Prírodná záhrada je miesto, ktoré prekypuje životom, je to oáza pokoja, miesto na načerpanie nových síl. Je to záhrada, ktorá láka nielen ľudí, ale víta aj zvieracích obyvateľov a hmyz a je tu všetkým spolu dobre. Prírodné záhrady v mestách aj na vidieku sú veľmi potrebné, pretože sú oázami života a príjemnej mikroklímy.

Prírodní záhradníci a záhradníčky môžu svoju záľubu posunúť na vyššiu úroveň a dosiahnuť ocenenie svojho úsilia. Môžu získať záhradnú plaketu, ktorá je potvrdením, že dali vo svojej záhrade priestor prírode, a že je ich záhrada cenná pre životné prostredie a biodiverzitu.

Tu sú pravidlá, ktoré je potrebné dodržať, aby sme sa mohli pýšiť záhradnou plaketou a hovoriť o svojej záhrade ako o prírodnej.

Prírodná záhrada - základné kritériá:

Nepoužívame pesticídy

Čo to znamená? Chemické jedy v podobe pesticídov pôsobia fatálne nielen pre škodcov, ale aj pre všetok iný život v záhrade. Záhradných pomocníkov v podobe užitočného hmyzu a mikroorganizmov si chceme zachovať a nie zahubiť. Preto na škodce používame iné, šetrnejšie prírodné prostriedky. 

Nepoužívame minerálne hnojivá

Minerálne hnojivá sa vyrábajú priemyselne, ich výroba je škodlivá pre životné prostredie, a keď sú použité v záhrade, môžu sa dostať do spodných vôd, alebo pri ich nadmernom používaní poškodzovať pôdu. Živiny do pôdy dodáme v podobe kompostu, dobre vyzretého hnoja alebo rôznych výluhov, či zákvasov.

Nepoužívame rašelinu

Rašelina je ťažko obnoviteľný prírodný zdroj a dôležitý biotop hostiaci obrovské množstvo živočíchov. Ťažba rašeliny poškodzuje životné prostredie. Snažíme sa ju nahradiť inak, pH pôdy vieme ovplyvniť aj inak. Napríklad tak, že kyslomilné rastliny sadíme pod ihličnany, zapracujeme do pôdy ihličie, alebo aspoň mulčujeme kôrou z ihličnanov.

Prírodná záhrada.  Foto - redakcia ZVM

V prírodnej záhrade sa vieme rastlinám vyžadujúcich kyslé prostredie vyhnúť úplne. Vieme ich nahradiť takými druhmi, ktorým stačí bežná záhradná pôda. Veľký pozor na na používanie rašeliny si dávajú aj permakultúrne záhrady, kde je, rovnako ako v prírodnej záhrade, filozofia záhradníčenia proti drancovaniu prírodných zdrojov.

Prvky prírodnej záhrady

Divorastúci živý plot alebo živý plot z lokálnych drevín

Keďže prírodná záhrada je hlavne o podpore života a biodiverzity, snažíme sa sadiť do nej rastliny, ktoré poznali už naše babičky. Domáce kríky a stromy poznajú naši zvierací obyvatelia záhrady, vtáky, hmyz, či veverice. Je zdrojom ich potravy a úkrytu. Síce krásne, ale exotické dreviny domáce zvery nepoznajú, nechutia im, nevedia ich využiť vo svoj prospech. Živý plot z takýchto domácich drevín vie byť nielen krásny, ale aj užitočný pre nás a pre zvieracích obyvateľov záhrady.

Prirodzená lúka alebo kvitnúci prírodný trávnik

Lúčne rastliny sú nevyhnutné pre hmyz a ak máme možnosť, zmeňme aspoň časť trávnika na lúku, ktorú kosíme párkrát ročne. Ocení to najmä hmyz, ale aj vám bude v horúcom lete lepšie vďaka príjemnejšej mikroklíme a vlhosti pochádzajúcej z vyššieho porastu. Ak je priestor na vašej záhrade obmedzený, hmyz sa poteší aj prírodnému trávniku, čo znamená, že v ňom pokojne necháme vyrásť nálety púpavy, sedmokrásky, zádušníka a ďateliny.

Divoké porasty

To to príjemný prvok práve pre zaneprázdnené záhradníčky. Môže to byť lem divokých bylín popri múre, na okrajoch záhonov alebo v škárach dlažby. Veľakrát práve také odolné burinky, ktoré prežijú v škáre chodníka, sú tou najchutnejšou hostinou pre opeľovače.

Divoký kút

Ďalší sympatický prvok pre tie lenivejšie z nás. Divoký kút musí byť. Väčší, či menší, zaleží od rozlohy vašej záhrady. Jeho podstatou však musí byť, že doňho nevstupujeme a ponechávame na prírodu, čo doň nasadí. Tento prvok je v záhrade najzdravší a najviac osídlený životom. Nemusí byť ani ďaleko od vášho sedenia - je príjemné ho pozorovať a sledovať hmýriaci sa život v ňom.

Mimoriadne stanovištia (mokré alebo suché)

Môže to byť prírodné jazierko, mokraď, suché kamenné múriky, kusy starého dreva alebo rovno veľké pne, kde si rôzne typy hmyzu nájdu príbytok alebo miesto na kladenie vajíčok.

Listnaté stromy a domáce ihličnany

Veľa druhov zvierat je odkázaných na naše pôvodné dreviny, preto v prírodnej záhrade nemôžu chýbať. Sem spadajú aj domáce ihličnany, či ovocné stromy, ktoré nie sú intenzívne prerezávané. Funkciu vzrastlých stromov v malej záhrade môžu nahradiť aj popínavé rastliny.

Domáce kvitnúce rastliny a trvalky

Uprednostnime pôvodné druhy rastlín a neplnokveté kultivary kvetín oproti tým šľachteným, pretože sú zdrojom nektáru a ich semená sú potravou pre faunu v zime. Šľachtené kultivary sú krásne a patria do záhrady, ale nemali by prevládať nad tými, ktoré sú prospešné pre život v záhrade. Kvetiny a trvalky na zimu nestriháme, pretože sa z nich stávajú počas zimných mesiacov príbytky pre hmyz a ďalšie zvery v záhrade.

Domáce kompostovanie

Kompost v záhrade uzatvára prírodný kolobeh. Všetko biologické, čo nespotrebujeme v záhrade ako ostrihané konáre, trvalky, posekaný trávnik, či vypletá burinka, môže smerovať práve sem. V komposte sa uživí aj bio odpad z kuchyne, ktorý preto neskončí v zmiešanom odpade v kontajneri. Po vyzretí kompostu ho opäť vrátime do záhrady v podobe kvalitného ekologického hnojiva.

Jazierko v prírodnej záhrade. Foto - Miroslava Spodniaková

Úkryty pre zvieracích pomocníkov

Hmyzie hotely, ježníky, príbytky pre hadov, či suché múriky alebo hromady kamenia, kde sa môžu schovať jašterice, sú tie pravé hotely pre záhradných pomocníkov. Nemusíme hneď upratovať kopy lístia a konárov. Počas celého roka budú príbytkom ježka a ďalších užitočných živočíchov.

Využitie dažďovej vody

Dažďová voda je vzácny zdroj, ktorý oceníme hlavne počas horúceho a suchého leta. Hlavne zelenina, ovocné stromy aj kríky dozrievajúce v lete potrebujú pravidelnú a výdatnú zálievku. Zachytiť vodu zo striech môžeme do rôznych nadzemných nádob, alebo ak sme mysleli na vodu pri stavbe domu, zbierame ju do veľkej podzemnej nádoby, odkiaľ ju čerpáme a používame na zavlažovanie.

Vodu môžeme odviesť aj do dažďovej záhrady, kde ju síce natrvalo nezachytíme, ale pomalým vsakovaním zostane na mieste dlhšie a zavlaží tým nielen rastliny nachádzajúce sa v nej, ale vytvorí v záhrade aj príjemnú mikroklímu.

Používanie materiálov šetrných k prírode

Najšetrnejší spôsob, ako budovať prvky v záhrade ako sú chodníky, terasy, pergoly, či obklady, je použitie lokálnych surovín - lokálny kameň, drevo z blízkej píly. Môžeme recyklovať aj materiál, ktorý máme na záhrade - staré palety, nábytok alebo rôzne neošetrené drevo.

Mulčovanie

Mulčovanie má hneď niekoľko výhod. Chránime pôdu pred veternou a vodnou eróziou, zadržiava vlahu, zabráni rastu buriny, a keď mulčujeme kompostom alebo iným výživným materiálom, dopraví do pôdy živiny. Podľa druhu rastlín mulčujem štrkom (suchomilné trvalky a byliny), slamou alebo pokosenou trávou (zelenina), štiepkou z listnatých stromov (ovocné stromy a kry, trvalky), lístím.

Prírodná záhrada.  Foto - redakcia ZVM

Zeleninové záhony a bylinky

Vlastná úroda plná vitamínov v bio kvalite je poklad každej záhrady. Tým, že pestujeme na svojej záhrade jedlo, znížime svoju uhlíkovú stopu a aspoň časť roka sme odbremenení od nákupov zeleniny a ovocia v obchode. Pestovanie byliniek do kuchyne alebo do čajových zmesí a tinktúr prevonia naše dni a my ich liečivé účinky oceníme nielen počas sezóny, ale hlavne v zime.

Ovocná záhrada a bobuľové kríky

Ovocné stromy a kry kvitnú na jar medzi prvými. Poskytujú hmyzu prvú potravu a nám pastvu pre oči. V lete sa môžeme tešiť na sladké ovocie, ktoré keď necháme sčasti na strome, pripravíme tak hostinu aj pre operence. Ak vysadíme v záhrade veľa ovocných stromov a jedlých krov, môžeme sa priblížiť efektu lesnej záhrady, ktorá prináša jedlo skoro celý rok.

Zmiešaná kultúra alebo polykultúra

Rastliny rastúce v prospešných susedstvách sú zdravšie a životaschopnejšie. V prírodnej záhrade nemusíme striktne oddeľovať okrasnú a úžitkovú časť. Naopak, môžu sa prelínať a do seba zapadať v symbióze dobrých susedských vzťahov. Paradajka má rada bazalku, cibuľa mrkvu a bylinky sem-tam vykúkajúce zo zeleninového záhony môžu svojou prenikavou vôňou zmiasť škodce. Zmiešané spoločenstvá rastlín pôsobia na seba protektívne a kvetiny a bylinky rastúce spolu s hráškou potešia aj naše oko.

Toto sú všetky kritériá, ktoré musí spĺnať prírodná záhrada. Ak ich spĺňate, nič už nestojí medzi vami a záhradnou plaketou. Neprináša žiadne finančné ocenenia, ich majitelia však dostanú potvrdenie, že ich záhrada je priateľská k planéte a ku všetkým živým bytostiam. A ten dobrý pocit za to stojí.