Aj tento rok ho nájdete v lesoch takmer po celom Slovensku. Medvedí cesnak má silnú chuť a vôňu a je veľmi obľúbený v sezónnej kuchyni. Tu je pár nápadov ako medvedí cesnak spracovať.

Ako spracovať medvedí cesnak?

Medvedí cesnak je aromatická bylina, ktorá sa často používa na dochutenie rôznych jedál. Spracovanie medvedieho cesnaku je veľmi jednoduché a existuje niekoľko spôsobov, ako ho pripraviť:

  • Listy umyte a opláchnite listy. Odrežte koreňovú časť a zvyšné časti nakrájajte na malé kúsky.
  • Medvedí cesnak sa najčastejšie používa čerstvý, ale môžete ho aj nasekať a zmraziť na neskoršie použitie.
  • Medvedí cesnak môžete použiť napríklad na prípravu polievok a omáčok. Stačí ho nakrájaný na drobné kúsky pridať do polievky, šalátu alebo omáčky. Väčšinou sa používajú iba listy, pretože korene sú tuhé a horkejšie.
  • Môžete si pripraviť aj obľúbené pesto z medvedieho cesnaku. Na to budete potrebovať lístky z tejto rastlinky, olivový olej a soľ. Môžete pridať aj obľúbené korenie, vlašské orechy, parmezán a ďalšie podobné ingrediencie. Všetko zmiešajte v mixéri a výslednú pastu použite ako prílohu k cestovinám, mäsu alebo pečivu.
  • Môžete si pripraviť aj pomazánku z medvedieho cesnaku. Na ňu budete potrebovať medvedí cesnak, syr, smotanu, soľ a korenie. Medvedí cesnak nakrájajte, alebo pomixujte a zmiešajte so syrom, smotanou a soľou a korením. Použite ju ako bežnú pomazánku na pečivo alebo ako dip k zelenine. Prípadne si z medvedieho cesnaku urobte maslo.

Pamätajte si, že medvedí cesnak má výraznú chuť, preto je vhodné ho používať v miernych množstvách, aby neovplyvnil chuť ostatných ingrediencií.

Medvedí cesnak a jeho spracovanie

Medvedí cesnak (Allium ursinum) je viacročná bylina, ktorá sa vyskytuje v lesoch a na vlhkých lúkach v Európe a Ázii. Má podobný vzhľad ako cesnak a cibuľa, avšak jeho listy sú väčšie a širšie. A využívajú sa práve tie, nie podzemné časti ako v prípade cesnaku a cibule.

Medvedí cesnak obsahuje silné aromatické látky, ktoré mu dodávajú charakteristickú chuť a vôňu. Jeho listy majú tmavozelenú farbu a vyznačujú sa jemnými, širokými a podlhovastými tvarmi. Medvedí cesnak rastie od skorej jari a kvitne v máji a júni, pričom jeho kvety sú bielo-zelené.

Bylinka je veľmi obľúbená aj pre svoje liečivé účinky. Obsahuje vitamíny C, A a E, minerály, ako sú vápnik, draslík a fosfor, a flavonoidy, ktoré majú protizápalové a protinádorové vlastnosti. V ľudovej medicíne sa používa na liečbu srdcových chorôb, preháňacích problémov, problémov s dýchacím traktom a ako prevencia proti rakovine.

V kuchyni sa medvedí cesnak používa na dochutenie rôznych jedál. Má silnú chuť a vôňu, ktorá pripomína cesnak, avšak je jemnejšia a nie je taká intenzívna. Vyskúšajte naše recepty s medvedím cesnakom.

A rovnako vyskúšajte naše inšpirácie na čo je dobrý medvedí cesnak. Skúste aj kedy rastie medvedí cesnak. Alebo aj polievku z medvedieho cesnaku bez smotany. Alebo recepty ako sušiť medvedí cesnak. Tu je zase pasta z medvedieho cesnaku.