Šťavnatý perník je výborný vianočný koláčik, ale rovnako zachutí aj v bežný deň. Vyskúšajte overený recept od žien v meste. Rýchly hrnčekový perník.

Šťavnatý čokoládový perník

Tento recept na šťavnatý čokoládový perník je zaujímavý a jedinečný z niekoľkých dôvodov, ktoré prispievajú k jeho obľúbenosti:

 • Šťavnatosť a vláčnosť: Kombinácia oleja, mlieka a džemu či lekváru v ceste zabezpečuje, že perník zostane šťavnatý a vláčny, čo je často želanou charakteristikou v pečení.
 • Čokoládový nádych: Pridanie kakaa do cesta a čokoládovej polevy na vrchu perníka poskytuje silnú a bohatú čokoládovú chuť, ktorá je obľúbená u mnohých.
 • Jednoduchosť prípravy: Recept je navrhnutý tak, aby bol jednoduchý a rýchly na prípravu, čo ho robí ideálnym pre domácich kuchárov všetkých úrovní.
 • Využitie špaldovej múky: Použitie špaldovej múky namiesto tradičnej hladkej múky dodáva perníku nutrične bohatší profil a môže poskytnúť jemne odlišnú, plnšiu chuť.
 • Flexibilita receptu: Recept ponúka možnosti prispôsobenia, ako je pridanie orechov alebo použitie rôznych druhov džemu alebo lekváru, čo umožňuje rôznorodé variácie podľa individuálnych chutí.
 • Doplnkové podávanie: Perník sa dá podávať s doplnkami, ako je šľahačka alebo zmrzlina, čo poskytuje ďalšiu vrstvu chutí a textúr.
 • Príjemné spojenie chutí: Kombinácia škorice s čokoládou je klasickým a obľúbeným spojením, ktoré mnohým pripomína vianočné a sviatočné chvíle.

Tento recept teda kombinuje jednoduchosť prípravy s bohatou a komplexnou chuťou, čo robí z čokoládového perníka obľúbenú pochúťku pre rôzne príležitosti. Skúste aj obľúbený recept na pardubické perníčky.

Ingrediencie

 • približne 2 hrnčeky hladkej špaldovej (alebo bežnej hladkej) múky, 2 hrnčeky mlieka, 3/4 hrnčeka oleja, 3 vajcia, 1 hrnček kryštálového alebo trstinového cukru, 1 čajová lyžička škorice, 2 polievkové lyžice kakaa, 3 polievkové lyžice džemu, 1 čajová lyžička sódy bikarbóny, 1 ks (20 g) kypriaceho prášku do perníka,
 • na potretie koláča: pohár obľúbeného džemu,
 • na polevu: 100-150 g čokolády (najlepšie s vyšším obsahom kakaa), 2 až 3 polievkové lyžice kokosového oleja (alebo bežného oleja, či masla),

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Vajcia vyšľaháme s cukrom do peny. Môžeme mixérom alebo ručne. Pridáme škoricu, kakao, lekvár. Rovnako postupne zapracujeme múku zmiešanú so sódou bikarbónou a kypriacim práškom, mlieko s olejom.


   
 2. Vznikne nám vláčne cesto. Ak by sa vám zdalo husté, pridajte mlieko. A ak by bolo príliš riedke, pridajte ešte múku. Plech na pečenie napríkald veľkosti 37x27 cm vystelieme papierom na pečenie a vylejeme pripravené cesto. Menší plech spôsobí, že koláč bude vyšší, len ho treba dlhšie piecť.


   
 3. Perník pečieme pri teplote 180 °C asi 20 až 25 minút. Záleží od rúry. Ešte teplý ho potrite vašim obľúbeným džemom.

 4. Pripravíme si polevu. Nad parou si v miske roztopíme čokoládu s olejom a zmesou koláč s džemom polejeme. Šťavnatý čokoládový perník môžeme podávať aj so šľahačkou či zmrzlinou. Najlepšie chutí ešte jemne teplý.

Tip od žien v meste: Do cesta môžete pridať aj nasekané kúsky obľúbených orechov, napríklad vlašských. Perník získa na chuti, bude aj chrumkať.

Videorecept