LOS ANGELES, BRATISLAVA. Americká herečka Meryl Streepová zlomila nový rekord, keď získala 20 nomináciu na Oscara. To sa pred ňou nikomu nepodarilo. Najnovšie ju nominovali v kategórii Najlepší ženský herecký výkon za film Božská Florence. Od jej prvej nominácie v 1979 bola Streepová podľa ORF nominovaná 16-krát na najlepšiu herečku a 4-krát na najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Streepová je tak najčastejšie oceňovanou herečkou na svete. Tri nominácie premenila a má doma Oscarov za úlohy vo filmoch Kramerová verzus Kramer (1979), Sofiina voľba (1982) a Železná lady (2012). Získala niekoľko Zlatých glóbusov. Americký prezident Donald Trump, ktorého Streepová kritizuje, ju aj tak označil „za najpreceňovanejšiu herečku v Hollywoode.“

 

Meryl Streepová ako Božská Florence. 

 

Herečky tmavej pleti 

Spolu so Streepovou boli v hlavnej ženskej kategórii nominované aj herečky Emma Stone, Natalie Portmanová, Isabelle Hupertová a v Etiopii narodená Ruth Negga. Po dvoch rokoch tak tento rok získali nominácie aj herci a herečky inej farby pleti.

 

 

V kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe sú dokonca tri Afroameričanka: Naomie Harris  za Moonlight, Octavia Spencer za Skryté čísla a Viola Davis za film Fences. Davisová sa tak podľa Fortune.com stala prvou čiernou herečkou s tromi nomináciami na Oscara.

Minulý ročník udeľovania Oscarov tvrdo kritizovali za to, že bol príliš biely, na protest ho niektorí herci bojkotovali. Tento ročník sa to už nezopakovalo. „Som nesmierne šťastná, že bolo nominovaných šesť čiernych hercov,“ povedala pre USA Today prezidentka Akadémie Cheryl Boonová.

Okrem herečky Ruth Negga sú tento rok medzi nominovanými začínajúci černošský režisér Barry Jenkins za film Moonlight o mladom americkom homosexuálovi tmavej pleti , nomináciu získal aj herec Denzel Washington za film Fences.

 

Denzel Washington a Viola Davis boli nominovaní za Fences.

 

Zmena zloženia hlasujúcich 

Zmena nastala už pri zostavovaní členov akadémie, ktorí o nominácii hlasujú. Denník LA Times minulý rok zistil, že o nomináciách rozhoduje až 94 percent bielych členov akadémie, z nich bolo až 77 percent mužov. Členovia tmavej pleti tvorili 2 percentá, latinskoamerickí členova tvorili menej ako 2 percentá. Priemerný vek členov akadémie bol 62 rokov, osoby mladšie ako 50 rokov tvorili len 14 percent.

Tento rok prizvali nových členov, čím stúpol počet žien na 27 percent, podiel Afroameričanov, cudzincov a ľudí s iným pôvodom sa zvýšil na 11 percent.

Prejavilo sa to nielen pri nomináciách hercov a herečiek. O Oscara bojujú aj tri filmy s afroamerickými témami. V kategórii Najlepšia réžia však opäť chýba žena.

 

Muzikál La La Land.

 

Rekordérom je muzikál La La Land       

Rekordný počet nominácií získal tento rok aj romantický muzikál La La Land, keď sa ocitol v 14 kategóriách. Takýto počet nominácií mal iba Titanic v roku 1997 a snímka Všetko o Eve v roku 1950. Titanic napokon získal 11 Oscarov a Všetko o Eve šesť.

Snímka La La Land, ktorú režíroval Damian Chazelle, bola nominovaná na Oscara v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia, najlepší pôvodný scenár a najlepšia pôvodná filmová hudba, ale aj v technických kategóriách, ako je najlepší strih, najlepšia kamera, najlepšia produkcia či najlepšie masky a kostýmy.

Ryan Gosling a Emma Stonová boli za tento film nominovaní na Oscara v kategóriách najlepší herec a herečka v hlavnej úlohe. La La Land má tiež dve nominácie v kategórii najlepšia pôvodná pieseň, a to za piesne City of Stars a Audition.

Kto z nich nomináciu aj premení sa dozvieme dnes na slávnostnom odovzdávaní cien.

 

Prečítajte si aj Clooney kritizuje Hollywood za nominácie bielych hercov