Škvarková pomazánka od babičky je poklad československej kuchyne. Vyskúšajte rokmi overený recept ako sa pripravuje tá naozaj tradičná.

Škvarková pomazánka od babičky

Tento recept na škvarkovú pomazánku od babičky je vynikajúci z viacerých dôvodov. Vybrali sme 

 • Tradičná chutná pochúťka: Škvarková pomazánka je v našom regióne klasická a tradičná pochúťka, ktorá v sebe nesie nostalgickú chuť a pripomína rodinné recepty prenášané z generácie na generáciu. A je jedno či ju voláte škvarková, alebo oškvarková.
 • Bohatá chuť a textúra: Kombinácia škvarkov, vajec, kyslých uhoriek a cibule vytvára bohatý a komplexný chuťový zážitok. Rôzne textúry od škvarkov až po kyslé uhorky pridávajú pomazánke jedinečný charakter.
 • Prispôsobivosť: Recept umožňuje určitú flexibilitu, čo umožňuje pridávať alebo meniť ingrediencie podľa osobných preferencií. Napríklad, možnosť použitia sterilizovanej kapie alebo farebnej papriky pridáva ďalšiu vrstvu chutí a farieb.
 • Výživová hodnota: Vajcia prinášajú do pomazánky bielkoviny, zatiaľ čo škvarky dodávajú energiu a sýtosť, čo robí z tejto pomazánky výživný a zasýtený doplnok k jedlu.
 • Jednoduchosť prípravy: Recept je relatívne jednoduchý na prípravu, čo z neho robí praktickú voľbu pre rýchle občerstvenie alebo ako súčasť väčšieho jedálneho menu.
 • Rôznorodosť podávania: Pomazánku možno podávať na čerstvom chlebe alebo pečive, čo ju robí univerzálnou pochúťkou vhodnou na rôzne príležitosti, od rodinných stretnutí až po formálnejšie udalosti.

Tento recept na škvarkovú pomazánku od babičky je teda nielen chutný, ale aj výrazne prispieva k pocitu domáceho pohodlia a tradičných hodnôt v kuchyni.

História

Škvarková pomazánka má svoje korene v dlhej európskej kulinárskej tradícii, najmä v krajinách strednej a východnej Európy, kde sa historicky kládol dôraz na efektívne využitie všetkých častí zabitých zvierat.

Jej vznik je úzko spätý so sebestačnými domácnosťami, kde pri zabíjaní domácich zvierat (najčastejšie ošípaných) sa snažili využiť každú časť, vrátane tuku a kože, z ktorých vznikali škvarky.

Tieto sa potom stali obľúbenou ingredienciou v mnohých tradičných jedlách, vrátane škvarkovej pomazánky od babičky. Pomazánka bola výdy populárna pre svoju jednoduchú prípravu, výživovú hodnotu a bohatú chuť.

V rôznych regiónoch vznikali rôzne variácie tohto receptu, pričom niekde sa pridávala cibuľa, cesnak, alebo rôzne korenia, zatiaľ čo inde sa používala zelenina alebo dokonca ovocie ako jablká pre dodanie sladkastej chuti.

Časom sa recepty na škvarkovú pomazánku modernizovali a prispôsobili súčasným trendom, ale základný koncept zostal zachovaný. Škvarková pomazánka je dnes považovaná za súčasť kulinárskeho dedičstva mnohých krajín.

Je symbolom tradičnej kuchyne a je často spojená s tradičnými sviatkami, rodinnými oslavami a spoločenskými stretnutiami. Tento jednoduchý, ale významný recept teda predstavuje nielen historické využitie surovín a sebestačnosť, ale aj kultúrne dedičstvo a kulinárske tradície prenášané z generácie na generáciu. Ale tu je aj rýchla pomazánka na chlebíčky.

Ingrediencie

 • 300 g škvarkov, 4 natvrdo uvarené vajcia, 2 stredne veľké kyslé uhorky, 1 malá cibuľa (napríklad aj červená alebo šalotka),
 • na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, mletá červená paprika (môže byť aj pálivá, podľa chuti), horčica, šťava z kyslých uhoriek, vegeta bez soli (ak používate),

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Začneme tým, že si natvrdo uvaríme vajcia. Keď začnú vrieť, varíme ich 10 minút. Do vody pridáme lyžičku sódy bikarbóny, vajcia sa budú lepšie lúpať. Po uvarení ich zachladíme studenou vodou. Vajcia nadrobno pokrájame a škvarky v mixéri rozmixujeme na kašu. Škvarky môžeme nadrobno aj nakrájať. Vyberte si podľa toho, akú štruktúru máte najradšej.
 2. Nadrobno aj cibuľu. Ak chcete, aby bola trošku ľahšie stráviteľná, pokvapkajte ju po nakrájaní citrónovou šťavou. Kyslé uhorky nakrájame na drobné kocky.
 3. Škvarkovú pomazánku dochutíme podľa chuti soľou, mletým čiernym korením, ak chcete aj vegetou, mletou červenou paprikou (sladkou alebo pálivou), horčicou. Rovnako aj šťavou z kyslých uhoriek, ktorá škvarkovú pomazánku zjemní.
 4. Všetko dobre premiešame, aby sa spojili chute. Škvarkovú pomazánku nechajte v chlade aspoň  30 minút, chute sa viac prepoja. Podávame na čerstvom chcelebe alebo pečive. Pre ešte viac chuti si pridajte čerstvú zeleninu.

Tip od žien v meste: Namiesto kyslých uhoriek môžeme do škvarkovej pomazánky od babičky nakrájať aj sterilizovanú kápiu, ale aj čerstvú (farebnú) papriku. Dobrú chuť. Tu je aj naša zdravá cesnaková pomazánka.

Videorecept