Domáce rožky a žemle z kvásku. Aj recept na kváskové rožky pre vás pripravila kuchyňa portálu Ženy v meste. Upečte si s nami fantastické domáce rožky a žemle.

Domáce rožky a žemle z kvásku - fotorecept kliknite

Nekúpili ste v obchode ani droždie čerstvé, ani sušené? Najlepší čas začať s kváskovaním. Aj keď sa vám zdá ten čas na prípravu príliš dlhý, samotné spracovanie je celkom jednoduché a nenáročné.

Čas kysnutia (kvasenia) trvá však oveľa dlhšie ako pri klasickom droždí. Domáce pečivo či chlebík z ražného kvásku chutí naozaj fantasticky. Zdravé pečenie z kvásku so značkou Ženy v meste.

Kuchyňa portálu Ženy meste prijala aj túto výzvu. Chceme vám prinášať domáce recepty z kvásku, ale aj samotný postup, ako začať s kváskovaním. Touto cestou sa chcem veľmi pekne podakovať mojej dobrej priateľke Aďke, ktorá má presvedčila, že kváskovanie je láska a vášeň. Postupne ma vťahuje do tajov kváskovania. Andrejka ďakujem. 

Domáce rožky, žemle, aj domáci chlieb. Obľúbená kuchyňa portálu Ženy v meste má v ponuke overené recepty, ktoré sa oplatí vyskúšať. Originál placky tortilla - chlebové placky, domáci zemiakový chlieb, rýchly chlieb bez kysnutia, výborný chlieb bez múky, najlepšie sódové placky - sódovníky. Nech sa páči, inšpirujte sa. 

Recept na jednoduché chlebové placky: najlepšia originál tortilla, recept na skvelé chlebové placky. Tu je aj recept na klasické socialistické rožky.

 

Najlepšie domáce rožky a žemle z kvásku

  • Čas prípravy: 40 minút
  • Čas kysnutia (kvasenia): cca 16 hodín 
  • Čas pečenia: 10-15 minút 
  • Počet kusov: 14

Najlepšie domáce rožky a žemle z kvásku - ingrediencie

  • na rozkvas:
  • 200 g hladká špaldová múka
  • 200 g vlažná voda
  • 1 polievková lyžica ražného kvásu
  • na cesto: 
  • 430 g hladká špaldová múka
  • 150 g vlažná voda
  • 50 g bravčová masť (roztopené maslo)
  • 3 kávové lyžičky soli
  • 1 polievková lyžica medu (kryštálového alebo trstinového cukru)

 

 

Domáce rožky a žemle z kvásku, recept na kváskové rožky. Foto - Nela

 

Top domáce rožky a žemle z kvásku - postup receptu na kváskové rožky

  1. Večer pred pečením si pripravíme rozkvas. Je to kvôli tomu, že musí kysnúť minimálne 9, najlepšie 12 hodín. K múke pridáme vlažnú vodu a polievkovú lyžicu ražného kvásku, dobre premiešame. Misku prikryjeme tanierom, môžeme uzavrieť aj vrchnákom, aby sme zamedzili vzduchu. Necháme pri izbovej teplote kysnúť.
  2. Na druhý deň, o niekoľko hodín vyzerá rozkvas na domáce kváskové rožky či žemle tak ako na obrázku. Je redší, na povrchu má plno malých bubliniek. Vtedy je to správne. Potom ku rozkasu pridáme preosiatu múku, vlažnú vodu, bravčovú masť (roztopené maslo), soľ, med (cukor), vymiesime cesto oddeľujúce sa od nádoby.
  3. Takto pripravené cesto z kvásku opäť prikryjeme tanierom alebo vrchnákom, necháme ho pri izbovej teplote postáť 20 minút. Po tomto čase ho premiesime, opäť cesto prikryjeme, necháme kysnúť minimálne 2 hodiny. Počas tohto kysnutia je veľmi vhodné cesto aspoň 2x premiesiť, aby kváskové cesto získalo správnu štruktúru.
  4. Po vykvasení celé cesto odvážime, celkovú gramáž vydelíme počtom 14. Navážime si rovnaké bochníčky. Mne z tejto dávky vyšlo 14 kusov 75 g kváskových bochníčkov. Každý premiesime a ukladáme vedľa seba na pracovnú dosku. Musíme rátať s ďalším časom na kysnutie (kvasenie) domáceho pečiva z ražného kvásku.
  5. Z nášho kváskového cesta si môžeme upiecť nielen domáce kváskové rožky, ale aj žemle, ktoré chutia taktiež fantasticky. Do cesta po vykvasení môžeme zapracovať, ešte pred odvážením cesta, slnečnicové, tekvicové, sezamové, ľanové, ale aj chia semienka. Výborne naše kváskové pečivo dochutia, dodajú aj na výživnosti.
  6. Naše malé kváskové bochníčky zo špaldovej múky, ktoré sme si poukladali na pracovnú dosku prikryjeme dôkladne fóliou. Ak nemáte fóliu, použite väčšie mikroténové vrecká. Takýmto spôsobom ich necháme podkysnúť pri izbovej teplote 20 minút. Aj keď je kvasenie rožkov časovo náročnejšie, konečný výsledok stojí za to.
  7. Po 20 minútovom kysnutí fóliu odstránime. Každý bochníček vyvaľkáme do tvaru trojuholníka. S kváskovým cestom sa veľmi dobre pracuje, je fantasticky elastické. Ak používate silikónovú podložku, nepotrebujete žiadnu múku. Ak sa vám nechce tvarovať rožky, z kváskového cesta pripravte žemle, ktoré sú jednoduchšie.
  8. Rožky z ražného kvásku tvarujeme tak, že ich začneme rolovať od širšej časti k tej najužšej, až po koniec trojuholníka. Oboma rukami ešte rolku pošúľame a jemne ohneme do tvaru rožka. Takto postupujeme so všetkými bochníčkami. Aj keď máte pocit, že vám chýba zručnosť, rožky budú predsa originálne, pripravené s láskou. 
  9. Môžeme si pripraviť nielen rožky, ale aj žemle. Kváskové žemle pripravíme tak, že ich premiesime a vytvarujeme opäť do ploskejšieho bochníčka. Nožom ich môžeme jemne narezať do malého kríža a posypať obľúbenými semienkami slnečnice, tekvice, sezamu, ľanu, chia. Vyskúšajte polovičnú dávku rožkov a polovičnú žemlí.
  10. Pripravené rožky alebo žemle uložíme na plech, ktorý sme si vystlali papierom na pečenie. Ukladáme ich aj ďalej od seba, pretože po ďalšom kysnutí zväčšia svoj objem dvojnásobne. Z tejto dávky si upečieme dva plechy, na každý väčší plech uložíme 7 ks. Na rožky a žemle postriekame vlažnú vodu, môžeme ich rukou pokropiť.
  11. Teraz príde tá konečná, opäť dosť dlhá doba kvasenia (kysnutia). Čo je dôležité, už naozaj posledná.  Oba plechy opäť dôkladne prikryjeme fóliou. Domáce rožky a žemle necháme kysnúť pri izbovej teplote 4 hodiny. Musia zdvojnásobiť objem. Ak sú väčšie, už po 3 hodinách, môžeme začať s pečením domácih rožkov, žemlí.
  12. Nakoniec odstránime fóliu. Rožky budú oveľa väčšie ako pred kysnutím. Rúru si zapneme na 230 oC. Úplne dole do rúry vložíme plech s vodou, aby sa urobil počas pečenia opar. Rožky a žemle opäť postriekame, pokropíme vlažnou vodou. Pečieme ich pri tejto teplote 10-15 minút dozlatista, dávame pozor, aby sa nám nepripálili.
  13. Upečené rožky a žemle necháme vychladnúť na plechu, mriežke. Ale, keď si zoberiete ešte vlažný rožok či žemľu a potriete maslom, ktoré sa bude pomaly rozpúšťať. Och, neskutočná dobrota, ktorá sa rozplýva na jazyku. Domáce pečivo je predsa len domáce. Rožky a žemle si môžete aj zamraziť, samozreme ak sa niečo zvýši.

Tip na záver: Nemáte doma ražný kvások? Skúste sa opýtať susedky či kamarátky o malý kúsok. S radosťou vám ho isto darujú, vtedy má ražný kvások najväčšiu silu. Domáce kváskové pečivo alebo chlebík sú na nezaplatenie. Darovaný a pečený s láskou.

Dobrú chuť.

Pripravili sme pre vás aj najlepší chlebík bez múky, zdravý recept