Anne Hidalgo sa preto snažila nahradiť tento zvyk niečím iným. V auguste minulého roka spustila komunikačnú kampaň, aby si ľudia namiesto vešania zámkov robili na moste len selfies. Nepomohlo. 

 

 

Zvyk inšpirovali milenci z románu Chcem ťa spisovateľa Federika Mocciiho, ktorí si takto spečatili lásku na most Milvio v Ríme. Zavesili tam zámok a kľúče od neho so slovami per sempre – navždy, hodili do rieky Tibery. Príbeh milencov začali napodobňovať nielen Taliani, ale aj páry v mestách v mnohých krajinách sveta. Po sfilmovaní románu zažil taliansky most Milvio taký  nápor zámkov, že rímsky starosta musel pohroziť pokutou 50 eur.

 

Podobne zavesovali zámky na Tretiakovskom moste v Moskve, v poľskej Vroclavi, na Karlovom moste v Prahe, a niekoľko desiatok zámkov visí aj na moste pri Jakabovom paláci v Košiciach.  

 

Mladý Parížan, ktorý odstraňovanie sledoval, nemal podľa Českého rozhlasu so zákazom radnice problém. „Hoci na druhú stranu je to niečo, čo imitujú na celom svete a bolo to spojené práve s mostom Pont des Artes,“ povedal.

Pred zábradlím, kde doteraz viseli zámky, bude po novom ochranný pás, kde si budú môcť zamilované dvojice na pamiatku niečo namaľovať. 

 

Prečítajte si aj V znečistenom Paríži funguje doprava na striedačku