Skúsenosť, o ktorej budem písať, je len moja. Existujú tisíce lekárov, ktorí pomáhajú ľuďom a liečia. Aj mne mnohokrát pomohli. Napriek tomu, ak natrafíte na nesprávneho lekára, môže to byť zlá skúsenosť. Začala som mať veľké problémy s chrbticou a bolesťami hlavy, následným tŕpnutím jednej časti tela a vyhľadala som odbornú pomoc. Povedala som si, že nenechám nič na náhodu a objednala som sa k ortopédovi, k neurológovi aj k rehabilitačnému lekárovi.

Diagnóza bola po magnetickej rezonancii jasná. Ohnutá hrudná chrbtica na základe čoho sa vytvorili na 4 miestach hernie disku. Tie tlačia na rôzne nervové zakončenia. Na moje prekvapenie mi ortopéd povedal, že sa s tým nedá nič robiť, iba denne cvičiť a aby ma to nebolelo, predpíše mi ibuprofén a mám ho užívať každý deň. Poďakovala som. Ibuprofén si neprosím, idem teda cvičiť.

Obvolala som niekoľko rehabilitačných pracovísk v okolí svojej práce aj bydliska, ale všade mi boli schopní dať termín najskôr o mesiac. Vraj majú plno. Nakoniec som teda zakotvila v súkromnom rehabilitačnom centre sústrediacom sa na problémy chrbtice, ktoré mi odporučil ortopéd. Zaplatila som si 10 rehabilitácii, aby som sa naučila nové cviky. Všetci boli milí a ochotní. No už pri prvom sedení mi rehabilitačný pracovník povedal, že na hrudnú chrbticu veľa cvikov nepozná. Začala som mu hovoriť, čo cvičím v rámci pilatesu a povedal mi, že to by mi mohlo pomôcť a odporučil mi "mačací chrbát".

Desať polhodinových cvičení sa nieslo v duchu, že sa oboznamoval s mojou diagnózou a stále sa ma pýtal, kde ma to teda bolí. A googlil cviky, ktoré by mi mohli pomôcť. Potom mi odporučil nájsť si niekoho iného, kto má viac skúseností. Na konci som sa cítila tak, ako na začiatku.

Neurologička ma dôkladne prehliadla a povedala, že treba liečiť bolesť kortikoidmi. Vraj mám každý mesiac chodiť na injekciu kortikoidov a to by malo zabrať. Bolesť nebude intenzívna. Poďakovala som a odišla. Nakoniec som si našla svojho fyzioterapeuta sama. Cez internet a cez referenciu od kolegu. Po prvom sedení zistil, že treba začať liečiť krčnú chrbticu a hrudná chrbtica sa upraví postupne sama. Začal hľadať problém niekde inde. Asi po troch sedeniach som ovládala cviky, ktoré používam, keď bolesť príde. Po piatich sedeniach bolesť ustúpila. Môj fyzioterapeut používa úplne iné metódy, neuznáva tabletky a učí ma ako telu pomôcť, aby sa samo dostalo do stavu, kedy nebolí.

Kvôli migrénam navštevujem lekárku, ktorá používa na liečenie tradičnú čínsku medicínu. Nerieši moju hlavu, rieši pečeň, slezinu, žlčník... Hľadá príčiny bolestí v tele. Lieči ma bylinkami a akupunktúrou. Po mesiaci sa cítim lepšie. Som takmer bez bolesti. Neužívam ibuprofén ani kortikoidy. Povedala mi o mojom tele viac ako všetci západní lekári. Dvaja ľudia, uzdravujúci inak, bez klasických liekov. Počúvajú naše telo, rozprávajú sa s ním, počúvajú nás, pacientov. A liečia s úspechom aj veci, s ktorými mnohí lekári nevedia pohnúť. Ideálne by bolo, keby západná a východná medicína spolupracovali. Keby si navzájom posielali pacientov a spoločne hľadali riešenia. Napríklad v Kalifornii sú centrá, kde klasická a tradičná čínska medicína, či ajurvéda fungujú spolu. Pozerajú sa na pacienta ako na človeka a skúmajú aj prepojenie na psychiku. Pretože väčšina ochorení sa začína v hlave.

 

Prečítajte si aj ALE z nás robí to, čím sme