Keď som mala 29 prišiel do môjho života seriál Chirurgovia (Grey’s Anatomy). Vtedy som netušila, že sa stane niečím, na čo sa budem tešiť ďalších 13 rokov. V tom čase mladí hrdinovia zažívali svoje chirurgické začiatky, riešili prvé operácie a prežívali prvé vážne vzťahy, či manželstvá. Seriál ma zaujal hlavne brilantne napísaným scenárom, majstrovskými dialógmi, vynikajúco vystavanými postavami a najmä hlavnou postavou lekárky Meredith Grey.

Scenáristka Shonda Rhimes, dnes stojaca za mnohými úspešnými hollywoodskymi seriálmi, svojich hrdinov nešetrila. Pripravila im v ich seriálovom živote mnohé hraničné situácie, vrátane smrti najlepších priateľov, rodičov, straty partnerov, ochorení, výbuchov bomby, streľby, či pádu lietadla. Hlavná postava Meredith Grey v seriály stratila takmer všetko. Priateľov, matku, manžela. No postupom rokov sa zo ženy, ktorá o sebe hovorí, že je pomerne temná a pesimistická stáva jedinečná a silná osobnosť. Shonda Rhimes píše jej postavu tak, aby ženy pochopili, že aj z najťažších skúšok v živote je možné vyjsť a postupom času svoju žiaľom sklonenú hlavu zdvihnúť a opäť uvidieť slnko.

Postavu Meredith Grey stvárňuje zaujímavá žena, dnes 46-ročná herečka Ellen Pompeo. Svoju kariéru v Hollywoode začínala tesne pred tridsiatkou, čo je podľa jej slov moment, kedy vám všetci dajú najavo, že vám onedlho začnú tikať hollywoodske biologické hodiny. Sama nevedela, že keď vo svojich 33 rokoch prijme rolu mladej Meredith Grey, strávi s ňou ďalších 13 rokov.

Ellen tvrdí, že v seriáli zostala preto, že jej nedáva zmysel opúšťať niečo, čo je výnimočne úspešné, pretože sama nevie, či by ešte v jej veku dostala podobnú rolu. Poukazuje na to, že diskriminácia žien na základe veku je veľmi silná. Ellen hovorí: “Je nepríjemné sledovať samu seba len cez svoj vek. Nemyslím si, že zamerať sa na fyzickú krásu je tá najlepšia vec pre vašu myseľ. Je to prirodzené, všetci to robíme, ale nemyslím si, že je to tá najzdravšia vec. Čím ste starší, tým viac si uvedomujete, že život nie je len o ​​vzhľade. Každý starne a je to v poriadku.”

Ellen hovorí, že je pre ňu samu náročné pozerať sa na seba, ako sa počas 13 rokov zmenila a úprimne si myslí, že vyrovnať sa s tým je tá najťažšia časť jej práce. Aj preto sa Ellen zapojila do kampane, ktorá vyvracia vekové stereotypy: “Vitajte vo veku, ktorý je cool”. O kampani hovorí: “Bola som polichotená, že som sa stala tvárou tejto kampane, lebo hovorí o stereotypoch, ktoré ja osobne cítim veľmi intenzívne. Ako žena nie ste za zenitom len preto, že máte po 40-tke a máte deti. Ste jednoducho vo veku, kedy vám všetko ide lepšie.”

Ellen práve nakrúca 13-tu sériu seriálu Chirurgovia a je jednou z mála postáv, ktorá je v seriáli od samého začiatku. Novej série sa neviem dočkať tak, ako každý rok a sama na sebe vidím, ako som sa zmenila. Tak, ako hrdinom seriálu scenárista pripravuje rôzne skúšky, my si ten svoj scenár píšeme sami a niekedy sa naozaj nešetríme. Ani my nie sme vždy pripravení na role, ktoré nám život ponúka, ale tak ako herci sa s nimi musíme vysporiadať. 

 

 

 

Prečítajte si aj Dve medicíny, dva prístupy