BRATISLAVA. Chystáte sa na pohovor do nového zamestnania? Skúste si pri otázke o plate vypýtať viac ako ste chceli. Minimálne o 151 eur viac ako ste pôvodne chceli. Presne o toľko vyšší plat by si totiž na vašom mieste pýtal mužský kolega.

Podľa portálu Platy.sk očakávajú totiž muži hrubý nástupný plat 891 eur, no ženy len 740 eur. „Ženy uprednostňujú prácu v odvetviach a na pozíciách, kde sú platy nižšie a aj to je dôvod, prečo vo všeobecnosti ženy zarábajú o 22 percent menej ako muži,“ hovorí Miroslav Dravecký z portálu Platy.sk. Pri rovnakej pozícii ide podľa neho o sedem percentný rozdiel.

 


 

Viac ako o dvestovky menej

V priemere zarábajú ženy o 239 eur mesačne menej ako muži, ukazujú údaje portálu Platy.sk. Priemerný hrubý mesačný plat mužov je 1 068 eur, ženy tak v priemere zarobia 829 eur mesačne.

Na niektorých pozíciách je mzda mužov aj o tretinu vyššia. Najvypuklejší rozdiel medzi platom mužov a žien, ak pracujú na rovnakej pozícii, je podľa portálu Platy.sk v gastronómii. Šéfkuchári zarobia mesačne priemerne niečo vyše 1300 eur, no šéfkuchárky len 747 eur. Ide o 43-percentný rozdiel. „Je iné pracovať ako šéfkuchár v štvorhviezdičkovom hoteli a iné požiadavky sa kladú na šéfkuchára v lokálnej malej reštaurácii,“ vysvetľuje Dravecký.

Výrazné platové rozdiely sú podľa portálu tiež na pozíciách prevádzkový manažér, vedúci obchodnej skupiny, kuchár a finančný agent. Muži tu zarobia takmer o tretinu viac.

Naopak ženám praje oblasť realít. Realitné maklérky zarobia o vyše tri stovky viac ako ich mužskí kolegovia, ukazujú údaje portálu Platy.sk. Ženám sa podľa portálu darí aj v stavebníctve, informačných technológiách, farmaceutickom priemysle, výrobe a ekonomike.

 


 

Učiteľky a stavbári

Podľa portálu Profesia.sk sa pracovné ponuky či odvetvia dajú rozdeliť na typicky ženské a mužské. „Ženy si oveľa viac hľadajú prácu v oblasti školstva, textilnom a odevnom priemysle, zdravotníctve, ale aj v administratíve a ľudských zdrojoch,“ vysvetľuje hovorkyňa portálu Katarína Klembová. Najväčší podiel uchádzačiek zaznamenali podľa nej na pozíciách: učiteľka materskej školy, šička, zdravotná sestra, sekretárka a mzdová účtovníčka.

Muži dávajú prednosť oblasti stavebníctva a realít. Nasleduje elektrotechnika a energetika, ďalej strojárstvo a automobilový priemysel. Medzi typicky mužské profesie patrí podľa Klembovej murár, elektrikár, strojný zámočník, klampiar a elektrotechnický inžinier.

Slovenské firmy od začiatku tohto roka naberali podľa portálu Profesia.sk nových zamestnancov najintenzívnejšie od roku 2008. „Pracovné ponuky v porovnaní s minulým rokom v úvode roka výrazne rástli,“ hovorí Klembová. Vo februári pribudlo na portáli Profesia.sk taker 19 tisíc nových pracovných ponúk. Medziročne tak ide o 28-percentný nárast.

 

 

Prečítajte si aj Ženy zarábajú len toľko, čo muži pred desiatimi rokmi