Najlepšia krúpová polievka so zeleninou je výdatná a zdravá. Vyskúšajte tradičný recept z kuchyne portálu Ženy v meste

Najlepšia krúpová polievka so zeleninou, tradičný recept, kliknite

Jačmenné krúpy sú plné vitamínov, minerálov, živín a vlákniny. Podporujú trávenie a imunitu, očisťujú organizmus.  Majú málo kalórií.

Krúpová polievka a jačmenné krúpy sú vhodné pri rôznych diétach vďaka svojim nutričným hodnotám. Potešte svoje zdravie. Recept z kuchyne portálu Ženy v meste sa oplatí vyskúšať, doplníte si tak mnoho vitamínov a živín. Nech sa páči.

Pripravili sme pre vás aj recept na tradičnú fazuľovú polievku bez múky

Krúpová polievka so zeleninou, tradičná a zdravá

 • Čas prípravy: 30 - 40 minút
 • Počet porcií: 6

 

Inšpirujte sa

Recept: Jednoduchá hrachová polievka - kliknite

Výborná krúpová polievka so zeleninou - ingrediencie

hrnček 200 ml

 • 1/2 hrnček krúpy stredné (sú rôzne veľkosti, tie najmenšie sa najskôr uvaria)
 • 1 hrnček mrkva nakrájaná na kocky
 • 1/2 hrnček petržlen nakrájaný na kocky
 • 2 polievková lyžica masla
 • 1 cibuľa
 • 3 strúčiky cesnaku (podľa chuti)
 • klobása, údená šunka, slanina (nemusí byť)
 • na dochutenie: soľ, mletá červená paprika (dve polievkové lyžice), kurkuma (štipka), rasca (drvená alebo celá), mleté čierne korenie

 

 

Tradičný recept na najlepšiu krúpovú polievku so zeleninou. Foto - Nela

 

Výborná krúpová polievka so zeleninou - postup receptu

 1. Krúpy premyjeme a namočíme na pár hodín, najlepšie cez noc. Ak ich chceme variť hneď, stačí ich zopár krát prepláchnuť. Musíme však rátať s dlhšou dobou varenia. Potom krúpy scedíme, zalejeme ich vodou alebo vývarom z údeného (aby boli ponorené), prikryjeme pokrievkou a varíme približne 15 minút do polomäkka.
 2. Zeleninu nakrájame na drobné kocky. Ak zvolíme verziu s klobásou alebo údeným, taktiež ich nakrájame. Na masle opražíme nadrobno nakrájanú cibuľku do sklovita. Pridáme zeleninu a restujeme 5 minút. Ďalej pridáme klobásu alebo údené, stiahneme zo sporáka. Zasypeme mletou červenou paprikou, premiešame a vložíme do polievky.
 3. Prilejeme  vodu podľa potreby, záleží aké husté polievky obľubujeme. Polievku dochutíme soľou, kurkumou (výborná na kĺby), rascou, mletým čiernym korením (nemusíme) a varíme do mäkka. Prelisovaný cesnak pridávame 10 minút pred koncom varenia. Hotovú polievku dozdobíme hojne bylinkami, ktorými si zároveň doplníme vitamín C.

Tip na záver: Krúpy dostať kúpiť v štyroch veľkostiach - veľké, stredné, malé a perličky. Čím menšie, tým skôr zmäknú. Netreba zabúdať, že varením zväčšia svoj objem až trojnásobne.

Dobrú chuť.

Vyskúšajte aj recept na tradičnú kapustnicu plnú vitamínov