Nehľadali sme sa, nešlo nám o žiadne špeciálne náklonnosti, neviažu nás rodinné zväzky, ani pokrvné vzťahy, nikto nás na nejakej oslave nedával dokopy. A napriek tomu sme sa ocitli vedľa seba. Päť dní v týždni, osem a viac hodín denne, so spoločnými obedami, kávami, čajmi, niekedy aj raňajkami.

Veselej, smutnej, ťažkej i podovolenkovej každodennosti vystavené vzťahy, za ktorými nie je väzba pevných priateľstiev z detstva, z preliezok pred činžiakom, ani zo študentských čias.

Jedného dňa po niekoľkých úspešných prijímacích pohovoroch, vám určia miesto v open space a povedia - tu bude vaše pracovisko. Predstavia vás okolosediacim a počnúc tou chvíľou nemáte na výber. Po počiatočných nesmelých oťukávaniach, si ani neuvedomíte, ako rýchlo riešite spolu všetko. Choroby detí, čo uvariť na večeru, nenápadný skorší odchod z práce kvôli rodičovskému, pôžičku na dom, problémy s radiátormi.

Veľmi rýchlo sa naučíte si čítať z tváre, keď podľa najmenšej zmeny v mimike viete, že treba byť ticho, kedy dobre padne široký úsmev, kedy si môžete ukradnúť chvíľu na vyrobenie bláznivej frašky alebo ste na krehkej hranici, že stačí jedna nešikovná veta a spustí sa nezastaviteľná lavína plaču.

Sú vďačnými poslucháčkami pre všetky tie dôležité, zo všeobecného nadhľadu nepodstatné veci, ktoré sa nedajú denne zvestovať najlepšej kamarátke do Bruselu, alebo do Piešťan. Komu inému môžem povedať, že synovi sa snívalo, že ho havran napadol? Komu inému sa posťažujem, že som úplne nevyspatá po nočnom praní detskej posteľnej bielizne, pretože všetky tri deti chytili črevný vírus.

Komu inému prerozprávam hádku s dcériným profesorom baletu, s kým budem hľadať výchovné riešenie, keď dcéra zafučí ako lokomotíva po každom príkaze? Komu inému, okrem rodičov a svokrovcov, sa pochválim s vysvedčením detí, štýlom akože nič, len tak náhodou, keď ho idem skopírovať. Hneď mi je lepšie, keď sa pri káve posťažujem, že manžel nikdy nevyprázdni umývačku riadu, a úprimne ma poteší, keď sa dozviem, že kolegynin manžel vysáva štýlom, že vysávač je celý víkend v strede chodby a každé dve hodiny povysáva meter štvorcový.

Sú prvé, ktoré vidia za mascarou unavené oči prebdetej noci. Diskrétnym - dáš si kávu ? - dajú najavo, že sú pripravené vypočuť čokoľvek, čo potrebujete zo seba dostať. Vedia, že neposunúť to ďalej, patrí k ľudskej pracovnej etike.

Kolegyne, aj keď nie vždy všetky, sú najvďačnejším, uznanlivo hodnotiacim publikom nových šiat, topánok, kabeliek, podovolenkového opálenia. To, čo si manžel nevšimne týždeň, kolegyne zbadajú, hneď ako vás ráno pozdravia.

Hodnota dobrého pracovného kolektívu sa nedá ani zlatom vyvážiť. Finišujete s projektom, či prípravou na rokovanie, prinesú vám kávu, z narodeninového dňa urobia deň výnimočný, posunú veci, knižky po starších deťoch, dajú tipy, kde sú zľavy na parfémy, či topánky pre deti. Myslia na vás počas materskej dovolenky, počas choroby, dovolenky. Citlivo vedia odhadnúť, kedy zavolať, kedy skôr sms, či mail.

A ako bonus vás vedia najlepšie pochopiť, keď sa sťažujete na pracovné peripetie, vedia dokonale precítiť každý váš pracovný úspech, najlepšia vedia poradiť, ako vyriešiť pracovný problem. O každom dobrom pocite z práce, vedia do akej miery je dobrý.

Aj vďaka nim má človek svoju prácu rád.

 

Prečítajte si aj Multikultúrnosť je ľudská kultúrnosť. Aj v Piešťanoch

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.