V nedeľu večer som presvedčila moju rodinu, že ani repríza komédie či akčného trileru im k životu nechýba a s pohárom vína som si sadla k Slovenke roka. Nedeľná dámska jazda.

Rýchlejšie som začala odpíjať už na začiatku, keď pár slávnych mužov začalo o ženách nominovaných v kategóriách veda, umenie, šport, charita či médiá hovoriť, akú sú krásne a milé. Pre istotu som sa ešte raz pozrela do televízneho programu, či si to pamätám správne, že som chcela pozerať anketu najúspešnejších žien, nie súťaž krásy. Ale, keď večer otvoril prezident republiky a moderovať začala Soňa  Müllerová, povedala som si, že na komédiu na inom kanáli ešte neprepnem.

Príbehy žien ma na hodnú chvíľu vtiahli, uznanlivo som pokyvovala, aké veci dokázali v medicíne, vo vede i športe. Čo všetko obetujú pre charitu a vzdelávanie mladých, jedna z nich stihla prijatie u dvoch pápežov, čo asi bežný smrteľník nezažije a to má väčšina nominovaných popri svojej profesii a poslaní vlastné rodiny, ktoré opúšťa pre iných. Ocenila som úprimnosť Jany Oľhovej, že ona prácu a rodinu veľmi dobre nestíha i vcelku verejnoprávny príhovor redaktorky súkromnej televízie Barbory Demešovej.

Nieže by ma prekvapilo, koľko úspešných žien máme, len neviem, prečo o nich počuť len v relácii, ktorá sa musela špeciálne pre nich vytvoriť, aby sme ich vôbec zviditeľnili. Prečo nie sú zastúpené v odborných diskusiách, nevyjadrujú sa k otázkam vo svojich oblastiach, v ktorých sú naozaj expertky. A prečo sú občas príliš skromné.  

Z príjemných pocitov má vytrhol raper s prapodivnou pesničkou Pod papučou a ženskou tanečnou skupinou, ktorá tancu veľa nedala. Povedala  som si, že stereotypom sa nevyhli ani organizátorky dámskej jazdy. Rozladila ma len kategória charita, kde šla zrejme omylom soška niekomu, kto sedí za stolom a rozdeľuje peniaze veľkej firmy a nie niekomu, kto pracuje v ťažkom teréne v ťažkých podmienkach s ľuďmi v núdzi. Lebo tak som si vždy charitu predstavovala.

Na konci som si musela vínka ešte priliať. To, keď bol standing ovation pre Mariku Gombitovú. Mala som neurčitý pocit, že jej cena za mimoriadny prínos pre Slovenskú republiku trochu poprela všetky úspechy žien pred ňou, ktoré napriek ťažkým okolnostiam neprestali pracovať na sebe. Ak ale speváčka, ktorá vyšla na chvíľu z ústrania, donútila ľudí vydržať až do konca galavečera a všetky tie príbehy si pozrieť, tak jej prínos pre nedeľňajší večer bol mimoriadny. 

 

Prečítajte si aj Slovenkou roka 2015 je bankárka Elena Kohútiková