BRATISLAVA. Ak by sa prezidentské voľby konali v decembri, ľudia by najviac volili vedca Roberta Mistríka (16,8 percenta). Na druhom mieste by skončil predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár so 16,2 percenta a trojicu uzatvára sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (12,8 percenta).

Nasleduje poslanec Národnej rady SR Sme rodina Milan Krajniak, ktorého by volilo 12,3 percenta respondentov. Za ním skončila Zuzana Čaputová s 10,9 percenta. Menej ako desaťpercentnú podporu by získal František Mikloško (9,5 percenta), Marián Kotleba (sedem percent), Eduard Chmelár (6,2 percenta), Gabriela Drobová (tri percentá), József Menyhárt (2,2 percenta) a Juraj Zábojník (1,4 percenta). Menej ako jedno percento podpory by dostali Róbert Švec a Radovan Znášik, ktorý mali zhodne po 0,6 percenta. Na poslednom mieste skončila Bohumila Tauchmannová s 0,5 percenta.

 

 

Prvých päť kandidátov má náskok

„Z nášho prieskumu vyplýva, že prvých 5 doposiaľ známych kandidátov a kandidátok na prezidentský post sa začína vzďaľovať zvyšku súperov a súboj o prezidentský post pravdepodobne prebehne medzi nimi. Medzi voličmi je však stále veľké množstvo nerozhodnutých, o ktorých budú musieť kandidáti zabojovať,“ povedal k výsledkom priekumu Václav Hřích, riaditeľ agentúry AKO.

Zuzana Čaputová vníma výsledky ako potvrdenie toho, že kampane sa ešte len rozbiehajú a šance sú vyrovnané. Od júla sa jej poznateľnosť zvýšila zo 17 percent na takmer 35 percent. „Stále máme na čom pracovať. Je pre nás pozitívne, že aj pri tejto poznateľnosti sú moje preferencie len o pár percent nižšie, ako napríklad pána Bugára či pána Harabina, ktorí sú v slovenskej politike dlhé roky a sú neporovnateľne známejší. Nasledujúce týždne budeme pokračovať v prezentovaní môjho príbehu a ponuky, verím, že aj v debatách s ostatnými kandidátmi.”

Z údajov o druhej voľbe respondentov vyplýva, že mnoho ľudí, ktorí chcú voliť pána Mistríka, majú ako druhú voľbu práve Zuzanu Čaputovú, a platí to aj opačne: „Myslím si, že s pánom Mistríkom oslovujeme rovnakých voličov, no ak sú rozdiely v prieskume stále malé, mali by sme im rozhodovanie umožniť na porovnaní príbehov, názorov a plánov, nie na porovnaní percent. Napríklad aj formou predvolebných debát.”
 

 

 

Prezidentské voľby budú na jar budúceho roka

Prieskum agentúry AKO si objednala jedna z kandidátok na prezidenta Zuzana Čaputová. Uskutočnil sa od 6. do 10. decembra na vzorke 1000 respondentov formou telefonického dopytovania. Do prieskumu boli zaradení len kandidáti, ktorí deklarovali zámer zúčastniť sa na voľbách. Z prieskumu tiež vyplýva, že voliť by nešlo 13,3 percenta opýtaných a nerozhodnutých je 22,5 percenta.

Prezidentské voľby budú na jar budúceho roka. Viacerí z uvedeného zoznamu už oznámili kandidatúru a zbierajú podpisy. Termín volieb ešte určený nie je a nie sú známi ani všetci kandidáti. Na kandidatúru musia kandidáti splniť viacero podmienok vrátane veku a vyzbieraných podpisov (buď 15 poslaneckých, alebo 15.000 občianskych).