Slobodná, vtipná, úspešná v práci. V 60. a 70. rokoch minulého storočia to bol veľmi netypický obraz ženy. Mary Tylerová Moorová však práve takéto ženy v televízii hrala. Herečka, ktorú za hlavnú úlohu vo filme Obyčajní ľudia nominovali na Oscara, sa tak stala vzorom pre ženské hnutie a pre mnohých ikonou feminizmu. Dnes ,vo veku 80 rokov, zomrela  Príčinu smrti americké médiá neuviedli.

Reakcie na jej smrť podľa nemeckého magazínu Der Spiegel ukázali, ako veľmi ovplyvňovala americké ženy.

 

 

Zmenila svet žien

Komička a moderátora Ellen DeGeneres na twitteri napísala. „Mary Tyler Moore zmenila svet žien."

 

 

Herečka Viola Davis, nominovaná na tohtoročného Oscara napísala: „Ďakujem za prvý ozajstný obraz nezávislej, veselej a zraniteľnej ženy. Ďakujem, že tento obraz zmenil televíziu.“

Herečka inšpirovala aj také ženy ako bývalú prvú dámu Michelle Obamovú, ktorá sledovala herečku ešte ako dieťa v 70. rokoch v televízii. „Nikdy v seriáloch nebola vydatá a nikdy nemala úmysel sa vydať. Nikdy príbeh nebol o tom, že si hľadá manžela, čo vtedy platilo pre každú ženu,“ napísala podľa DPA Obamová. Obamová si ako 10-ročné dieťa z toho odniesla dôležitý odkaz.  „Svadba je jedna možnosť. Ale ísť na školu a robiť kariéru je tiež možnosť ako byť šťastná a naplniť svoj život.“.

 

 

Prežila smrť syna

Mary Tylerová Moorová inšpirovala a zabávala ženy, hoci sama prežila ťažký život. Ako dieťa trpela pri mame Marjorie Hackettovej, ktorá mala sklony k alkoholizmu a rodinu zanedbávala. Závislosť na alkohole zdedil aj vnuk a syn uznávanej herečky. Ritchie v roku 1980 tragicky zomrel a mama tak vlastné dieťa prežila o 37 rokov. Syn sa zastrelil, čo oficiálne nebola samovražda, ale nehoda spôsobená problematickou zbraňou, ktorú neskôr aj stiahli z trhu.   

 

Na archívnej snímke z 25. mája 1964 v Los Angeles Dick Van Dyke (vľavo) a Mary Tylerová-Moorová s cenami Emmy pre najlepšieho herca a herečku v seriáli za seriál The Dick Van Dyke Show. 

 

Tylerová-Moorová sa dostala do povedomia televíznych divákov v 60. a 70. rokoch účinkovaním v sitkomoch ako The Dick Van Dyke Show (1961-1966) a Mary Tyler Moore Show (1970-1977).

V roku 1980 sa Tylerová-Moorová objavila vo filmovej dráme "Ordinary People" (Obyčajní ľudia). Za ženu v domácnosti vo filem Obyčajní ľudia po boku Roberta Redforda získala cenu Zlatý glóbus.

Získala tiež sedem televíznych cien Emmy, ako aj ďalšie ocenenia. V roku 2011 podstúpila chirurgické odstránenie nádoru na mozgu.

 

Mary Tyler Moorová ďakuje za cenu za celoživotné dielo na 18. udeľovaní cien Združenia filmových a televíznych hercov (SAG) v Los Angeles v januári 2012.

 

Prečítajte si aj Streepová má najviac nominácii v Hollywoode, nominovaní už nie sú iba bieli