Asi ste to stihli zaregistrovať, máme novú prezidentku. S ňou aj novú situáciu ako o nej hovoriť. Zatiaľ si držíme úroveň, ale predsa sú veci, ktoré ma trocha dvíhajú zo stoličky. 

Napríklad, všimnite si, že keď ľudia hovoria o Zuzane Čaputovej, jedna z prvých charakteristík je, že je krásna. Padlo to od vzdelaných mužov, od osobností, hercov, vedcov, politikov. Počula som to všade a bolo toho veľa. 

 

 

Zuzana Čaputová a dcéry

A teraz si predstavte, že by napríklad vyhral namiesto nej Robert Mistrík, a pri jeho víťazstve by všetci komentovali, že máme nového prezidenta, fešáka, krásneho muža. Alebo, že by vyhral Maroš Šefčovič a niekto by to komentoval, že máme nového prezidenta, s dobre stavaným vyšportovaným telom. Že by niekto komentoval, že máme krásneho ministra vnútra, s obrovským šarmom, a veľmi krásneho premiéra s jamkami v lícach. 

Inak, ženy to majú všeobecne ťažké. Niekedy sú príliš agresívne, niekedy sú príliš krásne, potom zas príliš škaredé. Niektoré sú tučné, niektoré zas vychudnuté a tamtá je veľmi mužská, a hentá zas príliš akcentuje svoje krivky. 

Nová prezidentka to bude mať ťažké, lebo už teraz sa diskutuje, čo jej deti. Dcéry má pritom takmer dospelé a Andrej Kiska mal dieťa dokonca v úrade. Jeho syn má momentálne dva roky a narodil sa v Poprade, kým prezident úradoval v Bratislave. Nikto sa ho nepýtal ako vie funkciu skĺbiť s novým prírastkom v rodine.

 

 

Zuzana Čaputová a stereotypy

Nová prezidentka to bude mať ťažké aj preto, že ženy sú stále niečo málo alebo niečo veľa. A niekedy aj všetko naraz. V jednej štúdii o ženách v technologickom odvetví vyšlo, že 84 percent žien dostali feedback, že sú príliš agresívne, 53 percent povedali, že dostali aj spätnú väzbu, že sú príliš tiché a celých 44 percent povedali, že dostali oba tieto feedbacky - že sú zároveň príliš tiché, a príliš agresívne. 

Ak sa vrátite do práce pol roka po pôrode, ste krkavčia matka. Ak sa vrátite po troch, ste zasa málo ambiciózna a neberiete vážne kariéru. Ak ste krásna, je to prvý dôvod, prečo ste tam, kde ste. Ak ste priemerne vzhľadná, nemáte život, len kariéru. Nikdy nikomu nevyhoviete. 

Hillary Clintonová to popísala asi najbližšie situácii novej prezidentky: “Mám dilemu. Je naozaj dôležité neobrniť sa od toho, ako sa naozaj cítite, keď o vás ľudia hovoria alebo keď sa k vám alebo niekomu inému správajú tak, že vás to uráža alebo vyrušuje. Ale ste zároveň žena vo vysokej verejnej funkcii, alebo kandidujete na prezidentku, ako ja, a musíte dbať na to, ako vás ľudia budú súdiť za to, že ste “emotívna”. Je to veľmi delikátny akt vyvažovania. Všetky sa rozprávame o rovnakých výzvach, ako byť sama sebou, ako sa vyjadriť, ako ukázať svoje pocity, ale nie spôsobom, ktorý spustí všetky negatívne stereotypy.” 

Zuzana Čaputová to bude mať ťažšie, pretože keď vystúpi tvrdo, bude hysterka, a keď nepovie nič, tak bude slabá žena, ktorá nemá na “veľkú politiku”. Bude počúvať, či sa vhodne obliekla a ktorá farba a aké vlasy jej slušia, a oproti všetkým doterajším prezidentom bude mať niekoľko starostí naviac - ako vyzerať prezidentsky, žensky, ľudsky, ale nie príliš, nie veľmi. Len tak trocha.