Česká fotografka Dita Pepe na svojej stránke www.ditapepe.cz prezentuje vlastný zaujímavý projekt. Oblečením, účesom, mejkapom sa štylizuje do 100 rôznych rodín.

Vznikajú tak rodinné portréty, v ktorých Dita predstavuje manželku, matku, dcéru, sestru, lesbickú partnerku. Uvádza fragmenty zo života ľudí na dedine aj v mestskom prostredí, bohatých, chudobných, umelcov, hipsterov, motorkárov, biznismenov aj športovcov... Projektu by som dala názov paralelné životy. Dita nám názorne ukazuje, ako veľmi nás aj fyzicky ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijeme, partneri, rodina a životné voľby.  

Dom na dedine s výhľadom do polí a na kopce Malých Karpát, za ktorými zapadá slnko, to bol môj domov. A k tomu zeleninovo-ovocné hody od jari do jesene! Od šestnástich rokov som chcela odtiaľ vypadnúť. Závidela som kamarátkam v bytoch, čo stihli upratať ešte v piatok a namiesto na roľu ich rodina chodila na výlety.

Závidela som im iné krúžky, z ktorých si už počas základnej školy mohli vyberať. Ja som chodila bez štipky hudobného talentu sedem rokov na klavír do ZUŠ v Čachticiach. Bola som tá najpriemernejšia jednotkárka.  

Moja mama sem-tam spomenie, čo by bolo, keby sa ako mladá rodina presťahovali do prideleného bytu v Piešťanoch. V podstate do centra. Rozmýšľam. Zmenilo by to ich okruh priateľov, pracovný život aj trávenie voľného času. Pre mňa so sestrou by to bol úplne inak vystavaný život. Zarazím sa. Nespravila som chybu, keď som sa po 10 rokoch vrátila späť na dedinu?

Vždy som obdivovala ľudí, ktorí žijú presne tam, kde chcú. Vyberú si destináciu na celom svete a zariadia si na tom mieste život. Aké akčné a odvážne. 

Teraz ma však, okrem nich, fascinujú aj ľudia, ktorí si dokážu vytvoriť vysnený život kdekoľvek. Zžijú sa s prostredím, zapadnú, nájdu si svoju cestičku v poli, kamarátov, zorganizujú nejakú kultúru, vyrobia ihrisko pre deti. Výtvarníčka Lucia Horňáková Černayová, ktorá do Trenčína prináša súčasné umenie a spoluorganizuje sympózium Hala, hovorí, že často z rodiska odchádzame, lebo nám neponúka, čo by sme potrebovali.

Zaujímavejšie je však, ak si sami do mesta alebo na dedinu donesieme to, čo nám chýba.  Náš vnútorný aj vonkajší svet bude košatejší ako jednoznačné a priame fotografie Dity Pepe.