Futbalistky Spojených štátov amerických patria medzi najúspešnejšie športové tímy sveta. Sú trojnásobnými majsterkami sveta, získali štyri olympijské medaily.

Elitné hráčky však tvrdia, že sú diskriminované, majú horšiu starostlivosť a nižšie platy ako ich mužskí kolegovia v reprezentácii. „Zaobchádzajú s nami ako s občiankami druhej kategórie. Funkcionárom na nás nezáleží tak, ako na mužoch,“ povedala Carli Lloydová.

Kapitánka americkej reprezentácie a aktuálne najlepšie futbalistka sveta sa spolu s kolegyňami rozhodla prehovoriť v relácii 60 minutes, ktorú vysiela stanica CBS News.

Názov relácie je „Match of their Lives“, čiže Zápas ich životov. Futbalistky tvrdia, že nebojujú len za seba, ale všetky za ženy na svete, ktoré nespravodlivo zarábajú menej ako muži.

 

Kompletný záznam relácie.

 

Dominujú ženskému futbalu

Americké futbalistky naposledy zažiarili na majstrovstvách sveta v roku 2015. Vo finále strelila Japonkám hetrik práve Lloydová, v televízii to sledovalo 30 miliónov Američaniek a Američanov.

Američanky v posledných rokoch dominujú ženskému futbalu. Becky Sauerbrunnová to pripisuje tomu, že U.S. Soccer, čo je futbalový zväz, k tomu prispel nemalou mierou. „Nikde inde na svete sa toľko neinvestovalo do ženského futbalu,“ tvrdí.

Brankárka Hope Solová tvrdí, že o vyrovnanie platov žiadajú roky. „Ale zakaždým, keď s tým prídeme, iba ich naštveme a povedia nám, nech už mužov nevyťahujeme na povrch.“

Rozdiel medzi mužským a ženským futbalom dokumentuje aj fakt, že Nemci dostali od FIFA (Medzinárodná futbalová federácia) za triumf na majstrovstvách sveta pred dvomi rokmi 35 miliónov dolárov. Američanky o rok neskôr o 33 miliónov menej.

 

Zostrih finále MS 2015.

 

Mali by sme mať viac ako muži

Americkí futbaloví funkcionári argumentujú, že ženy do zväzu prinesú menej peňazí ako muži. Zápasy mužov podľa nich majú v televízii štvornásobnú sledovanosť v porovnaní so ženami. Televízne práva predali za 45 miliónov dolárov v balíku – dokopy ženské aj mužské zápasy.

Ženy argumentujú, že pre mužov je plat za reprezentáciu len akýsi bonus. Gro zarábajú v kluboch. Na to sa ženy nemôžu spoliehať, keďže ich kluby sú vo finančných problémoch. A aby v reprezentácii zarobili rovnaké peniaze ako muži, musia odohrať trikrát toľko zápasov.

„Dokonca by sme mali zarábať viac ako muži. Sme úspešné, mali by sme dostať, čo si zaslúžime,“ hovorí Lloydová. Američankám vo svetovom renkingu dlhodobo patrí prvá priečka, muži sú v tretej desiatke.

Ženy majú istých okolo 72-tisíc dolárov ročne, za víťazstvo bonus 1350 dolárov. Majú aj zdravotné poistenie a materskú dovolenku.

 

 

 

Kapitánka: Našim bojom tvoríme históriu

Futbalistky sa preto obrátili na federálnu agentúru EEOC, ktorá sa zaoberá platovou diskrimináciou. V Spojených štátoch to robia ako vôbec prví športoví profesionáli. A to kvôli tomu, že U.S. Soccer je organizácia, ktorá za rovnaké služby platí dve skupiny rozdielne.

Neplatí to napríklad v basketbale, kde sú NBA (muži) a WNBA (ženy) dve rozdielne organizácie. Hovoria, že nejde len o peniaze. Kým ženy cestujú na zápasy ekonomickou triedou, muži prvou. Dostáva sa im aj lepšej starostlivosti.

Reprezentantky na čele s Lloydovou a Solovou sú preto rozhodnuté pokračovať, kým nedosiahnu svoje. Aktuálna zmluva medzi reprezentantkami a národnou federáciou vyprší koncom roka. Ak nová zmluva nebude podľa predstáv hráčok, sú ochotné štrajkovať.

„Tým, za čo bojujeme, tvoríme históriu. Nejde len o náš tím či nasledujúce generácie, ale o celý svet. Budeme to robiť, pokiaľ nedosiahneme, čo chceme.“

 

 

Prečítajte si aj Ženy zarábajú len toľko, čo muži pred desiatimi rokmi