Ako zvládaš extrémny časový tlak v súvislosti so zaisťovaním bezpečnosti pochodov? Hlavne pri tom minulotýždňovom sa veci zbehli veľmi rýchlo.

„Pri organizácii pochodu spolupracujeme ako agentúra PS:Events už druhýkrát, to znamená, že veľa vecí máme zažitých z minulého piatka. Teraz je to o niečo pokojnejšie a automatizovanejšie. Minulý týždeň to bolo obzvlášť náročné v tom, že sme boli k spolupráci prizvaní 48 hodín pred začiatkom. Teraz sme však zohranejší, dobre sa poznáme s organizátormi.“

 

Koľko ľudí, aspoň odhadom, sa podieľa na tom, aby mal pochod v uliciach Bratislavy pokojný priebeh?

„Jadro, teda core team, tvorí rádovo okolo 10 až 15 ľudí, ktorí sa zaisťovaniu bezpečnosti aktívne venujú niekoľko dní pred pochodom. Na samotnom mieste je to zhruba 100 až 150 dobrovoľníkov, tí zase pomáhajú s organizáciou davu, so stavbou pódia, rozdávajú odznaky a podobne. Potom sú to rôzni dodávatelia, SBS-ka až po políciu, ktorej počty štandardne nemôžeme zverejniť.“

 

zdroj foto: Facebook

Čo je najväčšou výzvou pri práci tohto druhu? Veľa ľudí si nevie celkom jasne predstaviť, čo presne so svojím tímom robíš...

„Veľmi sa snažíme pracovať so psychológiou davu, aby ktokoľvek, kto tam prichádza, cítil, že prichádza na bezpečné miesto. Na miesto, kde je všetko pod kontrolou. Na akciu, ktorú organizátor zvláda. V súvislosti s tým musíme mať na zreteli nielen opatrenia zaisťujúce bezpečnosť, ale aj technické záležitosti, napríklad ozvučenie či šírenie videosignálu na obrazovkách. To všetko s cieľom, aby sa ľudia cítili komfortne. Rovnako kľúčový je brífing dobrovoľníkov, našich predĺžených očí a predĺžených rúk v dave. Školíme ich, aby vedeli reagovať na prípadné provokácie, ktoré by mohli eskalovať do potenciálneho konfliktu.“

 

Mnohí, najmä tí s rodinami, by aj chceli podporiť iniciatívu, no boja sa účasti, lebo „je to absolútne nevhodné pre mamy s deťmi“. To len citujem, čo som započula. Nejaký odkaz na upokojenie?

„Minule sme mali niekoľko stoviek mamičiek s kočíkmi, ktoré sa dokonca samy organizovali. Vôbec sme ich od toho neodhovárali, naopak, prijali sme prídavné opatrenia, aby sme zaistili ich bezpečnosť, plus sme im pripravili vyhradenú zónu pred Starou Tržnicou, kam im všetkým odporúčame prísť. Bude tam posilnené ozvučenie, ako aj ďalšia LED obrazovka. Zároveň je to priestor, ktorý je mimo najväčšej hustoty davu, takže o mamy s deťmi bude výborne postarané a dohliadneme, aby sa im naozaj nič nestalo.“

 

zdroj foto: Facebook

Aké sú tvoje predbežné odhady večernej účasti?

„Vychádzame z čísiel z minulého piatku a z FB eventu. Trošku nám zamieša kartami počasie. Aktívne však komunikujeme s Hydrometeorologickým ústavom a podľa údajov odtiaľ to vyzerá zatiaľ tak, že dážď v Bratislave by mal okolo štvrtej až pol piatej ustať. O piatej by už pršať nemalo. Môj odhad? Nemyslím si, že dnes bude pochodovať menej ako 40-tisíc ľudí. Samozrejme, presnejšie to budeme schopní odhadnúť až priamo na mieste.“

 

Uvedomuješ si vôbec pri všetkých pracovných povinnostiach, že si súčasťou niečoho zlomového, alebo to berieš s profesionálnym odstupom, ako ďalší bežný projekt?

„Toto je veľmi ťažké... V agentúre máme niekoľko postupov ako oddeľovať osobné motivácie od výkonu v rámci podujatia. Kvôli zachovaniu si chladnej hlavy a efektívnej komunikácie s cieľovými zložkami to musíme brať striktne profesionálne. Ale musím sa priznať, minulý piatok bolo niekoľko momentov na pódiu, ktoré by aj z toho najväčšieho profesionála urobili cítiaceho človeka. Nedá sa tváriť, že toto je bežný komerčný event, lebo nie je. Kvôli svojej závažnosti, kvôli ohromnej občianskej zaangažovanosti. Toto je od ľudí.“

 

Ako to spracovávaš ty osobne, keď už je po pochode a napätie opadne?

„Vždy sa po takýchto podujatiach nesmierne teším domov. Nechcem to preháňať, ale pri mojej náplni práce je tam vždy riziko, že sa niečo môže stať. O to viac sa teším, keď sa môžem vrátiť k manželke a k mojej osemmesačnej dcérke.“

 

 

A post shared by PS:Events (@psevents.sk) on