Počas volebnej noci ste od Martina Poliačika dostali tričko Prvý frajer, onedlho však budete „prvým mužom” v prezidentskom paláci. Ako sa pri tejto predstave cítite? 

„Vraj sa to nazýva partner prezidentky, som sa už dozvedel. Ale zatiaľ som nemal ani čas sa o tom porozprávať so Zuzkou, hneď ráno išla do médií robiť rozhovory. Je to zmena, strašne veľa rozhovorov, gratulácií, aj zo zahraničia. Prijímam to a snažím sa odpovedať na všetky otázky a žiadosti o rozhovor. Na osobné pocity zatiaľ ani nie je čas.”

-

Budete sa na vstup do prezidentského paláca nejako pripravovať?

“To v tejto chvíli netuším, lebo nie sú žiadne príručky pre prezidentských partnerov. Verím, že Zuzka na to bude mať ľudí a že niekto bude mať na mňa čas, aby mi porozprával a povysvetľoval, čo to znamená z protokolárneho hľadiska.” 

 

 

Prvú dámu Martinu Kiskovú sme po boku Andreja Kisku nevideli. Plánujete sprevádzať  prezidentku na zahraničných cestách?

“Áno, to mám v pláne. Na spoločenskej úrovni s tým rátam ja, aj Zuzka. Som jej partner a túto funkciu si chcem plniť, nech by bola v akejkoľvek funkcii.”

 

Budete sa angažovať, je agenda, ktorá by vám bola prirodzene blízka?

“Pre mňa ako partnera z toho vyplýva najmä, aby som nebol od prezidentky závislý a viedol aj vlastný profesijný život. Na druhej strane by bola škoda takúto možnosť nevyužiť na dobré veci a angažovať sa v oblasti charity, ktorá by mohla niekomu pomôcť.”

 

Vy ste sa v minulosti už charite venovali...

“Áno, robil som na projekte Veľkí herci malým deťom, ktorý bol venovaný detským onkológiám a podieľal som sa rok aj na projekte Úsmev ako dar.”

 


Foto - TASR

 

Aký veľký zásah do vášho života hudobníka a fotografa bude táto nová pozícia? Budete to vedieť zladiť?

“Myslím, že sa to bude dať. Fotografii by som sa rád venoval už profesionálne, doteraz som fungoval ako amatér a stále som mal pocit, že nie som dosť dobrý, ale posledné mesiace to zmenili. Hudba je radosť, ktorú by som si rád ponechal.”

 

Ako sa vám za posledných desať mesiacov, keď Zuzana Čaputová viedla predvolebnú kampaň, zmenil život?

„Bolo to hektické obdobie. V začiatkoch som ju sprevádzal, aj vozil, potom už to museli prebrať kolegovia z tímu. Neskôr už bola situácia na hrane bezpečnosti, vtedy to prevzali páni z ochranky. Ku koncu som ju už chcel viac chrániť a byť pri nej, takže sme na ten čas aj spolu bývali. Bolo to hektické obdobie, ktoré nás ale v mnohom zblížilo.”

 

Zažili ste vy osobne nepríjemné momenty v kampani?

„Nezažil som, okrem hejtov, ale od tých som si držal odstup.”

 

Akú úlohu podľa vás v kampani hrala skutočnosť, že kandidovala ako žena, navyše rozvedená?

„My so Zuzkou sme príklad klasického moderného páru, ktorý nemá funkcie v rámci rodiny rozdelené na nejakom tradičnom patriarchálnom systéme. Ja rád varím, Zuzka robí rada iné veci. Je to šikovná žena, ktorá posúva povedomie o ženách do iných oblastí. Pre mňa je to veľmi príjemná pozícia. Keď som v kuchyni, mám pocit, že sa ulievam z iných povinností (smiech).”

 

Zažijeme svadbu v prezidentskom paláci?

„Svadbu zatiaľ neplánujeme, ani o nej nehovoríme. Náš vzťah je ešte mladý, Zuzkine dcéry sú na hranici dospelosti, čiže musíme prebrať zodpovednosť aj za tento aspekt, pretože sa netýka iba nás dvoch.”